Úvod > volný čas > Vánoční stromek od A - Z

Vánoční stromek od A - Z

Rubrika: Souvislosti    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora, SXC
Vánoční stromek od A - Z

Štědrý den se blíží a s ním otázka, jaký vánoční stromek si tentokrát pořídit. A mnoho z nás přidá i další, kam s ním po Vánocích. A aby toho nebylo málo, při koupi je také třeba myslet i na to, zda v rodině není alergik. A konečně někteří řeší rovněž otázku, jaký stromek je ekologičtější, živý nebo umělý. Pokusíme se odpovědět… 

 

 

Řezaný stromek
Začneme u klasiky, protože zkrátka není nad vůní jehličí a pryskyřice. Pravý vánoční stromek, to je jedlička, smrček nebo borovice. Nezapomeňte ale, že přírodní stromek může pro některé lidi znamenat problém, a to díky přítomnosti alergenů. Proto, máte-li doma alergika, minimalizujte případné nebezpečí záchvatu tím, že stromek ještě venku důkladně oklepete, čímž odstraníte suché jehličí, prach a opláchnete, abyste ho zbavili alergenů. Jen pro informaci, za nejsilnější alergen se považuje pyl z borovice, o něco méně je pak u jedle a smrku. 
 
Chcete-li, aby vám stromek vydržel co nejdéle, nechte ho až do Vánoc v chladném prostředí, nejlépe v nádobě s vodou. Předtím je ovšem třeba provést dole na kmínku malý zářez, aby se voda dostala pod kůru. Pokud máte stojan na stromek s nádobou na vodu, pravidelně ji dolívejte.
 
Skončí Vánoce a je tu otázka likvidace stromku. Ve větších městech je stačí odložit k popelnicím, odkud jsou svezeny k dalšímu zpracování. Buď se z nich vyrábí mulč, kompost nebo se s nimi relativně ekologicky vytápí byty. Ale pozor, než se jich zbavíte, zkontrolujte, zda na nich nezůstaly drátky, zbytky ozdob apod. Sběrné místo můžete také zjistit na webových stránkách příslušného obecního úřadu. 

 

 

Stromek v květináči
Pokud chcete opustit tradice, pořiďte si stromek v květináči. Jehličnany se prodávají celoročně v okrasných školkách, kde seženete menší i vzrostlejší. Výhodou je možnost pořídit si stromek různých odolných druhů. Sortiment takových stromků je daleko širší než u řezaných stromků. Mezi zajímavé jehličnany patří smrk pichlavý, vyskytující se i ve „stříbrné“ formě. Z borovic vypadá pěkně borovice drobnokvětá. Hezkou ozdobou vánočního bytu může být například jedle korejská.
 
Poté co stromek přinesete domů, ponechte ho pár dní v prostoru, kde je nízká teplota, cca do 10 °C (například garáž). Po pár dnech ho přeneste do místnosti, kde se netopí a nakonec do místnosti vytápěné, kde by ale měl zůstat jen nejnutnější dobu, aby nedošlo k narašení a následnému zmrznutí stromku v průběhu zimy. Stromek se musí pravidelně rosit a opatrně zalévat. Zemina by nikdy neměla vyschnout. Voda by měla být odstátá a podle velikosti květináče je potřeba vody asi dva až tři litry za dva dny. Po svátcích je postup opačný – tedy postupné přenášení do chladnějšího prostředí.
 
A kam s ním? Stromek můžete umístnit na balkon, nebo na zahradu, avšak předtím je nutné květináč obalit slámou nebo jutou, aby kořeny nebyly vystaveny mrazu. Pokud není půda zmrzlá, květináč se stromkem můžete zapustit do země. Při vhodné péči vám stromek poslouží k vánočnímu zdobení i v příštím roce. Nemáte-li možnost se o něj starat, nabídněte ho přátelům na zahradu, anebo ho zasaďte v lesním porostu.
 
Umělý stromek
Pořízení umělého stromku bývá zpravidla spojováno s ekologickými důvody. Přiznejme si ovšem narovinu, že spíš vítězí fakt, že umělý stromek vydrží léta a není s ním tolik práce jako se stromkem přírodním. Málokdo si také uvědomuje, jak moc dostane ekologie na frak právě při výrobě a následné likvidaci umělých stromků, což potvrdila i řada evropských výzkumů. Pokud se přesto rozhodnete pro umělý stromek, zkuste se u prodejců podívat na ekoalternativní stromky. Na rozdíl od plastových jsou vyrobeny z ekologicky příznivějších materiálů.
 
Stromek ukládejte v originálním obalu. Před dalším použitím ho zbavte prachu a plísní. Likvidaci umělého stromku svěřte odborníkům, rozhodně ho nepalte v kamnech, zahradním krbu apod.
 
Váza plná větviček
Časem řada lidí dojde k poznání, že k vánočnímu zdobení bytu postačí i váza s větvemi jehličnanů. Hezké jsou větve z jedle, ale také tují nebo zarevů. Vlastní fantazii se meze nekladou. Větvičky koupíte v květinářství či u některých prodejců vánočních stromků a při správné péči vám vydrží hodně dlouho. Můžete je ozdobit např. přírodními ozdobami a vytvořit tak iluzi malého vánočního stromku. Je to finančně i časově nenáročné a likvidace po svátcích rovněž. Ušetřený čas pak můžete věnovat rodině a přátelům, jak by to o Vánocích mělo být.
Vánoce, to jsou svátky lidské vzájemnosti a pospolitosti. A ani ten největší stromek nenahradí lásku a přátelství bližních.

 

 

A jelikož je sobota, vyrážíme na výlet. Tentokrát si vychutnáme zasněžená místa, kterých je v posledních dnech všude požehnaně. Jakou trasu zvolíte, necháme na vás. Ale ať už si tuhle zimní krásu budete užívat sami či s přáteli, nezapomeňte s námi podělit o zážitky prostřednictvím fotografií na našem facebooku.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama