Úvod > volný čas > Jak na chřipku a nachlazení

Jak na chřipku a nachlazení

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora, SXC
Jak na chřipku a nachlazení

Jedním z nepříjemných faktorů zimního období bývají nemoci z nachlazení a především chřipka. Ta k nám letos dorazila jako H1N1, tedy chřipka prasečí. Jak se těmto onemocněním bránit a co dělat, když nás přece jenom dostihnou…
První příznaky onemocněním z nachlazení signalizují studené ruce nebo nohy, postupně se snižuje prokrvení nosu, hrtanu a krku. Virové infekce mají raději poněkud nižší teplotu, než je běžná teplota těla, díky ní se totiž snadněji dostávají do těla a rychleji rozmnožují.

 

 

Pak už stačí sedět s kašlajícím a kýchajícím kolegou v kanceláři, podat si s infikovanou osobou ruku apod. Co si ovšem mnozí z nás neuvědomí je fakt, že viry přetrvávají také na klikách dveří, na madlech jezdících schodů, košíků v supermarketu apod., a to až celé tři hodiny. Pokud máte oslabený imunitní systém a jste v silné tělesné nebo psychické zátěži, je na chřipkovou infekci zaděláno.
 
Projevy chřipky…
…začínají vysokou horečkou spojenou se zimnicí, nebo přímo třesavkou a bolestmi v končetinách a na prsou. Rovněž může být průvodním jevem i zánět dýchacích cest se silným suchým kašlem. V takovém případě je nezbytně nutné vyhledat lékaře. Ten pak podle krevního rozboru určí, zda se jedná o běžnou či prasečí chřipku.
 
Existuje prevence?
Ano, a je poměrně jednoduchá. Základ tvoří časté větrání a zvlhčování vzduchu. Velmi dobré jsou inhalace, například s použitím tymiánu nebo heřmánku, případně smrkového jehličí, či máty peprné. Ve všech těchto rostlinách se totiž nachází silice, která potlačuje choroboplodné zárodky.
A protože ani v zimě byste se neměli vyhýbat pobytu na čerstvém vzduchu, je tedy vhodné se přiměřeně oblékat. Nezapomínejte ani na časté mytí rukou teplou vodou a mýdlem. Nezbytný je dostatečný přísun vitamínu C. Kromě ovoce si dopřejte také např. kysané zelí. 

 

 

Co se v posledních letech osvědčilo jako zdroj pro posílení imunitního systému, je echinacea, neboli třapatka nachová, kterou najdete v mnoha zahradách. Užívání výtažku z této rostliny ve formě kapek pomáhá k posílení imunity zvláště při nachlazení a oslabení organismu a samozřejmě jako prevence.
 
Příprava tinktury
,,Lék“ z echinacey připravíte zcela jednoduchým způsobem. Vykopete kořen jedné rostliny, očistíte, nastrouháte, vložíte do sklenice, zalijete vodkou a necháte louhovat asi 14 dní. Užíváte jednu polévkovou lžíci denně.
 
,,Chřipkové“ menu
Ať již vás chřipka dostihla, či se jenom cítíte promrzlí, unavení, dopřejte si silnou polévku. Už naše babičky v této době podávaly jako prevenci či lék pořádně silnou slepičí polévku se zeleninou, která ulevuje zahleněnému krku a podává-li se horká, zahřeje celé tělo.
Kromě slepičí polévky můžete zkusit také cibulačku nebo česnečku.
Ostatně, česnek a cibule obsahují přírodní antibiotikum, které příznivě působí na uvolnění nosních a krčních sliznic. Cibule navíc ulevuje od bolestí horních cest dýchacích a kašle. Vhodnou formou je také cibulový čaj nebo sirup.

 

 

Když šimrá v nose a ztěžkne nám hlava…
A jéje, rýma je tu. Sice se říká, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden, ale její zesilující příznaky umí docela hodně znepříjemnit život. Ulevit od nich si můžete kompletním prohřátím těla, dostatkem tekutin, zejména bylinkovými čaji z tymiánu, heřmánku, lipového či bezového květu, nebo inhalací éterických olejů.
V souvislosti s rýmou se často objevuje zánět vedlejších dutin nosních. Zde je důležitým léčebným prostředkem teplo, které zlepšuje prokrvení zanícených oblastí. Toho lze dosáhnout například infračervenou lampou, anebo zábaly se lněným semínkem. Příprava zábalu je jednoduchá: 5 polévkových lžic lněného semínka se vaří ve dvou šálcích vody doměkka, ještě horké se naplní do plátěného pytlíku, a co nejteplejší se přiloží na nos, čelo a tváře. Opakujeme několikrát za den.
 
Jak na zánět krku a hrtanu?
Vedle nosních dutin bývá napadený i hrtan, což se projeví silnými bolestmi v krku a potížemi s polykání. I zde je nutné při dlouhodobém chrapotu vyhledat lékaře. V počáteční fázi nemoci zkuste přírodní bylinková kloktadla - zejména list šalvěje, kořen proskurníku, květ měsíčku a heřmánku a také list jitrocele.
List šalvěje se používá ve formě čajového nálevu. Dvě čajové lžičky šalvějového listu přelít jedním šálkem vroucí vody a nechat přikryté asi 10 minut louhovat. Několikrát denně kloktat.
List nebo kořen proskurníku, 1 polévkovou lžíci dejte do šálku studené vody a nechte louhovat asi 2 hodiny. Několikrát denně kloktejte. Mírně oslazený lze pít.
Slezový list a květ má příjemnou chuť, proto je vhodný i pro děti. 1 polévkovou lžíci slezového listu a 2 polévkové lžíce slezového květu přelijte šálkem studené vody, nechte 1 hodinu louhovat, po té sceďte. Výluhem několikrát denně kloktejte.
Heřmánkový květ, 1 polévkovou lžíci heřmánkového květu přelít šálkem vroucí vody a nechat asi 10 minut louhovat, scedit a několikrát denně kloktat. Stejným způsobem se připravuje čaj z květů měsíčku lékařského.
Ke všem uvedeným bylinám lze v lékárně koupit příslušnou tinkturu, což zjednoduší přípravu léčivého kloktadla.
 
Co lze použít na dráždivý kašel?
Kašel je projevem zánětu sliznice průdušek a průdušnice a je rovněž způsobován viry. V první fázi kdy se jedná o „suchý kašel“ pomáhají k překonání nepříjemných pocitů v krku zejména proskurník, květ slezu, list jitrocele nebo květ divizny.
V druhé fázi, kdy už dochází k vykašlávání hlenu, je vhodné užívat břečťan nebo lékořicový kořen.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama