Úvod > volný čas > Dvanáct kavárenských zastavení - Kavárenské perly Vršovic

Dvanáct kavárenských zastavení - Kavárenské perly Vršovic

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky, cafevlese.cz, cafesladkovsky.cz
Dvanáct kavárenských zastavení - Kavárenské perly Vršovic

Dnes míříme na kávu do Vršovic. Pro mnoho obyvatel i návštěvníků Prahy je to jedna z nejoblíbenějších čtvrtí. Vršovice mají svého osobitého ducha, jako ostatně skoro každá čtvrť, a proto se dnes vydáme na dvě báječná místa, která přesně vystihují to, proč je tato část města tak zajímavá... Ocitnete se na dvou místech, kde to voní kávou a přívětivostí a vaše duše jistě pookřeje.
 
Nejprve vás nalákám na historii a génia loci Vršovic, abyste pak již nemohli odolat návštěvě. Osada Vršovice vznikla v době osídlování Botiče, o samotném názvu se poprvé mluví v roce 1088. Na území a v okolí vsi se rozprostíraly vinice a rovněž rybářství u Botiče. Koncem 18. století nastal pro Vršovice zlatý věk. Koupil je totiž Jakub z Wimmerů, jenž vlastnil i Nusle, Záběhlice a další vesnice. Zavedl zde moderní způsoby zemědělství, rozvoj manufaktur, vinic a štědře podporoval kulturu. Roku 1902 bylo městečko povýšeno na město a v r. 1922 se Vršovice staly součástí Velké Prahy.
 
Vršovice si mohou připsat i tu zásluhu, že s otevřenou náručí přijaly obyvatele Milovic, v roce 1968 vysídlené kvůli „dočasnému umístění“ sovětských vojsk na našem území.

Mimoto se mohou pyšnit také sídlem továrny Kooh-i-noor a několika krásnými stavbami. Například moderním kostelem Husův sbor, kostelem sv. Václava, Vršovickým zámečkem (ten nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí) nebo secesní budovou Občanské záložny.

Mír a klid této milé čtvrti dodává také množství parků a stále fungujících vinic, kde můžete trávit hodiny a hodiny rozjímáním, čtením, pitím vína nebo piknikováním.

 


Znak Vršovic

 

Na tohle všechno si vzpomeňte, až budete projíždět nebo raději procházet tichými uličkami až do jedné z příjemných kaváren, které jsou pravými místními perlami...

 


Café Sladkovský

 

Zdejší kavárna se honosí neobvyklou kuchyní, kvalitní kávou a sympatickou atmosférou. Zdá se, že místní kavárníci opravdu vědí, o čem mluví a mají pravdu. Jejich jídelní lístek lze nazvat trochu neuspořádaným. Ale pouze na první pohled. Už na ten druhý totiž zjistíte, že se inspirují kuchyněmi různých zemí, a tak se v lístku snoubí zajímavé chutě a vůně světa. Mimoto jsou přívětiví i k vegetariánům a nabízejí jim zeleninová jídla, saláty a toasty.
Vaří se na přímou objednávku. Žádné jídlo tedy nečeká v kuchyni, ale připravuje se až v okamžiku, kdy na něj návštěvník dostane chuť.

 

 

Stejně tak se chovají k nápojům a mimo kávy z velmi kvalitní 100 % arabiky, zde najdete i čerstvé mošty, legendární limonády ZON a další oblíbené chuťovky. A samozřejmě vynikající víno, jak také jinak, když jsme ve Vršovicích...
Ke kávě si můžete dát domácí štrůdl nebo jemný cheesecake.
A pozor, můžete sem vzít i čtyřnohého miláčka, který dostane navíc misku s vodou!
 
Nebojte se sem vydat ani na romantickou schůzku, z vlastní zkušenosti víme, že je zde příjemné a intimní prostředí, kde můžete strávit nejednu klidnou chvilku...

 


Café v lese

 

Svět v háji, my v lese... to hlásají v druhé perle, Café v lese. A mají pravdu, vážně se u nich budete cítit jako v pohodlné chajdě uprostřed blahodárných lesů. Interiér je laděn do příjemného retrostylu ze 70. let minulého století. Pan kavárník by rád, aby se tu jeho zákazníci cítili jako v obýváku, kde se budou seznamovat, trávit spolu čas, kout pikle a nalézat své talenty.
Myslíme si, že toto předsevzetí se dost daří.
 
Na lístku najdete pivo z malých pivovarů, výbornou kávu z malé pražírny Coffe source a opět kvalitní a zajímavé víno. V lese se prostě budete cítit tak dobře, jak to jen ve vršovickém podniku jde...

 

 

Takže nebuďte v háji a vyrazte do lesa, udělají vám tam dobře!
V obou podnicích se rovněž snoubí kultura stolování s kulturou ducha a nabízejí rozličné programy literární a hudební. V lese dokonce otevřeli klubové a galerijní prostory ve sklepě kavárny.

 


sklepní klub Café v lese

 

Vydejte se mezi starou zástavbu, do čtvrti parků a historie a objevte dvě příjemná místa plná omamných chutí a pro vás snad i omamných okamžiků...

 reklama