Úvod > volný čas > Spalničky – víte, jestli jste vůči nim imunní?

Spalničky – víte, jestli jste vůči nim imunní?

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: James Gathany, Judy Schmidt, USCDCP
Spalničky – víte, jestli jste vůči nim imunní?

O hrozící epidemii spalniček se v České republice mluví již několikátým rokem. Jako klíčová se jeví klesající proočkovanost populace. Problémem nejsou pouze rodiče odmítající očkovat své děti, řada lidí starších ročníků totiž očkována také nikdy nebyla  - povinné očkování proti spalničkám bylo u nás zavedeno až v roce 1969! Navíc u řady lidí očkovaných v dětství došlo po více než 20 letech k vymizení ochranných protilátek.
 
Zda je každý z nás proti onemocnění chráněn, lze zjistit rychlým laboratorním vyšetřením protilátek proti spalničkám třídy IgG z krve.
 
Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se projeví asi 10–12 dní po nákaze zvýšenou teplotou, rýmou, kašlem, slzením očí – a po dalších asi 3–7 dnech i následnou červenou vyrážkou, která přetrvává asi týden.
 
„Nekomplikovaný průběh onemocnění spalničkami se jeví jako celkem banální onemocnění, velmi nebezpečné jsou ale časté komplikace, a to až ve 30 % případů. Komplikace představují infekce ucha, kde může hrozit ztráta sluchu, zápal plic, vážná onemocnění očí s možným následkem oslepnutí, nebo dokonce zánět mozku, který může skončit i smrtí. V ohrožení jsou zejména děti ve věku do 5 let a dospělí starší 20 let,“ uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.
 
IgG protilátky, které se při výše zmíněném laboratorním vyšetření testují, značí již dříve prodělané onemocnění nebo ochranné protilátky po očkování vakcínou. Výsledky poslední doby ukazují častý nedostatek ochranných IgG protilátek v populaci, a to i mezi zdravotníky. Jak velký problém to může být, ukázal nedávný případ uzavřeného urgentního příjmu v pražském Motole.
 
Je jistě vhodné vzdělávat rodiče a upozorňovat na nutnost očkování proti některým infekčním nemocem, nemělo by se však zapomínat na osvětu i mezi dospělou populací. Především lidé starší 50 let, pokud spalničky v dětství neprodělali, mohou ohrožovat jak zdraví své, tak svých blízkých, zvláště, pokud mají v okolí těhotnou ženu či právě narozené dítě.
 
Vyšetření protilátek proti spalničkám provádí EUC Laboratoře denně, a to nejen na doporučení lékaře, ale i na žádost pacienta jako finančně nenáročný test za přímou úhradu,“ dodává MUDr. Podroužek. Test je velmi rychlý a výsledky se pacient dozví následující den po odběru.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama