Úvod > volný čas > Objevte tajemství Sonberku

Objevte tajemství Sonberku

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autora
Objevte tajemství Sonberku

Teplé počasí láká k výletům, ať již pěšky či na kole. A takové toulky krajinou mohou mít i konkrétní cíl…

Jeden, veskrze příjemný, nabízí mikulovská cyklistická stezka Jižní Moravy. Cesta kouzelnou krajinou pod Pálavou totiž vede oblastí moravských Popic, kolem vrchu Sonberk. A protože poloha kopce je díky specifickému terroire: nadmořské výšce 210 – 260 m, orientaci na jih až jihozápad, blízkosti vodní hladiny z Novomlýnských nádrží, sprašové půdě s vysokým obsahem vápníku, draslíku a minerálních látek, doslova předurčena k pěstování révy, najdete zde nejenom vinohrad, ale také vinařství.
Právě vinařský dům nabízí velmi zajímavý architektonický zážitek. Tato v současné době jedinečná stavba na našem území, je dílem předního architekta Josefa Pleskota, který ve své původní myšlence vyšel ze spojení pojmů Pálava, Dyje, Dyjskosvratecký úval, Sonberk, prastaré osídlení, vinná réva jako společného základu evropských kultur.

Na tyto podněty pak stavba odpovídá svým zasazením do terénu i dominantní střechou dekorovanou speciální vlnitou krytinou, která umožňuje měkkou modelaci světla, příznivé proudění vzduchu a efektní viditelné vedení vody. Další významný prvek tvoří monumentální schodiště, které kotví vinařskou usedlost k hlavní přístupové cestě odbočující ze silnice Hustopeče – Mikulov a ústí na uměle vytvořenou plochu s vyhlídkovým ochozem a přilehlým technickým zázemím. Široké schodiště, jako takové, je nejenom prastarým známým architektonickým prvkem, ale zde i místem pro nevšední pocit návštěvníka, který se ocitl tváří v tvář majestátu Pálavy a Dyje. Vyhlídka táhnoucí se po celé délce vinařského domu, pak nabízí překrásný výhled do zdejší krajiny.
 
Stejně jako na vnější, tak i ve vnitřní části budovy dominuje dřevo a prosklené plochy. Díky tomu i nezasvěcený návštěvník může nahlédnout tam, kde mu je jinak přístup zapovězen.
Ostatně, když si pospíšíte a využijete dne otevřených dveří, který se na Sonberku koná 30. a 31.5. od 10 do 18.hodin, můžete si prohlédnout kromě „obchodní“ části vinařství i kompletní provoz. Místní sklepmistr vám určitě ochotně vysvětlí, jak se vůbec takové víno vyrábí. A po chvilce zajímavé teorie se nepochybně rádi necháte zlákat k ochutnávce zdejších báječných vín.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama