Úvod > volný čas > Křížem krážem - na lyžích v Alpách

Křížem krážem - na lyžích v Alpách

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: wikimedia.org, TVB St Anton am Arlberg / Walter AtAngle
Křížem krážem - na lyžích v Alpách

Jak se ceny alpských a našich lyžařských středisek přibližují, poohlížejí se Češi stále více po kvalitních rekreačně-sportovních zážitcích u našich jižních sousedů, případně i ve Švýcarsku, ve Francii nebo v Itálii. Podívejme se nyní společně na některé z nepřeberných možností, které nabízí lyžování v Alpách.
 
Na návštěvě v St. Antonu
Cestou na jih se zastavíme nejprve v Rakousku, respektive až v jeho nejzápadnější části. Zde je nejvýznamnějším lyžařským střediskem, o němž se vypráví nejen v Evropě, Svatý Antonín, celým jménem St. Anton am Arlberg. Ten představuje součást většího celku, resortu Arlberg, do něhož spadají ještě střediska Lech, Oberlech, Zürs, St. Christoph a Stuben.
V St. Antonu nalezneme pravý lyžařský ráj. Bohužel ale mnoha našincům uzavřený, a to kvůli i na rakouské poměry vysokým cenám, což trochu odporuje tvrzení o přibližování nákladů na dovolenou u nás a v Alpách. Na druhou stranu ten, kdo je ochoten a schopen na cenovou politiku St. Antonu přistoupit, se dočká služeb na skutečně vysoké úrovni, skvělého lyžování na poloprázdných sjezdovkách i nádherných výhledů.
St. Anton má charakter rodinného lyžařského střediska. Je totiž určen pro lyžaře všech kategorií – od těch nejpokročilejších až po úplné začátečníky. Na své si přijdou i milovníci freeride lyžování.

 

 

Olympijský Svatý Mořic
Podívejme se však dále na jih, do Švýcarska. Zde mezi alpskými Mekkami lyžařů září hlavně Davos a Svatý Mořic. Když už jsme u těch svatých, nahlédneme do druhého jmenovaného. Svatý Mořic (St. Moritz) leží na samém východě Švýcarska a je obklopen čtyřmi hlavními lyžařskými středisky, nesoucími názvy podle příslušných svahů: Lagalb, Diavolezza, Corvatsch a Corviglia. Nejblíže městu se nachází dvě poslední, Corvatsch a Corviglia, i tak jsou ale poměrně obtížně dostupná. Naštěstí zde dobře funguje veřejná doprava. Ostatně jako v celém Švýcarsku.

 

 

Jako St. Anton, ani Svatý Mořic, v němž se konaly již dvoje olympijské hry (v letech 1928 a 1948), není právě levný. Vysloužil si pověst luxusního střediska a tato reputace má velmi reálný základ. Najdete tu však i levnější možnosti ubytování a zalyžují si zde zejména středně pokročilí lyžaři. Na své si ale přijdou také začátečníci a profesionálové – druhých jmenovaných ovšem nebývá tolik a proto jim pár černých sjezdovek bude bohatě stačit.

 

 

Italský ráj
Rychle se přesuňme ještě do Itálie - a nemusíme ani příliš daleko. Bude nám stačit blízké Livigno. Je levnější než sousední resorty ve Švýcarsku a nabízí v podstatě shodné služby. Když to porovnáte s proslavenou italskou kuchyní, stojí tento horský kout za to, abyste o něm alespoň přemýšleli.
Livigno je navíc už od roku 1805 až dodnes bezcelní zónou. Asi poslední na území EU. Lyžařskou dovolenou tak můžete kombinovat s nákupy. Alespoň pokud si s sebou vezmete auto s pořádně velkým kufrem. Nakoupíte tu levněji prakticky všechno, od elektroniky a šperků přes alkohol až po benzín a naftu. Ale pozor, množství alkoholu, které vyvezete, je výrazně omezené. Naopak benzínu si můžete natankovat klidně plnou nádrž.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama