Úvod > volný čas > Pocení a jeho přínos pro naše tělo

Pocení a jeho přínos pro naše tělo

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: Aqualand Moravia
Pocení a jeho přínos pro naše tělo

Lidský pot nepatří zrovna mezi oblíbená témata, nejen že o něm lidí neradi mluví, ale i jeho projevy jsou většinou lidem nepříjemné. Pot o nás často prozradí, jak se právě cítíme, ať už je to pocení rukou, studený pot na čele, anebo propocená košile před důležitou schůzkou nebo zkouškou. Ani pot v parném létě, který nám stéká po zádech není nic příjemného. Samotné pocení je ale pro lidské tělo prospěšné. Potem jsou z těla odváděny toxické látky a také chrání organismus před přehřátím.
 
V tomto článku Vám prozradíme několik skutečností, které jste o pocení možná nevěděli. Pokud Vás zajímá, proč se trénovaní sportovci potí dříve, kolik potu ztratíme během jedné návštěvy sauny a kdy může pocení signalizovat nemoc, pak čtěte dál.
 
Co jste o potu nevěděli
 
Na těle máme až tři miliony potních žláz, které každý den vylučují pot. Je to běžná činnost našeho organismu. Nejvíce potních žláz, asi 2 tisíce na cm², jich je na chodidlech a dlaních rukou. Podle toho, jaký druh potu žlázy vylučují, se dále dělí na ekrinní a apokrinní.  Ekrinní žlázy jsou rozmístěné po celém těle a vytvářejí více potu, který je bez zápachu. Za typický zápach potu jsou naopak zodpovědné apokrinní potní žlázy. Tyto žlázy mají velmi důležitou roli při chemické přitažlivosti dvou lidí, vylučují totiž mléčný sekret s feromony, které nás ovlivňují při výběru partnera.
 
Ne každý člověk se však potí stejně. Množství potu se liší v závislosti na věku, pohlaví, fyzické námaze i rase. Vědci zjistili, že například Asiaté se potí méně než Evropané či Američané, anebo že muži se potí častěji než ženy. Na zajímavý fakt přišel výzkumník Josh Clark, když zjistil, že pot vegetariánů je pro okolí příjemnější než pot lidí, kteří jedí maso.

 

 

 

To, co vypotíme, musíme do těla zase doplnit
 
Pocení naše tělo ochlazuje a pro správné fungování organismu je nezbytné. „Během jakékoliv aktivity lidské tělo produkuje teplo, které musí být nějak odváděno, aby nedošlo k přehřátí. Právě k tomu pot slouží. Ochladí kůži, ale i krevní cévní zakončení pod kůží,“ vysvětluje Blanka Marková z Aqualandu Moravia. Pot je z 99 % tvořen vodou, ale je v něm obsažena i celá řada dalších látek, které jsou pro tělo důležité. Je to například chlorid sodný, minerální látky, kyselina mléčná, aminokyseliny nebo močovina.
 
Pokud se tedy při náročné fyzické aktivitě hodně zapotíme, musíme pak myslet i na to, jak tyto látky do těla opět dodáme. Příkladem může být sodík, jehož nedostatek v těle se může projevit svalovými křečemi. Abychom tedy předešli jeho přílišnému vyplavení, můžeme sodík doplnit třeba formou iontového nápoje.
 
Zajímavá je i skutečnost, že čím více člověk sportuje a v čím lepší je tělesné kondici, tím více se potí. Dlouhodobý a pravidelný trénink totiž zlepšuje termoregulační schopnosti těla, potní žlázy jsou tak schopny reagovat dříve a efektivněji.  U vrcholových sportovců se tělo více potí, to znamená že se zahřívá pomaleji a udržuje tak optimální výkon po delší dobu.

 

 

 

Zdravé pocení
 
Pokud chcete své tělo pročistit od toxických látek a pořádně se přitom zapotit, zajděte do sauny. V sauně se dá vypotit až půl kilogramu tekutin, přičemž dochází k detoxikaci organismu. Pokud si budete saunu dopřávat pravidelně, pomůžete tak svému tělu zbavit se nahromaděných toxinů, mezi něž patří například těžké kovy, dioxiny, pesticidy nebo zbytky alkoholu a chemikálie z kouření.
 
„Teplota kůže stoupne v sauně až o 10 °C a tělesná teplota vystoupá na 38 až 38,5 °C. Termoregulační systém tak začne pracovat, rozšiřují se cévy a prokrvuje se kůže. Tělo se následně snaží ochladit pomocí potu. Během půl hodiny pocení tak člověk může ztratit až půl kilogramu vody. Tekutiny je proto vhodné po saunování doplnit,“ komentuje Blanka Marková.

 

 

Pocení jako projev nemoci
 
Jak už bylo uvedeno v úvodu, pocení o nás často mnohé prozradí. Pokud se člověk začne potit nezvykle mnoho bez zjevných příčin, nebo pot divně zapáchá, může se jednat o projev některé z nemocí. Pot připomínající svých zápachem zkažená vejce může například signalizovat onemocnění jater, silné noční pocení zase upozorňuje na možnou infekci. Nadměrné pocení zase může poukazovat na zvýšenou funkci štítné žlázy nebo hypoglykémii. Pokud se tedy začnete potit více nebo jinak než dříve, zvažte raději návštěvu svého lékaře.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama