Úvod > volný čas > Pečujeme o lymfu

Pečujeme o lymfu

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: Depositphotos
Pečujeme o lymfu

Proč bychom se měli starat o náš lymfatický systém? O naši lymfu? Jaké mohou být příčiny vzniku otoků nebo nadváhy? Bolí vás nohy jen večer a nebo natékají jen v létě? Nepřikládáte tomu žádný důraz? Ale měli by jste.
 
Co je to lymfa
 
Lymfa nebo-li míza, je část krevní plazmy, která koluje v lymfatickém systému, který je podobný krevnímu systému. Má svá zakončení v podobě lymfatických uzlin, které fungují jako filtry, čistí tělo od veškerého nahromaděného odpadu jako jsou léky, toxiny, bakterie, chemické látky ze stravy atd. Lze si ji představit jako odpadní rouru, kterou posíláme nechtěný odpad ven z těla.
 
Kdy a kde vznikají otoky.
 
Mohou vzniknout kdekoli na těle – nohy, ruce, břicho, oční víčka, obličej, záda,  v místech, kde se nahromadí přebytečné tekutiny, které na sebe vážou škodliviny. Dojde k pomalejšímu odtoku mízy (lymfy) v dané oblasti a vzniká otok.  Otoky mohu vznikat jak u mužů, ale především u žen, ale i u dětí ( zde jde o vrozený lymfedém).  Rizikovými faktory vzniku otoků jsou jakékoliv operce, liposukce, úrazy, podvrknutí kotníků, nadměrný přísun léků, nadměrný přísun zahleňující stravy ( mléčné výrobky, káva, chemické emulgátory…), dlouhodobé užívání antikoncepce nebo jiných hormonů.
 
Zanesená lymfa se také může projevovat zdánlivě nepodstatnými projevy jako je únava a bolest nohou, křeče v lýtkách, nepatrné otoky těla,  lehce nateklý obličej a víčka, nateklé nohy JEN v létě, břišní otoky, často zaměňovány za obezitu, celulitida. Vznikající otok začne tuhnout, chladnout a lymfa stagnovat.  Uzliny nezvládají funkci, jsou přeplněné a ucpané, a nestíhají pojmout nadbytek přeplněné lymfy. Čím déle necháme tento počáteční stav bez ,, pomoci“  tím více nám začne lymfa tvrdnout, tuhnout a tím dochází k následnému zvětšování otoků.
 
Čeho se vyvarovat ?
 
Pokud pomineme vrozený lymfedém , který vzniká v důsledku poškození lymfatického systému,  pooperačních stavů a úrazů, začneme u stravy. Současná populace, hlavně mladá generace je reklamami a nabídkami přímo manévrována na nákup ,, chemických“ potravin, návštěvou fast foodů nebo nákupem polotovarů nejlépe z prodlouženou trvanlivosti. Žijeme  v přetechnizovaném i přechemizovaném světě, život jsme si zjednodušili a zrychlili.
 
Není divu, že v současné době narůstá počet pacientů trpící problémy s nadváhou, obezitou, otoky, zavodnění atd.  Naše strava obsahuje velké procento emulgátorů, umělých barviv, sladidel a plísní. K tomu si dáme několik káv denně, nejlépe s koblížkem,  jogurty a jiné mléčné výrobky máme také vždy po ruce, nebo skočíme na rychlý oběd do fast foodu, po té, co jsme si nezapomněli vzít antikoncepci, kterou bereme již od 14 let.  A pokud jsme  navíc ,, nuceni “ užívat dlouhodobě léky a stres je u nás na denním pořádku, máme na problém s lymfou založeno.

 

Je možná účinná náprava?
 
Pro nás je velmi potěšující fakt, že 85% lymfatického systému se ukrývá v podkoží, a proto se s ním velmi dobře pracuje. Uzliny dokáží samy velké procento nečistot vyčisti samo, o zbytek se postarají játra, ledviny, vyloučí se potem , kůží a močí.  Jako jednoznačnou prevenci při drobných změnách ( těžké nohy, nepatrné otoky na těle, natékání nohou jen v létě…) doporučujeme lymfatické masáže. Lymfatické masáže, jak už manuální nebo přístrojové musí vždy provádět vyškolený terapeut, proto při jeho volbě dbejte jisté obezřetnosti.  V případě závažnější problémů s otoky vždy navštivte lymfologa nebo flebologa, který stanoví správnou diagnózu.
 
Jelikož lymfa nemá svoji vlastní pumpu a je aktivována pouze pohybem svalstva, vždy se doporučuje pohyb. Zvolte ale pohyb takový, který vám dělá radost, např. pohyb v přírodě,  nejen že uděláte něco pro své tělo ale vyplaví se vám i endorfiny a těch není nikdy dost.
 
Obezita nebo zavodnění
 
Máte –li stanovenou diagnózu ,, nadváha“ a někdo vás nutí do cvičení v posilovně nebo aerobiku, zumbě , tak opatrně. Pokud je vaše nadváha zaměňována za zavodnění, tak si posilováním nejen utužíte svaly, ale hlavně lymfu. A my ji potřebuje mít tekutou, aby mohla přes vyprázdněné uzliny odtékat.
 
Patříte-li mezi ty ženy, které se po takovém cvičení cítí nafouklé, plné, unavené a ještě více těžké, tak zpomalte a dejte si do pořádku lymfatický systém.  K tomu, abychom lymfatický systém posílili a pomohli ,, odvodnění“ doporučujeme pravidelně užívat houbu Polyporus. Má vynikající diuretické účinky, proto je vhodná na zaktivování lymfatického systému a průtoku lymfy.  A hlavně, je to přírodní produkt bez chemie, bez vedlejších účinků a neznečišťuje nám lymfu.
 
Řešením problémů s otoky vždy přistupujte komplexně, jen tak budete mít větší šanci se jich zbavit. A pěstujte si svoji ,, bílou krev “ v radosti, naučte se odpočívat, mějte se rádi  a stres hoďte za hlavu. 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama