Úvod > volný čas > Výstava - malíř František Kupka

Výstava - malíř František Kupka

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora a NG
Výstava - malíř František Kupka

Trávíte zimní víkendy v hlavním městě? Pokud ano, nechte se pozvat na výjimečnou výstavu českého malíře světového věhlasu, který stál u zrodu abstraktního umění…
 
Jak to začalo
Malíř František Kupka se narodil v roce 1871 v Opočně. Pro své výjimečné nadání dostal doporučení ke studiu na umělecké škole. Studoval proto na pražské a vídeňské Akademii a v roce 1895 odjel do Paříže, kde pokračoval ve studiu na Akademii krásných umění. Chtěl tu uspět jako ilustrátor a malíř. Místem, kde mohl vystavovat obrazy, byly tehdejší pařížské salony nabízející každoroční bilance tvorby francouzských výtvarníků a také hostů ze zahraničí. Vedle oficiálního salonu existoval Salon nezávislých a Podzimní salon. Právě zde se Kupka představil francouzskému publiku. Rozhodujícím se stal, Podzimní salón v roce 1912. To byl začátek, kterým se František Kupka zapsal do světa abstraktního umění 20. století.  

 


Národní galerie, Salmovský palác na Hradčanském náměstí v Praze 

 

K jubileu Kupkovy práce ve světě výtvarného umění otevřela Národní galerie výstavu o obrazech a akvarelech, které Kupka v letech 1899 až 1913 pravidelně představoval na pařížských salónech, s názvem František Kupka: Cesta k Amorfě. Kupkovy salony 1899-1913. Připravili ji Pierre Brullé z Paříže a Markéta Theinhardtová, česká historička umění působící na pařížské Sorboně. Do Prahy se jim podařilo dostat obrazy a akvarely z takových sbírek jako jsou Muzeum  moderního umění a Guggenheimovo muzeum v New Yorku, pařížské Centre Pompidou  nebo Muzeum  umění ve Philadelphii. Český návštěvník tak může na vlastní oči spatřit, čím se Kupka snažil zaujmout pařížské publikum i své kolegy malíře.
Na výstavě jsou zastoupeny i exponáty z Muzea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových a Obrazárny Pražského hradu. Řada vystavených děl pochází také z domácích i zahraničních soukromých sbírek. 
 
Autoři výstavy zvolili za vrcholný okamžik Podzimní salón roku 1912, kdy Kupka vystavil Amorfu, Dvoubarevnou fugu a Teplou chromatiku.  Jde o okamžik, který je tradičně považován za první veřejnou prezentaci abstraktního umění vůbec. 

 


Amorfa – Dvoubarevná fuga

 

Vraťme se na začátek výstavy, kde jsou k vidění kresby a písemnosti Františka Kupky, zejména korespondence s jeho mecenášem Jindřichem Waldesem. Rozhodně stojí za to nahlédnout do některých písemností, abychom pochopili, proč Kupka setrval ve Francii, i když kontakt s vlastí nikdy neztratil.
Další místnosti jsou pak věnovány jednotlivým Salonům s popisem příslušných obrazů. Kupka na Salonu poprvé vystavoval v roce 1899. Představil obraz Knihomol (mladík zahleděný do knihy vůbec nevnímá tři rozkošné dívky). Ten měl pro Kupku zásadní význam, protože se jeho prostřednictvím prezentoval jako malíř, dokonale ovládající tehdy módní styl pařížské salónní malby.
V podstatě je na výstavě velmi dobře patrný vývoj Františka Kupky v malbě. Například v Podzimním salonu v roce1906 vystavil obraz Podzimní slunce. Tři vyžilé nahé krásky, možná tři Grácie, pózují malíři pod stromem a jejich těla zlátnou v zapadajícím slunci.

 

 

Kupkova účast na pařížských salonech v letech 1899 - 1913 je jedinečnou uměleckou bilancí. Prakticky každý rok přicházel s novými nápady i s novým stylem. Sám tvrdil, že ho tehdy utvářelo tolik podnětů, že sám sebe občas nepoznával. Jako vůbec první umělec na světě představil obecenstvu abstraktní díla, která působila jen krásou čistých barev a geometrických tvarů. Toto prvenství bylo Kupkovi po léta upíráno. Teprve v roce 2003 na výstavě Zrození abstrakce, kterou pořádalo pařížské Musée d'Orsay, se Kupkovi dostalo zaslouženého místa na výsluní dějin moderního umění. Pařížské Centre Pompidou od té doby vystavuje víc Kupkových obrazů než děl Kandinského nebo Delaunaye.
Obecně můžeme říci, že výstava dává nahlédnout do práce i niterných pocitů Františka Kupky a pochopit, proč je v současnosti nejdražším českým malířem.
 
Výstava je otevřena do 3. března 2013, denně mimo pondělí.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama