Úvod > volný čas > Česká cena za architekturu

Česká cena za architekturu

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: CČA
Česká cena za architekturu

Máte rádi architekturu? Pak pro Vás máme tip na příjemně strávené odpoledne.
 
Do 27. listopadu se v Plasích u Plzně v areálu Centra stavitelského dědictví Národního technického muzea koná výstava 42 nominovaných děl České ceny za architekturu 2017 (ČCA). Tato výstava byla zahájena 17.srpna vernisáží ve venkovní expozici areálu. Jména finalistů a držitele hlavní ceny za architekturu se dozvíme právě 27. listopadu na slavnostním galavečeru v Místě pro nové umění – Jatka 78 v Praze.
 
Výstava byla slavnostně zahájena pány Ivanem Plickou, předsedou České komory architektů, Karlem Ksandrem, generálním ředitelem Národního technického muzea a autorem konceptu výstavy Ondřejem Benešem. „Přehlídka nabízí dobrou příležitost k tomu, aby si jak odborná, tak široká veřejnost mohla prohlédnout skutečně reprezentativní výběr toho, co u nás bylo v poslední době postaveno, a na základě toho si utvořit i svoji představu o stavu české architektury,“ uvedl Ivan Plicka. 
 
Jak uznávají sami odborníci, česká architektura má stále lepší úroveň.

 

 

Na vernisáži došlo i na křest knihy z mimořádné edice ČCA, která rekapituluje finále 1.ročníku. Publikace je navíc doplněna básničkami Davida Vávry. Roli kmotrů přijali Tomáš Motl, výkonný ředitel ČT ART, Petr Orálek, obchodní ředitel Economia, a.s. a Jiří Červenka, místopředseda Svazu měst a obcí.
 
V současném druhém ročníku soutěže české ceny za architekturu mohli účastníci přihlásit díla realizovaná v letech 2012–2016. Nejvíce soutěžících děl však vznikla v posledních dvou letech. O účast se ucházelo téměř 250 projektů, z nichž bylo vybráno 42. Tři čtvrtiny nominovaných děl pak tvoří novostavby. Polovinu těchto staveb financoval veřejný sektor a tři vzešly z architektonické soutěže.
 
Nominované realizace budou posuzovány prestižní mezinárodní sedmičlennou porotou, ve které zasedne jako předsedkyně Marianne Loof, dále Matija Bevk, Eelco Hooftman, Jiří Oplatek, Doris Wälchli, Jakub Szczęsny a Ľubomír Závodný.

Přijeďte se podívat na všechny nominované projekty. Jako ochutnávku nabízíme ukázku dvou z nich.

 

FAM Architekti, s.r.o.
CHATA U JEZERA
Autor: Tomáš Balej


baum & baroš ARCHITEKTI,
LÁVKA PRO PĚŠÍ PŘES ORLICI
Autor: Václav Králíček


Mohlo by se hodit


reklama