Úvod > volný čas > Co si představit pod aktivitou s názvem koučování?

Co si představit pod aktivitou s názvem koučování?

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: PhDr. Zdeňka Kárná, Depositphotos
Co si představit pod aktivitou s názvem  koučování?

Když se při rozhovoru v jakékoli společnosti zmíním o tom, že jsme se začala věnovat koučování, zareagují jen někteří účastníci debaty. Vnímám, že práce rozhlasové a televizní reportérky a moderátorky,  které jsem se před lety velmi aktivně věnovala, zní asi zajímavěji, ale přesto vždy začnu přemýšlet nad tím, proč slovo koučink, kouč či koučování vzbuzuje u určitých typů mužů i žen rozpačité reakce.
 
Proč jsem použila slovo rozpačité?  Zjišťuji, že koučování je často vnímáno jako vyhledání pomoci, které využívají lidé ne příliš asertivní, ti, kteří se nechají vláčet událostmi, neumějí se včas a dobře rozhodnout či ti, kteří mají ve svém životě totální chaos. Tedy lidé, kteří jsou z různých důvodů považováni silnějšími členy společnosti za slabé…
 
V diskusi pak se obvykle snažím přítomné přesvědčit o účinnosti koučování a hlavně o tom, co koučování je…že to není směrování či  usměrňování člověka, který přichází s jakýmkoli problémem, že to není navádění na tu či onu cestu ani „nátlak  či nucení“  k přijetí nové myšlenky nebo směru života či podnikání. ..Koučink  totiž  není terapie ani psychoanalýza. Kouč pracuje se zdravými jedinci, kteří buď touží po změně nebo větší efektivitě svých činností či osobní harmonii. To, co je na něm fascinující je fakt, že je o budoucnosti. Kouče nezajímá minulost a neúspěchy či detaily z minulého období života, zajímá jej Váš potenciál, schopnosti a hlavně sny.

Coaching - koučink

 

 

Co si tedy představit pod aktivitou s názvem koučování? Jednoduše řečeno: otevírání vlastní mysli, duše, nacházení energetických rezerv a odkrývání myšlenek a nápadů, o kterých jsme ani netušili, že náš mozek někde v šedé kůře ukrývá… Vše nacházíte sami, popisujete své niterné pochody nahlas a necháte pracovat svou mysl za přítomnosti kouče. Určitě je k tomu zapotřebí odvaha.
 
Právě v poslední době se mi několikrát stalo, že „prozření“ během koučovacího sezení bylo tak emotivní, že skončilo citovým pohnutím či slzami. Proč? Například mladá dáma, budu jí říkat Alena, která vystudovala dva humanitní obory na Karlově univerzitě - filozofii a mediální studia společně s tvůrčím psaním v průběhu sezení sama přišla na to, že režii, scénáře dokumentů ani práci ve střižně  vlastně vůbec dělat nechce, že ji velmi obtěžují asertivní jedinci v médiích, že jim nerozumí a oni nerozumí jí …prozkoumáním jednotlivých částí  pyramidy logických úrovní sama odhalila svou novou cestu - pomáhat  komukoli a jakkoli…
 
Odcházela šťastná, že pochopila samu sebe. A k tomu stačilo mimo jiné  postavit se v přítomnosti kouče  do prostoru, napsat na kousek tvrdého papíru následující slova  – Vizionář, Kritik a Realizátor, zavřít oči a podívat se na sebe, své okolí, kamarády, kolegy či rodiče  a hlavně  své aktivity za rok či dva… Dnes pracuje v jedné nadaci věnující se pomoci seniorům a je šťastná…Proč přišla Alena ke koučovi? Nevedlo se jí zle, dělala v této společnosti pro většinu velmi atraktivní práci, skvěle placenou, ale cítila nespokojenost, necítila se na pracovišti komfortně, začaly dokonce nespecifikované zdravotní problémy. Organismus reagoval na to, že vlastně její mysl dělá něco proti hodnotám, které sama vyznává.
 
Budu ráda, když Vás tyto řádky přimějí k zamyšlení sami nad sebou…obvykle máme v životě různé větší i menší cíle, některého cíle se nám nedaří dosáhnout. Ptáme se proč?  Pracujeme hodně, vymýšlíme, kombinujeme, analyzujeme a adekvátní výsledek se nedostavuje. Klaďte si otázky: Je hodnota mého cíle v souladu s osobními niternými hodnotami? Kým se stanu, když dosáhnu vytyčeného cíle?
Pokud se Vám zdají tyto otázky příliš složité, vezměte odvahu podívat se do skrytů  své duše, „do ruky“ a zkuste něco nového, zkuste to, co možná odkryje zapomenutý talent nebo sen z mládí…zkuste koučování.
 
Nezávazně si můžete vyzkoušet moje služby i vaše schopnosti na konzultaci zdarma, pomocí tohoto formuláře:  http://bit.ly/konzultace_formular   
PhDr. Zdeňka Kárná

Osobní kouč - Zdeňka Kárná
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama