Úvod > volný čas > Tutanchamon se zastavil ve Vídni

Tutanchamon se zastavil ve Vídni

Rubrika: Výstavy    Vyšlo:
Autor:    Google+  foto Sandro Vannini a DeSt
Tutanchamon se zastavil ve Vídni

Pyramidy, faraoni, Tutanchamon - to jsou pojmy, které si kromě moře, pláží a bezstarostné dovolené spojujeme s Egyptem a které na nás dýchnou kouzlem vzdálené exotiky a tajemna. 
 
Přestože Tutanchamon nebyl z hlediska historie nijak významným panovníkem, patří mezi nejznámější faraony. Zásluhu na tom má archeolog Howard Carter, který ve dvacátých letech minulého století objevil jeho nevykradenou hrobku. Množství a krása předmětů z hrobky ohromily celý svět a vyvolaly další vlnu zájmu o egyptskou historii.  Právě teď je možné alespoň část z předmětů, doplněnou o artefakty z dalších odkrytých hrobek,  shlédnout na unikátní výstavě Tutanchamon a svět faraonů, která se zastavila nedaleko našich  jižních hranic - v císařském komplexu Hofburg ve Vídni.  Expozice zde bude umístěna až do konce září  a obsahuje více než 150 exponátů. Mnoho z nich je možné vůbec poprvé spatřit mimo  území Egypta. V Evropě ale také na dlouhou dobu naposledy, protože Vídeň je po Londýně druhou a poslední evropskou zastávkou této dlouho připravované výstavy.


Psusennes -zlatá maska

Zlato a bohatství 
Zlato - to je to, oč tu běží.  Přestože posmrtná zlatá maska Tutanchamona nesmí opustit Egypt, k vidění je podobný skvost z hrobky faraona Psusenneese. A k tomu prsteny, náramky, přívěsky, náhrdelníky a další šperky, ze kterých přechází zrak. Až čtyři tisíce let staré skvosty ohromí nejen svou nádherou, ale i neuvěřitelně vyspělým řemeslným zpracováním.  Zvlášť pokud si uvědomíte, že u nás se v té době naši předci oháněli nepoměrně hůře zpracovaným kyjem...


Tutanchamon - zlaté sandály

Není všechno zlato 
Výzdobu královských hrobek však netvořily pouze šperky. K vidění jsou i rituální předměty a běžné vybavení  - nábytek, kanapy, sošky bohů, nádoby na olej, svítilny - které mohl faraon potřebovat v posmrtném životě.  Vše doplněné fotodokumentací vykopávek nebo kopií místností faraonovy hrobky v podobě, ve které ji Howard Carter odkryl.


Tutanchamon - kanopa

Rezervujte s předstihem 
Unikátnosti výstavy odpovídá i zájem o ni. Vstupenky se vystavují na konkrétní den i hodinu, délka návštěvy však omezena není.  Cena vstupného je 18 EUR pro dospělé a 8,5 EUR pro  děti do 17 let. Lístky je možné koupit předem na www.tut.khm.at nebo využít služeb některé z cestovních kanceláří, které zájezdy na výstavu organizují.  Nedoporučujeme spoléhat na možnost, že  do Vídně přijedete a koupíte lístek na místě, můžete se dočkat nemilého překvapení.
 
Stojí to za to ? 
Určitě ano. Možnost vidět všechny exponáty takto pohromadě se už nejspíš nebude opakovat. A možná ve vás výstava vzbudí i touhu objevit z Egypta víc, než jen písečné pláže, teplé moře a přeplněné švédské stoly .
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama