Úvod > volný čas > Je libo tašku či kabelku z trávy?

Je libo tašku či kabelku z trávy?

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Botanická zahrada
Je libo tašku či kabelku z trávy?

Móda diktuje podmínky na každé roční období. Co se nosilo loni v zimě touto dobou letos skončilo v propadlišti dějin a nebo si obléklo nový kabát, ať již dlouhý, krátký nebo všelijak barevný. A co teprve materiály, ty odrážejí nejenom trendy, ale také vztah k přírodě jako takový…
 
Ptáte se, jaké se budou v tomto roce nosit tašky a kabelky? Možnou odpověď najdete ve výstavním sále botanické zahrady, kde se koná, obzvlášť pro dámy atraktivní, již druhý ročník výstavy Kabelky a tašky z rostlinných materiálů. Čekají zde na vás malé i velké kabelky a tašky pletené hlavně z různých druhů palem, které jsou k vidění jako samostatná skupina rostlin ve skleníku Fata Morgana.
 
Prohlédnout si můžete také kabelky z bambusu, banánovníku textilního, konopí, orobince, bavlny, rýže, lenovníku, baobabu a mnoha dalších rostlin z celého světa. Unikátní exponáty doplňují fotografie a ukázky rostlin, z nichž byly módní doplňky upleteny.
 
Pokud vás nezlákala výše uvedená nabídka, určitě si nenechejte ujít další apartní typy kabelek z vláken broméliovitých rostlin a taštičky zhotovené z dílků vyřezaných ze slupek kokosových ořechů.
Část exponátů zapůjčilo na výstavu ze svých sbírek také Národní muzeum - Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur.


Kabelka pletená z vláken liliovité rostliny Phormium tenax

 

Určitě neuškodí také pár zajímavých informací o palmách, z nichž je většina kabelek vyrobena. Ty můžete načerpat na souběžné výstavě s názvem Palmové dny. Unikát výstavy představuje předloni objevená a v lednu 2008 nově popsaná palma rodu Tahina z Madagaskaru. Možná jste o ní četli také v denním tisku jako o „senzačním objevu sebevražedné palmy“. Na výstavě je nyní k zhlédnutí ve formě malého semenáče. A když už jsme narazili na semena, uvidíte zde sbírku těch nejmenších až po největší semeno světa.


jedny z mnoha kabelek z palmového listí

 

Obě výstavy trvají do 25. ledna 2009 a přírodní módní přehlídka na vás čeká ve výstavním sále v areálu JIH, denně od 9 – 16 hod.
A pro mimopražské návštěvníky nezbývá než dodat: Botanická se nachází v Nádvorní ulici č.134 v Praze 7 – Troji nad ZOO a Trojským zámečkem.
 
Ve výstavním sále botanické zahrady se ve stejném termínu jako Palmové dny uskuteční zvláště pro dámy atraktivní výstava Kabelky a tašky z rostlinných materiálů. Naleznete na ní tašky a taštičky, kabelky a kabelčičky pletené především z různých druhů palem, a tak si budete moci doplnit informace, které jste o této zajímavé skupině rostlin získali ve skleníku Fata Morgana.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama