Úvod > volný čas > Kam na ryby bez povolenky?

Kam na ryby bez povolenky?

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: Czbaleno.cz
Kam na ryby bez povolenky?

Máte-li chuť si zarybařit nebo to naučit své malé ratolesti, ale nechce se vám skládat zkoušky na získání rybářského lístku? Rybařit jde i bez povolenky. Soukromé rybníky nabízejí možnosti koupení povolenky, která vám umožní rybařit i bez zkoušek. Jak rybaření bez povolenky funguje, se dočtete v tomto článku.
 
Proč lovit v soukromém revíru?
 
Hlavním důvodem, proč lovit na soukromém rybníku je absence rybářského lístku. Není potřeba absolvovat žádné zkoušky, které ověřují potřebné znalosti z oblasti rybaření. Soukromé rybníky jsou mnohdy hojně zarybněné, oproti svazovým revírům. Další výhodou je možnost lovit celoročně a to i v zimě, když je rybník zamrzlý, je možné rybařit na dírách.
 
Kde rybařit?
 
Soukromé revíry jsou prakticky po celé České republice. Nejvíce se jich samozřejmě nachází v oblastech, kde je rybaření již dlouholetou tradicí. Ovšem přírodní soukromé revíry se nachází i v blízkém okolí Prahy, severu Čech i Moravskoslezském kraji. Revíry je možné rozdělit podle preferencí:
 
• počet úlovků
• trofejní ryby
• chyť a pusť
• komfort

rybář

 

 

 

Daná pravidla
 
Soukromý rybářský revír se od svazového liší v mnoha ohledech. Nevyžaduje téměř žádné oficiality, ale i přesto jsou i u soukromníků daná jistá pravidla, která se musí dodržovat. Fakticky by se i pro rybaření v soukromém revíru mělo disponovat rybářským lístkem, který prokazuje určité znalosti  a kvalifikaci. Většinou to ale není kontrolováno.
 
Chyť a pusť
 
Typ rybolovu chyť a pusť má jasně daná pravidla. Velmi přísně se kontroluje zacházení s úlovkem a loví se pouze na háčky bez protihrotu a samozřejmostí je používání podložky, jejíž zapomenutí může znamenat zákaz rybaření.
 
Úlovek zaručený
 
O rybaření si často lidé myslí, že je nudné. Je nutné se ani nehnout, nemluvit a jen čekat až ryba zabere. Opak je pravdou a rybaření na soukromých rybnících je všechno ostatní, jen ne nuda. Soukromé rybníky mají dostatek ryb, a tak i nezkušený rybář má velkou šanci na úlovek. Soukromé rybníky jsou ideální pro rybaření s malými dětmi, pro které je rybaření zážitek.
 
Kvalitní zázemí
 
Většina soukromých rybníků nabízí nejen rybníky plné ryb, ale i jiné služby. Areály bývají oplocené, vybavené toaletami a s možností vypůjčení veškerého rybářského vybavení, jako jsou rybářské pruty, háčky, ale také návnady a podběráky. V areálu je také možné si ulovenou rybu hned ugrilovat nebo nechat zamrazit a odnést na konci dne.
 
Kurzy rybolovu
 
Soukromé rybníky nabízejí školení od zkušených rybářů, kteří případným zájemcům mohou představit základní techniky, představit jim jednotlivé rybářské vybavení, včetně vhodného rybářského oblečení a zasvětit je do tajů rybaření. V rámci kurzu se zákazníci naučí ryby rozpoznávat, aby se nedopustili porušení pravidel. Například chycený pstruh se nesmí vracet zpět do vody.
 
Balíčky
 
Při vstupu do areálu soukromého rybníka je možnost výběru z několika balíčků, které obsahují různé služby. Záleží na tom, zda si chce rybář úlovek nechat nebo bude rybařit metodou „ chyť a pusť“. Také zda si rybu připraví na místě nebo si ji odnese domů. A zda má své rybářské vybavení nebo si ho bude půjčovat.

rybaření

 

 

 

Prostor i pro profesionály
 
Soukromé revíry nemusí nutně znamenat místo pouze pro amatéry a příležitostné rybáře. Podmínky, které nabízejí, jsou vhodné i pro profesionální rybáře, kteří si například chtějí vyzkoušet novou rybářskou techniku. K tomu jsou revíry přizpůsobené a nabízejí i půjčení potřebného oblečení, jako rybářské kalhoty nebo rybářské vesty.
 
Trofejní kousky
 
Existují i soukromé revíry, které nabízejí lov trofejních ryb. Většinou se jedná o kapry, které dosahují hmotnosti kolem 25 – 30 kilogramů, což je pro vášnivé rybáře velmi lákavé. Takové ryby byly do soukromých rybníků dovezené ze svazových a je tak jistota, že se zde vyskytují. Najdou se revíry i s dravými rybami, jako je pstruh duhový nebo siven.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama