Úvod > volný čas > Detoxikace- domácí pročišťující kůry

Detoxikace- domácí pročišťující kůry

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC
Detoxikace- domácí pročišťující kůry

Náš nepravidelný seriál o detoxikaci dnes pokračuje třetím dílem. Tentokrát se zaměříme na domácí pročišťování organismu.
 
Jako první nejspíš každého napadne zaměřit se na čistě vegetariánskou syrovou stravu.
Ta obsahuje vysoké množství minerálů a stopových prvků, balastních látek, buněčné tekutiny, a pokud pochází z biologického pěstování, má syrová strava rovněž nízký obsah škodlivin z živočišného prostředí.  V každém případě jsou však tyto produkty lepší než živočišné nebo průmyslově zpracované výrobky. Vegetariánská syrová strava ve formě šťáv je nejen vhodná pro účely léčení, ale obecně je nejvhodnější pro pročištění, odhlenění, odkyselení a detoxikování organismu.

 

 

Na syrovou stravu opatrně…
Co se týká čistě syrové stravy, je nutné rozlišit, zda se jedná o léčivé nebo dlouhodobé stravování.  Na základě dlouhodobých zkušeností s mnoha lidmi, kteří se stravovali výhradně syrovými produkty, je jednoznačné, že jen velmi malý počet z nich může trvale pojídat pouze taková jídla. Dlouhodobě je syrová strava vhodná snad jen pro lidi typu ohně, protože mají nejsilnější zažívání. Tento typ stravování totiž bohužel není, i když se o to často uvádí, nejstravitelnější.  Snesitelný podíl syrové stravy je rozdílný od jedné osoby k druhé, i když léčivá síla vegetariánské syrové stravy je nepopiratelná. Většina lidí i ostatních typů – voda, země, vzduch může v letních měsících do svého jídelníčku zařadit zvýšený obsah syrové vegetariánské stravy k blahodárnému pročištění organismu.

 

 

Jak na to…
Pokud se rozhodneme pro jiný způsob pročištění, můžeme vyzkoušet třítýdenní pročisťování domácí kůru vhodnou pro každý typ. Stačí dodržovat několik následujících pravidel:
1. Během kůry je nutné pít každý den nejméně dva až tři litry teplé vody, v kombinaci se zeleninovými nebo ovocnými šťávami.
2. Pohybová aktivita by měla být zaměřená hlavně na pobyt venku, procházky, lehký sport, cvičení ,,pět Tibeťanů“, nebo lehká práce na zahrádce.
3. Dopoledne se doporučuje jíst na lačný žaludek ovoce a odpoledne zeleninu. Nejlépe jednodruhovou, zakusovat celou mrkev a až nebude chutnat přejít na jiný druh.
4. Neměli byste hladovět, tzn. jezte, kdy máte hlad. Ovoce a zeleninu lze doplnit směsí z prášku jitrocele indického – psyllium.
5. Je nutné se při této kůře vyhýbat koncentrované stravě, tedy takové, která neobsahuje žádnou vodu – obilí, semena, ořechy, luštěniny živočišné výrobky a také všem poživatinám.
6. V době očistné kůry je velmi důležité dbát na pravidelnou stolici a to min. 1x, lépe 2-3x denně. Pomoci si můžete jitrocelem indickým. Pokud to zvládnete, je možné provádět 1x denně klystýr.
7. Rovněž se doporučují ajurvédské olejové masáže a očistné koupele, např. domácí koupel do které přidáte pár lžic sody, můžete střídat s nastrouhaným zázvorem.
8. Pokud vám nic nebrání, např. zdraví, zajděte si do sauny nebo zkuste parní koupel. A nezapomeňte na meditaci, která uvolňuje nečistoty na emocionální úrovni.

 

 

O tom, že zařadit tuhle kůru bychom měli jen v době klidu, např. během dovolené a snížené fyzické činnosti, asi netřeba polemizovat. Je vhodné být předem na změnu připraven, musíte se cítit dobře a být zdraví. Značný výsledek se projeví hlavně u lidí stravujících se převážně živočišnými a průmyslovými produkty, protože právě oni mají v těle nejhorší usazeniny.
 
Existuje celá řada dalších i drastických pročišťovacích kůr, kde jediným příjmem po několik dní je jen voda, citron, javorový sirup a kajenský pepř. Samozřejmě existují zastánci i odpůrci takových drastických metod, a je jen na vás jakou formu detoxikace si zvolíte. V knihkupectví nebo na internetu najdete spoustu informací, ale vždy byste se měli držet rady, v níž se doporučuje provádět všechny postní kůry trvající déle než 3 dny pod dohledem lékaře. Mějte stále na paměti svůj zdravotní stav a dobře si naplánujte dobu, kdy budete kůru provádět. Nezapomínejte však, že primárním účinkem všech kůr je pročištění a detoxikace organismu a teprve sekundárním projevem je ztráta kilogramů.

 

 

A co nás čeká příště?
Zaměříme se na potravinové doplňky a bylinky.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama