Úvod > volný čas > Biedermeier jako umělecký životní styl

Biedermeier jako umělecký životní styl

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Ondřej Kocourek
Biedermeier jako umělecký životní styl

Pojďme se vrátit do doby, kdy dámy začaly odhalovat kotníčky, restaurace si otevřely první zahrádky, kuchyním vládla Magdalena Dobromila Rettigová a životu biedermeier…

 

Styl biedermeier představoval myšlenkový a umělecký proud, kterým se ubírali bohatí měšťané v první polovině 19. století. Byli sice movití, ale ne tolik, aby si mohli kupovat nákladné paláce, proto si kupovali alespoň věci, které pro ně byly v minulosti finančně nedostupné, tedy nábytek, porcelán, šperky a další vybavení do svých domů. I proto se biedermeier projevoval hlavně jako designerský styl v užitém umění. Protože se rozvíjel v době absolutismu, kdy docházelo k potlačování různých veřejných projevů, znamenal jakýsi únik od politiky ke klidu v rodinném kruhu.

 

Biedermeierovská společnost vyznávala jednoduchost, praktičnost, objevovala půvab obyčejných věcí, krásu přírody i přírodních materiálů. Z významných umělců této doby můžeme zmínit například hudebního skladatele Franze Schuberta, dramatika Johanna Nepomuka Nestroye, portrétistu Antonína Machka a již zmíněnou Magdalenu Dobromilu Rettigovou.
Pokud vás zajímá styl biedermeier tzv. ,,in natura“ a rádi byste si prohlédli sklo, porcelán, grafiku, obrazy, dobové ošacení, šperky, koberce nábytek, ale také např. návrhy na pokojovou výmalbu, vydejte se do Jízdárny Pražského hradu, kde se až do 28. září koná výstava: Biedermeier. Umění a kultura v českých zemích 1814–1848. V expozici je vystaveno více než 700 ks exponátů, které spojuje střízlivá elegance a věcnost — charakteristické rysy estetického cítění biedermeieru –  jež tvořily jakousi předzvěst moderního designu.

 

Ve dnech 9.9. a 16.9. je pak možné zúčastnit se komentovaných přehlídek k jednotlivým tématům.  K výstavě vychází také publikace podávající přehled výtvarného a užitého umění biedermeieru v českých zemích z pohledu současného náhledu na tento specifický umělecký a myšlenkový proud. Pořádá Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze a Správa Pražského hradu ve spolupráci s Národní galeriií v Praze a Národním památkovým ústavem ČR.

 

Kde: Jízdárna Pražského hradu, Praha 1, Hrad
Kdy: až do 28.9., každý den od 10 do 18 hodin
 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama