Úvod > volný čas > Se psem k moři? Jak na to, abyste si to užili...

Se psem k moři? Jak na to, abyste si to užili...

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: Max Pixel
Se psem k moři? Jak na to, abyste si to užili...

Máte doma pejska? Pak při plánování každé dovolené jistě přemýšlíte, jestli s sebou svého čtyřnohého kamaráda vezmete nebo ne. A pokud ano, jak to udělat, abyste si dovolenou užili nejen vy, ale i váš pejsek. Kam je ideální se psem vyrazit, jak při plánování dovolené se psem postupovat a na co si dát pozor vám poradíme v následujícím článku.


Ubytování si rezervujte včas
 
Dovolenou se psem nebo jiným domácím mazlíčkem se vyplatí plánovat s dostatečným předstihem. Hotelů, které umožňují návštěvníkům ubytování s domácím mazlíčkem, lze sice najít ve všech populárních dovolenkových destinacích hned několik, kapacity nejvhodněji umístěného ubytování ale mohou být omezené. Cestovní agentura Invia pro snazší orientaci nabízí zájemcům o cestování se zvířetem speciální kategorii, v níž sdružuje pouze hotely, které jejich pobyt umožňují. Ceny ubytování pro psa se dle něj nejčastěji pohybují v rozmezí 5 až 15 euro za noc.

 

 

Rájem pejskařů je Itálie, přátelské jsou ale i další evropské destinace
 
Vstup s domácím mazlíčkem na pláž je standardně zakázán. V populárních dovolenkových destinacích proto stále častěji vznikají takzvané psí pláže, kde je volný pohyb psů a jejich vstup do moře povolen. Průkopníkem v budování psích pláží je Itálie. „Obzvláště severní část Itálie je pro majitele psů velmi přátelská.
 
V oblíbeném letovisku Bibione se například nachází pláž Pluto, kde mají pejskaři k dispozici vodítka, hygienické pytlíky i sprchy pro psy. Své mazlíčky pak mohou přihlásit i k různým výcvikovým aktivitám,“ popisuje Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia,  a dodává, že tato placená pláž je přístupná od června do září. Oficiální psí pláže najdete také v letoviscích Porto Santa Margherita či Lignano-Sabbiadoro, v ostatních částech Itálie byste rovněž neměli narazit na problém.
 
Ani ostatní zajímavé destinace ale nejsou majitelům psů zapovězeny. Velké množství psích pláží nabízí například Chorvatsko. Bohatý výběr pláží s přístupem pro vaše čtyřnohé parťáky umožňuje například Kvarnerská riviéra, město Rijeka v severním Chorvatsku nebo ostrov Krk. Koupat se i se psem v moři se však dá i na Istrii nebo na území Dalmácie.
 
Psí pláž najdete též ve španělské Barceloně i v dalších místních letoviscích. V Řecku je tradice psího koupání oproti tomu menší, speciální psí pláže zde v podstatě nenajdete. V případě, že máte svého psa na vodítku a pod kontrolou, ho ale můžete vzít na běžnou „lidskou“ pláž. Ke koupání je poté nejvhodnější navštívit některou z odlehlých pláží na kraji letoviska.
 
Při cestování jsou důležité doklady i rasa psa
 
Před samotnou cestou na dovolenou je nutné vyřídit několik dokladů i domácímu mazlíčkovi. Pro cesty v rámci Evropské unie je nutný pas zvířete, který vám na počkání vystaví veterinář. Cena jeho vyřízení se obvykle pohybuje okolo 400 korun. Cestu přes hranice vám pak nepovolí bez označení zvířete mikročipem, případně viditelným tetováním, které opět provádí veterinář.
 
Majitel psa musí také prokázat platné očkování zvířete proti vzteklině. Štěňata do tří měsíců proti vzteklině očkovaná být nemusejí, pro jejich cestování však platí zvláštní pravidla, jež se liší v každé zemi. Itálie, Kypr, Polsko, Francie či Španělsko například vstup psů mladších 3 měsíců na své území zcela zakazují.
 
Cestování psů spadajících do kategorie bojových plemen poté podléhá speciálním pravidlům. Stafordšírský teriér, americký stafordšírský teriér, doga či tosa bez průkazu původu mají například zakázáno pobývat ve Francii nebo jí jen projíždět. Pobyt těchto plemen s průkazem původu se poté řídí přísnými pravidly, kdy majitel musí psa s náhubkem držet na vodítku a mít pro něj pojištění.
 
Též pravidla pro venčení psů v Chorvatsku jsou u některých ras odlišné. Dobrmany, rotvajlery, bulteriéry a další nebezpečná plemena musejí majitelé mít vždy na vodítku a s nasazeným náhubkem. O pravidlech pobytu bojových plemen v zahraničí se je proto vždy dobré informovat u Státní veterinární správy či ambasády příslušné země.

 

 

 

Pes v přepravce zvládne cestu autem i letadlem
 
V případě, že se rozhodnete jet na dovolenou autem, myslete na bezpečí psa i ostatních pasažérů. Nejbezpečnější je umístění psa do přepravky, v případě větších plemen se nabízí jejich cestování v kufru. Prostor kufru by však měl být oddělen mříží nebo autosítí.
 
Psa můžete vézt také na zadních sedadlech, kde lze využít speciální popruhy, na přední sedadlo naopak pes rozhodně nepatří.
 
V případě delšího cestování je poté vhodné zvolit leteckou přepravu domácího mazlíčka. „Každá letecká společnost si podmínky a ceny pro přepravu zvířat určuje sama, je proto vhodné se o nich dopředu informovat. Žádoucí též je místo pro psa rezervovat předem. Cena za přepravu psa se pohybuje nejčastěji v rozmezí od 50 do 150 eur,“ dodává Michal Tůma z cestovní agentury Invia.
 
Pro samotnou přepravu zvířete pak máte dvě možnosti. Menší plemena mohou cestovat v kabině letadla za předpokladu, že jejich hmotnost společně s přepravním boxem nepřesáhne osm kilogramů. Těžší psi poté cestují v nákladovém prostoru, kde tráví čas rovněž v přepravní schránce, která je během letu připevněna k podlaze.
 
Před každou cestou je samozřejmě nutné zvážit zdravotní stav a povahu vašeho pejska. Jsou psi, kteří mohou nadšeně ve vlnách dovádět celé dny, naopak pes, který nemá rád vodu, vám naopak za dovolenou na rozpálené pláži asi nepoděkuje a mohlo by to být trápení pro všechny zúčastněné. Cesta letadlem také nemusí být to pravé pro velmi reaktivního, ustrašeného psa, v takovém případě je lepší zvážit cestu autem, případně nechat pro jednou vašeho pejska doma u někoho, komu důvěřujete.
 
Ať už se rozhodnete jakkoli, přeje Vám i Vašim čtyřnohým miláčkům krásné léto!
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama