Úvod > volný čas > Děti, už tu byl Ježíšek

Děti, už tu byl Ježíšek

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky, DARANUS, SXC
Děti, už tu byl Ježíšek

Pro děti pravděpodobně nejkrásnější den v roce. Sváteční atmosféra, vůně cukroví, dobrá večeře a obrovské napětí, těšení se, vzrušení. Zacinkání zvonečku a hromada dárků pod stromečkem. Ano, to jsou chvíle Štědrého dne očima nejmenších. Co by však pod tím stromečkem (ne)mělo být, jak děti potěšit, ale zároveň jim nedát VŠE na co si vzpomenou? Kde je ta „správná“ hranice?
 
Asi každý z nás si pamatuje nepopsatelné těšení se z rozbalování dárků. Radost, když se pod papírem ukrývá to, co jste si přáli, ale také zklamání, když místo vysněného autíčka/panenky vytáhnete nevzhledné podkolenky. Pohledem dětí jasné selhání Ježíška, optikou rodičů dárek, které dítě potřebuje…

 

 

Dopisy Ježíškovi
U nejmenších dětí je to poměrně snadné. Můžeme si je i lehce „vmanipulovat“ do takového dárku, který bychom si pro ně přáli my. Bude-li naše holčička snít po stém růžovém koníku se zlatou hřívou, dá se jí něžně naznačit, že by bylo možná fajn napsat Ježíškovi o něco jiného, nového. To samé lze aplikovat i u malých kloučků. Horší je to s většími dětmi a nejhorší kategorií jsou teenageři, kde jejich skromná přání často přesahují vánoční rozpočet celé rodiny.
 
Jeden vysněný
Obecně platí, že alespoň jeden dárek by měl být ten „pravý“, tedy takový, který si dítě opravdu přálo. Pokud děti pod stromečkem nenajdou ani jeden ze „seznamu“, jež pilně psaly a dávaly za okno, zklamání by mohlo ubrat i kouzlo celého okamžiku. U dětí starších to platí také, samozřejmě s těmi většími, kteří už vědí, jak to s Ježíškem je, se můžeme pobavit o vhodnosti vybraných dárků. 

 

 

Hodnota dárků
Toto je velmi individuální a závisí na možnostech jednotlivých rodin. Obecně platí, že by se dárky neměly pořizovat nad rámec rozpočtu – když jsou „hubenější“ roky, měly by se tomu přizpůsobit i dárky. Všude se to sice hemží vánočními půjčkami na dárky, ale tuto variantu rozhodně nedoporučujeme. Určitě by pod stromečkem neměl chybět vysněný HLAVNÍ dárek. Ten bývá zpravidla dražší, a pak pár dalších, třeba praktičtějších. V žádném případě není dobré, ani když je rozpočet téměř neomezený, zavalit milionem darů. Takto obdarované dítko pak přeskakuje z jednoho na druhé a neumí s neúměrným množstvím naložit. Platí tedy stejně jako v oné pohádce: „přiměřeně, přiměřeně“.
S většími dětmi je pak také možné probrat hodnotu dárku a zkusit vysvětlit, proč je daná věc třeba momentálně nereálná. Dovedu si představit, že jsou podobné diskuse s puberťáky asi poměrně náročné, ale za pokus to stojí.
 
Obálky/peníze do prasátka
Zatímco u malých dětí bývá tato varianta velmi výjimečná, u starších, kterým se člověk někdy těžko zavděčí naopak populární. Já osobně sice peníze za vhodný dárek příliš nepovažuji, chybí tam pak okamžik překvapení, napětí z rozbalování dárků, ale někdy to může být vhodné řešení. Pokud například babičky s vnoučaty příliš nekomunikují, netuší mnoho o jejich životě, atd., je varianta obálky spásná. Obdarovaný se tak například vyhne strašidelnému svetru s jeleny, který by se svou kousavostí dal nosit leda na neopren, či jiným podobným dárkům, jež asi zažil každý z nás!
 
Poukázky
Báječná varianta u teenagerů. Zatímco za peníze mohou pořídit cokoliv, i to, v čem bychom je třeba nechtěli podporovat, taková poukázka do oblíbeného skateshopu je to pravé. Puberťák má radost, že si koupí něco nového, co by „trapní“ rodiče určitě špatně vybrali a vy si můžete oddechnout, že nebude částka nějak nevhodně využita.

 

 

Nejen dárky!
Na to, prosím, nezapomínejte! Nejen dárky jsou to, co tvoří krásu Štědrého dne. Ano, je to důležitý bod, zejména když jsou děti malé, ale to nejhlavnější je rodinná pohoda, harmonie a celkové semknutí rodiny. Ani sebekrásnější dárek nemůže nahradit společné chvilky u pohádek, přípravu sváteční atmosféry, což je to pravé rodinné štěstí.
 
A když už byla řeč o pohádkách, máme pro vás tip na zajímavou pohádkovou knížku Pohádky kejklíře Kiliána, kterou vydalo nakladatelství DARANUS.
 
A o čem, že jsou tyto neobvyklé pohádky?
Bylo to někdy před sto čtyřiceti lety. V každém případě hodně dávno. V časech, kdy tady vládne císař pán František Josef, sídlící ve Vídni. Do české vesnice dorazí na jarmark kejklíř jménem Kilián a věří, že všechny okouzlí svými kousky... Ale nedaří se mu. Ve vsi a široko daleko v okolí prší a prší. Jarmark se provizorně stěhuje do hospody U Palcátu, kde zůstane i Kilián. A místo svých kejklířských zázraků zaujme všechny svými pohádkami...
 
Herec a spisovatel Lukáš Jůza vypráví příběh kejklíře Kiliána a jeho pohádkových příběhů s autorskou jistotu a švihem, který ocení jak děti, tak dospělí, co svým malým pořád ještě předčítají. Na stránkách knížky ožijí dávní rytíři i mluvící zvířata, rozežraný drak anebo krutá, odporná čarodějnice, se kterou s udatností kralevicům vlastní zápolí ušlechtilý princ.
 
Kejklířův příběh je stylový pro časy předminulého století a pohádky zaujmou svou klasikou, k níž autor umí přidat i humor pro dospělé, když se tři z rytířů Kulatého stolu krále Artuše jmenují Thomas, Alva a Edison, a uchazečky o náklonnost následníka trůnu jsou v jiné pohádce markýza Rubika, která má hlavu jako kostku, komteska Rosemary je ještě děťátko a hraběnka Makropulos je sice panna, ale na princův vkus už trochu stará...
Pohádku doprovodila svými obrázky autorova manželka Petra Jůzová, dívčím jménem Vykoukalová, zkušená scénografka a kreslířka, která má s knižními ilustracemi už téměř čtrnáctiletou praxi. 

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama