Úvod > volný čas > Tejpování - novinka z Japonska

Tejpování - novinka z Japonska

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: Depositphotos
Tejpování - novinka z Japonska

Možná jste se na ulici, na hřišti nebo někde na veřejnosti setkali s lidmi s různými barevnými pásky na těle, na nohou, rukou, krku, nebo zádech. K čemu slouží? Že by nová módní vlna z Hollywoodu? Nebo něco z cela jiného ?


Jde o metodu tejpování, ale co to je?

Taping neboli tejpování je metoda, kdy za pomocí speciálních lepicích pásek nalepených na kůži v problémové oblasti dochází ke zvýšení látkové výměny pod tejpem a v důsledku toho k urychlení regeneračních schopností. Tejpování lze použít také k pasivní podpoře a stabilizaci kloubů a vazů. Tapování je častou indikací v oblasti sportovní i terapeutické medicíny.
 
Ve sportu jej lze využít preventivně pro stabilizaci pohybového aparátu a zamezení poškození kloubů a šlach, nebo léčebně pro zlepšení stability po úrazech nebo nadměrném přetěžování. V rámci terapie lze tejpování využít jako pasivní podpory, která má za úkol ulevit namáhanému kloubu a snížit přetěžování dané oblasti. Díky tejpingu je poškozená část pohybového aparátu méně náchylná k přetěžování a postižená část je udržována ve fyziologicky optimální poloze.
 
Dále je možné využít funkčního tejpování, jehož hlavním cílem je korekce a navození správné funkce dané oblasti. Je možné jej využít například při propadlé nožní klenbě, vbočeném palci apod.

 

 

Něco z historie

Vznik této metody se připisuje japonskému chiropraktikovi jménem Dr. Kenso Kase. Taping byl zaznamenán ve větší míře na letních olympijských hrách v Soulu v roce 1988.  Metodu Dr. Kase využívají hlavně profesionální sportovci, sportovní lékaři, fyzioterapeuti a maséři. Proces tejpování je celkem jednoduchý, ale vždy by jej měla provádět dostatečně kvalifikovaná a zaškolená osoba.
 
V čem nám barevné pásky mohou pomoci?

Jejich použití je všestranné, ale v jednoduchosti můžeme říci, že s jejich pomocí se zmírňují a odstraňují bolesti, podporují vazy, svaly a hojení např. po operaci, stabilizují klouby a pomáhají snižovat otoky a řešit lymfedém.
 
Pokud se tedy ve vašem okolí objeví někdo s bolestmi zad, karpálním tunelem, tenisovým loktem, zmrzlým ramenem, patní ostruhou, vbočeným palcem, artrózou kyčle nebo kolene, lymfatickými otoky, nasměrujte jej někam, kde tuhle bezbolestnou proceduru dělají. 

 

 

Tejpování nebo masáž?

Každý dobře vyškolený terapeut vám jistě kromě samotného tejpování doporučí i správné cviky na posílení nebo naopak protažení svalových skupin, které není radno podceňovat. A v rámci prevence jsou vhodné pravidelné masáže na uvolnění svalů.
 
Jak vybírat vhodné pracoviště

Obě terapie, jak tejpování, tak i masáže musí vždy provádět vyškolený odborný pracovník.  Jako každá taková procedura, která vypadá na povrchu jako velmi jednoduchá a dostupná, obnáší několikatýdenní školení a kurzy, které nejsou levnou záležitostí. Bohužel ne všichni, kdo se těmito znalostmi honosí, mají na ně i správný certifikát.
 
Je dobré si zjistit si  informace předem, než se objednáte. vašemu tělu by se mělo dostat jen profesionální péče od vyškoleného personálu. Vždyť si za to platíme, ne?  Pokud jste z okolí  Brna ,pak Zen Studio ve Šlapanicích má s tejpováním už dostatečnou praxi. Poradíte nám další?   
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama