Úvod > volný čas > Jezdíme autem v zimě

Jezdíme autem v zimě

Rubrika: Auto - moto    Vyšlo:
Autor:    Foto:SXC
Jezdíme autem v zimě

Ježdění autem v zimě má svá specifika, která se týkají jak způsobu řízení, tak způsobu starání se o váš rodinný vůz. Shrňme si je.
 
Nejprve musíte auto na zimu připravit. Tato příprava se týká především výměny pneumatik (to už jste asi pro letošek zvládli, pokud ne a stále jezdíte, porušujete zákon). Zimními pneumatikami to však nekončí...
 
Dalším krokem v přípravě je výměna provozních kapalin. Do chladiče musíte nalít chladicí kapalinu ve stanoveném poměru s destilovanou vodou. Doporučujeme, abyste si při přípravě koncentrace chladicí kapaliny nechali rezervu. Pokud očekáváte teploty kolem minus 15 °C, namíchejte raději směs připravenou na -25°C. Ušetříte si tak spoustu nepříjemných chvil – komu již někdy mráz zničil motor, jistě ví, o čem hovoříme... Dále je nutné vyměnit vodu v ostřikovačích za nemrznoucí směs, jinak by vám mohla prasknout plastová nádobka. Zde platí stejná poučka o koncentraci kapaliny jako v předchozím případě.

 

 

Další položkou na seznamu je umytí auta dříve, než začne mrznout, nejlépe v myčce. Někteří odborníci doporučují použít tzv. clay hlínu, která odstraní nečistoty z laku do hloubky. Při běžném naleštění totiž mikroskopické nečistoty překryjete ochrannou vrstvou, pod níž laku dále škodí. Naleštění proveďte posléze, ale obojí musíte stihnout před zámrzem.

 

 

Pokud má opravdu intenzivně mrznout a vy víte, že nebudete vozidlo déle než týden používat, vytáhněte na noc baterii a ukryjte ji do tepla bytu. V opačném případě není jisté, zda auto příště nastartujete. Preventivně můžete tuto baterii také připojit do nabíječky. Jestliže máte auto na naftu, dopřejte mu teplo také, pokud je to jen trochu možné. I nevytopená garáž je lepší než holomrazy.
 
Naprostou nezbytností je rovněž zakoupení zimní výbavy. K ní patří zejména rozmrazovač skel, škrabka a menší smetáček na ometání sněhu. Pokud nemáte dálkově ovládané centrální zamykání, budete si muset koupit i rozmrazovač zámků – ostatně, bude se hodit i v případě, že centrál máte, protože se může stát, že vám v nízkých teplotách nebude fungovat. Rozhodně nerozmrazujte váš vůz autogenem ani horkovzdušnou pistolí, a už vůbec ne ohněm. Nemuselo by se vám to vyplatit. Všechny rozmrazovače si berte s sebou domů. Pokud totiž ráno auto neotevřete, budou vám rozmrazovače uschované ve schránce u spolujezdce k ničemu.
Jako další věc do výbavy si zakupte sněhové řetězy. Sada vás vyjde na pár stokorun a někdy vás může vytáhnout ze zdánlivě neřešitelných problémů. Na zimu raději kupte i nové stěrače, nebo alespoň výměnné gumičky na ně. A nekupujte ty levnější, za kvalitu je skutečně někdy lepší připlatit.

 

 

Pokud plánujete v zimě výjezdy na hory, pořiďte si na lyže střešní nosič nebo „rakev“, popřípadě je alespoň důkladně upevněte. Rozhodně však nenechte lyže povalovat „jen tak“ uvnitř vozu. V případě havárie se totiž mohou snadno stát vražedným nástrojem.Mohlo by se hodit


reklama