Úvod > volný čas > Pexetrio - hra nejen pro zábavu

Pexetrio - hra nejen pro zábavu

Rubrika: Vše pro děti :-)    Vyšlo:
Autor:    Foto: Betexa.cz
Pexetrio - hra nejen pro zábavu

Přichází zima a s ní čas zimních radovánek na který se určitě všechny děti těší. Co ale dělat když sněhové pokrývky je poskrovnu a nebo je naopak venku pořádná vánice. Jak zabavit děti doma? Televizí, počítačem, knížkou... napadne mnohé z nás jako první z možností. Co takhle si ale užít zábavu společně celá rodina? Za tímto účelem není lepší volby než tzv. „deskovky“. Mezi chronicky nejznámější patří asi klasické Člověče nezlob se, pexeso či dáma.
 
V dnešní době je však široká škála od jednoduchých deskových her pro malé děti až pro nejnáročnější hráče. Moderní deskové hry se staly pro svoji rozmanitost stále významnější a vyhledávanější aktivitou pro volný čas. Tempo života se stále zrychluje a možná i proto roste jejich oblíbenost, protože ve chvíli hraní, se zdá, jakoby se se čas zastavil a Vy si můžete užít příjemnou chvilku se svými blízkými.

Pexetrio

 

 

Historie deskových her
 
Nejstarší dosud hraná hra je patrně asijská hra jménem Go. Objevili se ovšem i starší archeologické nálezy her, k těm se však bohužel nedochovala žádná pravidla. Předtím, než byly herní plány vyryty do kamene a hliněných tabulek, byly podle všeho kresleny do písku či hlíny. Jako hrací figurky byly nejčatěji používány oblázky. Zmínky o stolních hrách najdeme i v dílech významných řeckých spisovatelů Homéra a Platóna. Naneštěstí se mnoho písemných památek o stolních hrách nedochovalo.
 
V novověku se o hry zajímal nám velmi známý Jan Amos Komenský, který ve svém světoznámém díle Orbis Sensualium Pictus zobrazil vrhcáby a šachy. Historie stolních her je bohatá a má velký vliv na vývoj her v současnosti. Mezi hrami používanými v minulosti (klasickými) a v současnosti (moderními) jsou přece jen značné rozdíly. Základní myšlenka těchto her se ale časem nemění. Mají rozvíjet charakter, bavit a vyplnit volný čas.

Ovoce

 

 

 

Význam hry
 
Hra byla v minulosti, stejně jako i v současnosti oblíbena také z důvodu, že do jisté míry doplňuje úsilí pedagogů. Hra dokáže proměnit nepříjemné povinnosti v potěšení a radost. Je taky důležitá pro harmonický rozvoj osobnosti. Je zprostředkovatelem rolí, které jsou popsány skrze pravidla. Jedinec si takto může vyzkoušet role, se kterými by se v reálném životě pravděpodobně nesetkal. Hra umožňuje simulovat a napodobovat. Učí děti komunikaci s ostatními, napomáhá k socializaci, přináší radost a uspokojení. V předškolním věku dětí tráví hrou většinu času. Díky ní se snaží překonávat první potíže a vyjadřují svá první přání a potřeby.

savci

 

 

 

Moderní stolní hry
 
Stolní hry s označením „Moderní stolní hra“ jsou ty, u kterých známe autora. Zatímco u klasických deskových her máme pevně stanovený plán hry, u moderních deskových her se spíše setkáváme s variabilním herním plánem. Tyto hry se mimo jiné liší především svou motivací. Většina moderních her se odehrává v konkrétním prostředí. Hráč se tak může pohybovat v různém prostředí. Nejčastěji se hry dělí podle doby vzniku na: Klasické deskové hry, patří sem staré deskové hry, u kterých jsme schopni určit období, ve kterém pravděpodobně vznikly (Šachy, Dáma) a Moderní deskové hry, u kterých ve většině případů známe jak autora, tak přesný rok vzniku (Monopoly, Osadníci z Katanu).

savci - dílky

 

 

 

Didaktické hry
 
Velký nárust zájmu však nyní zažívají hry Didaktické. Jsou to hry s cílem rozvíjet poznávací procesy, vědomosti a duševní schopnosti dítěte. Děti si vědomosti získané během hry lépe pamatují. Didaktická hra také pozitivně rozvíjí vědomosti, dovednosti a návyky dítěte. Didaktické hry vedou k produktivním aktivitám a rozvíjením myšlení na rozdíl od her obecně, které vedou k aktivitám, jež nemusejí být produktivní.
 
Didaktická hra však neslouží pouze k učení a zábavě. Hravou formou rozvíjí poznávací funkce. Má značný vliv na socializaci, komunikaci a kreativitu dítěte. Didaktické a edukativní hry jsou velkým pomocníkem především ve školkách a školách. Pokud i vy hledáte pro své děti hračku/hru se kterou zažíjí zábavu, ale zároveň se něco nového naučí, zkuste např. stále oblíbenější hru Pexetrio od firmy Betexa.
 
Pexetrio je desková hra založená na paměťovém principu obdobně jako klasické pexeso. Zásadním rozdílem ale je otáčení tří kartiček a hledání trojic, které k sobě patří významovým způsobem. Obrázky ve trojici totiž nejsou identické, ale logicky spolu souvisí. Tímto způsobem se tedy děti nenásilnou formou získávají užitečné a zajímavé informace. Pomůckou při hledání je malý piktogram/obrázek v rohu kartičky. Díky němu si děti mohou zkotrolovat, zda k sobě přiřadili do trojice správné obrázky.
 
Navíc široká škála her Pextrio umožňuje vybrat to správné téma pro děti od tří let až po obtížnější motivy určené pro školáky i dospělé. Příznivá cenou a hravou formou firma Betexa zaručuje, že určitě ve Vaší rodině nezůstane jen u jednoho tématu Pexetria.
 
V naší rodině vítězí Stromy a Savci. Které si oblíbíte vy?

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama