Úvod > volný čas > Šaty dělají pohádku

Šaty dělají pohádku

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: http://www.jakseoblekajipohadky.cz
Šaty dělají pohádku

Vánoce a s nimi spojený maraton pohádek sice skončily, ale přesto máte stále možnost nahlédnout do světa kouzel a příběhů se šťastným koncem prostřednictvím unikátní výstavy originálních kostýmů českých filmových pohádek s příznačným názvem: Jak se oblékají pohádky.
 
Románské sály Strahovského kláštera u Pražského hradu poskytly díky úsilí autorky a kurátorky výstavy Jany Sommerové azyl více než 70 kostýmům z patnácti nejslavnějších českých pohádek. Ty, které se objevily ve snímcích: Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou, Byl jednou jeden král, Obušku z pytle ven, Šíleně smutná princezna, Pekařův císař a císařův Pekař a Princ a Večernice jsou dokonce zařazeny do odkazu kulturního dědictví České republiky. Šaty, které oblékal pekařův císař a císařův pekař patří na výstavě k nejstarším. Nejmladší jsou naopak šaty z pohádky Nejkrásnější hádanka, která měla premiéru o minulých Vánocích.


Císařův pekař - pekařův císař

 

Aby vůbec taková výstava mohla vzniknout, pátrala milovnice pohádek Jana Sommerová spolu se svými spolupracovníky přes půl roku v barrandovském fundusu mezi 350 000 kostýmy, v nichž se odráží více než 75 letá existence našeho nejznámějšího filmového studia.
Kromě nich zde ale můžete zhlédnout také různé dekorace a rekvizity spolu se záběry a fotografiemi z natáčení jednotlivých pohádek, které nebyly nikdy zveřejněny.
Děti nepochybně přivítají možnost vyzkoušet si na vlastní kůži repliky některých ze slavných kostýmů, jež byly ušity speciálně pro tuto výstavu.


Pyšná princezna

 

Šaty s vlečkou stříbrem vyšívané, klobouk s peřím, luk a kamizola ze slavné Popelky, ale také myší kožíšek či šaty naší první poválečné pyšné princezny Krasomily - to a ještě mnohem víc na vás čeká až do konce ledna v pražském Strahovském klášteře. 
 
Otevřeno do 31. ledna, každý den od 9 do17 hodin.
 
Dopravní spojení:

MHD:
Tram č. 22, 23 - zastávka Pohořelec
Tram č. 15, 25 - zastávka Malovanka
BUS č. 143, 149, 217 - zastávka Malovanka
GPS:
Loc: 50°5'10.342"N, 14°23'22.417"E
 
Výstavu pořádají Jana Sommerová, Barrandov Studio a.s. a Královská kanonie premonstrátů. Záštitu převzala a hlavní patronkou se stala první dáma paní Lívia Klausová.


Z pekla štěstí II
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama