Úvod > volný čas > Chorvatsko - letní toulky prosluněnou zemí

Chorvatsko - letní toulky prosluněnou zemí

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autora
Chorvatsko -  letní toulky prosluněnou zemí

Jadran. Slovo, které voní sluncem a mořem. Vlahý vánek ovívá rozpálené tváře, mořské vlny chladí a zlehka houpají rozpálená těla. Báječná dovolená téměř na dosah. Je to jen kousíček. Kdyby praotec Čech nezastavil svůj národ právě u hory Říp, mohli jsme slaný vzduch dýchat každodenně. Chorvatsko však není jen zemí slunce a moře. Je zemí báječných lidí, zemí historie a zemí lásky.


Přístavní město Split

 

Toulky slunnou zemí začínáme ve Splitu, centru Dalmácie a druhém největším chorvatském městě. Těsně před letní sezonou je až k uzoufání opuštěné. Padne ale konec června a situace se mění. Ulice i kavárny se zaplní a těžko hledáte volné místo. Když vám někdo nabídne, že se „sejdeme večer na rivě“, neodmítejte a vyrazte na hlavní třídu, kde to zkrátka žije. Jasné nebe plné zářivých hvězd je tady ještě jasnější a ještě zářivější. Dávnověká tvář se zde turistům představuje v podobě nádherného paláce. Ten na místě dnešního Splitu nechal na konci 3. století vystavět římský císař Dioklecián. Po své abdikaci se zde věnoval svému hobby – pěstoval zeleninu a léčil si své nemoci v nedalekých sirných lázních.


Jeden ze vstupů do Diokleciánova paláce

 

Z Diokleciánova paláce zbyly mohutné hradby se čtyřmi bránami: Zlatou, Stříbrnou, Bronzovou a Železnou. Blízko jedné z nich je tržiště, kde seženete prakticky cokoliv. Od zeleniny, ovoce, pršutu – na slunci sušená uzená šunka, přes mušle, právě módní oděvy, až po alkohol – travarici či orechovici a ořechy, med či zelí. A přesně tak vám budou vonět i vzpomínky na Chorvatsko.
 
Rozhodnutí, kam vyrazit dál, je složité. Každé město, každý ostrov, každý kousíček této nádherné země stojí za to poznat. Neměli bychom ale vynechat Trogir. Z jedné strany pevnina, z druhé ostrov Čiovo. Mezi nimi leží malinký ostrůvek, který oddělují z obou stran úzké průlivy. Ostrůvek malý rozlohou, ale stojící za poznání především kvůli městu Trogir, jemuž se říká „město – muzeum“. Jeho východní část si zachovala středověkou podobu, stará část města je obklopena zbytky opevnění ze 13. až 16. století. Městu dominuje románská katedrála svatého Vavřince. Architektura je ovlivněna benátskou renesancí, a proto Trogir působí víc jako italské než chorvatské město.


Ostrov Hvar

 

Chorvatsko jsou však i ostrovy. A tak nelze navštívit tuto krásnou zemi a nevyrazit na některý z nich. Ostrovu Hvar se též přezdívá „Chorvatská Madeira“. Je to prý místo s nejpříjemnějším podnebím v celé zemi. Ostrov má podobu hřbetu, jehož délka je 69 kilometrů a šířka pouhých 5 kilometrů. Je velmi lesnatý a mimořádně úrodný. Název ostrova je prý zkomoleninou řeckého slova pharos – maják. V loňském roce postihly ostrov, stejně jako celý Balkán, ničivé požáry. Nízké místní porosty jsou však schopné rychlé regenerace, takže dnes již je ostrov znovu zelený.
 
Chcete-li zažít opravdu báječný zážitek, půjčte si skútr a vyrazte napříč ostrovem Hvar. Vaše cesta by měla vést od města Stary Grad do další zastávky – města Hvar a pak k Jelsu, až na východní výběžek ke vsi Sućuraj. Tam vede napříč celým ostrovem uzounká silnice. A pohled dolů z útesu stojí zato.
Příště se vydáme za přírodními krásami Chorvatska. Navštívíme Plitvická jezera, která miluje střední generace, jejímž hrdinou byl Vinnetou. Nádherný je ale i Paklenický park, který při loňských požárech utrpěl značné škody. Nahlédneme také Chorvatům do talíře. Víte například, co je to crni rizot? Dobrota, kterou nemůže vařit každý. Zvládne to jen skvělý chorvatský kuchař. My ale zkusíme uvařit jiné pochutinky, které zvládne i zručný kuchařský amatér.


Ostrov Hvar
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama