Úvod > volný čas > Preventivní mamografické vyšetření krok za krokem

Preventivní mamografické vyšetření krok za krokem

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: maxpixel
Preventivní mamografické vyšetření krok za krokem

Říjen je měsícem boje proti rakovině prsu. Tradičním symbolem se stala růžová stužka a především růžová barva. Během „Pinktoberu“, jak se toto období mezinárodně nazývá, probíhá celá řada osvětových kampaní, které mají za cíl podpořit nemocné a upozornit na důležitost pravidelných preventivních kontrol mamografickým vyšetřením.
 
Čísla jasně ukazují závažnost situace. Každý rok v České republice rakovinou prsu onemocní více než 7 000 žen a za stejné období jich kolem 1 900 na tuto nemoc umírá. Statistika přitom jasně dokazuje, že pokud se podaří nádor zachytit v počátečním stádiu, je šance na vyléčení větší než 90 %. V České republice je však v současné době proscreenovanost žen přibližně pouze 60%.  
 
Mamografické vyšetření
 
Mamografie je efektivní a zcela bezpečná metoda vyšetření prsů. Jejím hlavním cílem je včasné odhalení nádoru, aby mohla být případná léčba zahájena co nejdříve. Dnešní moderní přístroje navíc umožňují pořízení snímků ve vyšší kvalitě s využitím minimální dávky záření. Také umožňují výrazně nižší míru stlačení prsou při snímkování.
 
Je důležité vědět, že na bezplatné screeningové mamografické vyšetření má v České republice nárok každá žena od 45 let věku v intervalu dvou let. K jeho absolvování je třeba získat žádanku od praktického lékaře nebo gynekologa. Ženy ve věku 40 – 44 let mohou vyšetření podstoupit i bez žádanky za přímou úhradu.
 
Screening se provádí na akreditovaných screeningových mamografických pracovištích, kterých je v současné době na území České republiky 67, jejich seznam najdete na www.mamo.cz.

 

 

A co Vás čeká?
 
1. Krok – objednání
 
Na screeningové mamografické vyšetření je nutné se objednat na jednom z akreditovaných screeningových mamografických pracovišť osobně, telefonicky či prostřednictvím portálu www.navstevalekare.cz/mamo. Během domlouvání termínu může být žena dotázána, zda toto vyšetření dříve neabsolvovala na jiném pracovišti. Tato informace je stěžejní, protože lékaři porovnávají staré snímky s nově pořízenými, aby zjistili změny v prsu.
 
2. Krok – recepce
 
Na recepci budou klientky požádány o předložení žádanky a kartičky zdravotní pojišťovny. Pracovnice na recepci s klientkou zkontroluje a doplní osobní a kontaktní údaje. Ty poslouží v případě nutnosti dovyšetření a pozvání na další screening (poštou, emailem nebo SMS zprávou). Pak přichází čas vyplnit dotazník rizikových faktorů, obsahující otázky na osobní a rodinnou anamnézu.
 
3. Krok – mamografické vyšetření
 
Mamografické vyšetření provádí radiologická asistentka s pomocí přístroje zvaného mamograf.
 
„Celkem se provádí 4 snímky, na každý prs dva. Prs je nutné co nejvíce vytáhnout od hrudní stěny a následně komprimovat (stlačit). Tato komprese může být pro klientky nepříjemná, ale je velice důležitá. Ženy by měly vědět, že pokud pro ně bude komprese bolestivá či nepříjemná, nesmí se bát tuto skutečnost sdělit radiologické asistentce.“ radí Mgr. Žaneta Honová, MBA, projektová manažerka Mammocenter EUC.   
 
4. Krok – sdělení výsledků
 
Mamografické snímky vyhodnotí nezávisle na sobě dva lékaři. Teprve poté je možné výsledek vyšetření předat klientce. Konkrétní pracoviště určí, zda si klientky počkají na výsledek na místě, nebo se jej doví až od svého indikujícího lékaře.
 
V současné době některá akreditovaná screeningová mamografická pracoviště v den vyšetření výsledek screeningu nesdělují a své klientky informují prostřednictvím SMS zprávy. Ta většinou obsahuje sdělení, že je mamografie klientky v pořádku a bližší informace se dozví od svého indikujícího lékaře.
 
 
Seznam akreditovaných screeningových pracovišť najdete na webových stránkách www.mamo.cz, více o projektu Pinktober 2018 včetně seznamu akcí, se dozvíte na http:// http://www.rijenvruzove.cz.   
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama