Úvod > volný čas > Hodiny na Pražském hradě

Hodiny na Pražském hradě

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Kancelář prezidenta republiky ČR
Hodiny na Pražském hradě

Odvěká moudrost praví, že čas nelze zastavit, a snad právě proto si lidé usmysleli, že ho budou alespoň měřit. Tak vznikly hodiny, které se od svého počátku staly součástí architektury a později i bytového designu. Pražský hrad odkryl tikající tajemství času a díky tomu máte možnost shlédnout unikátní sbírku tamních hodin, nesoucí příběhy své doby, ale také um řemeslníků a vývoj hodinářské techniky.

 

Co jste možná nevěděli
Prvním hodinářem Pražského hradu, byl císařský horologista Martin, který Karlovi IV. postavil kolem roku 1354 nejstarší doložené mechanické hodiny na Hradě. Podle historických záznamů lze soudit, že se jednalo o interiérové hodiny. Od roku 1376 působil v Praze i tvůrce staroměstského orloje Mikuláš z Kadaně, od roku 1408 orlojník Václava IV.
Nejslavnější dobou hodinářství na Pražském hradě představuje vláda císaře a krále Rudolfa II. Vedle známých astronomů, jakými byli Tycho Brahe a Johanes Kepler, zde působili dvorní mechanik Erasmus Habermel, císařský komorní hodinář Christoph Margraf, Jost Bürgi či Michael Schneeberger. Jejích díla jsou mimořádná technickým provedením a současně vynikají značnou uměleckou a umělecko-řemeslnou kvalitou. Vysoká úroveň prací vytvářených pro císařský dvůr pak ovlivnila tehdejší i pozdější pražskou výrobu hodin.


Hodiny z první pracovny T. G. Masaryka

Nejstarší dochované hodiny na Pražském hradě, orloj z jižní věže katedrály – později několikrát upravované dílo Hanse Bechlera z Magdeburgu, pocházejí z konce 16. století.
Orloj je významný i tím, že zůstal na stejném místě, pro které byl zhotoven, a je stále funkční.
Nejmladšími hodinami ve sbírkách Pražského hradu je časostroj, umístěný při Prašné věži, dílo Rudolfa Svobody z roku 1982.


Hodiny s varhanami

 

Chcete vědět víc?
Pak vám nezbývá než navštívit tikající výstavu, která se koná až do 29.září 2008  v renesančním prostoru Císařské konírny, a která se snaží v chronologické a typové řadě zveřejnit jeden z doposud nevystavených fondů sbírek Pražského hradu. Hodiny jsou zde představeny z pohledu slohových proměn a umělecko-řemeslné práce. Proto jsou doplněny i jinými předměty ze sbírek Pražského hradu. Na jednom místě tak budete mít možnost shlédnout předměty mj. z reprezentačních prostorů, pracoven, obytných místností a depozitářů Pražského hradu i zámku Lány. Vystavené hodiny je možné, díky náročnému restaurování, i slyšet, vždyť přece tikot, odbíjení a melodie hudebních strojků ke starým hodinám neodmyslitelně patří.


Hodiny - obraz
 


Sluneční hodinyreklama