Úvod > volný čas > Mezinárodní festival ledové hudby Ice Music

Mezinárodní festival ledové hudby Ice Music

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: SuedTirol, Knut Bry
Mezinárodní festival ledové hudby Ice Music

Fakt, že ukazatel na venkovním teploměru už nešplhá hluboko pod bod mrazu nejspíš mnozí z nás okomentují krátkým výstižným "naštěstí“. Smůla by to ale byla v jihotyrolském údolí Schnalstal, které nabízí návštěvníkům tak trochu jinou tvář mrazivě ledové zimy…

 

Chodíte rádi na koncerty? Ten, na který vás zveme nyní, ale můžete navštívit pouze v zimních měsících.
V prostředí ledovce v oblasti Schnalstal/Val Senales v nadmořské výšce 3 100 metrů se ve dnech od 21.února do 1. března 2009 koná Mezinárodní festival ledové hudby „Ice Music". Impozantní, 18 metrů vysoký ledový dóm ve tvaru iglú nabídne návštěvníkům prostřednictvím norských hudebníků nejenom výjimečný akustický zážitek, ale také možnost prohlédnout si hudební nástroje ,,vyrobené“ z ledu. Jejich autorem je norský umělec Terje Isungset, mistr v přetváření základního materiálu, ledu, do rezonujících akustických forem.

 

 

Terje se věnuje ledové muzice již od roku 1999, kdy vytvořil pro zimní festival v Lillehammeru ledovou trubku a bicí. Jeho ledové nástroje měly hned při své premiéře obrovský úspěch a od té doby se tento norský umělec pravidelně účastní všech významných zimních akcí nejenom v rodné zemi ale také v zahraničí. Vedle výroby hudebních nástrojů Terje založil také ,,ledový“ label, v němž produkuje hudbu vznikající výhradně s pomocí právě ledových instrumentů.
Ve Schnalstalu jeho hudbu se zpěvem v podání norské zpěvačky Leny Nymark doprovodí světelná show.

 

 

Ledový dóm vznikl pod stavebním vedením Američana Tima Linharta, sochaře, který se práci se sněhem a ledem věnuje více než dvacet let, v zimě 2007/2008. V květnu 2008 dóm přikryli šestimetrovou vrstvou sněhu, aby ho ochránili před slunečními paprsky a letními teplotami. V zimě 2008 pak byly dokončeny další práce a celý objekt již funguje jako dokonale ledový stánek umění.
 
Stejně jako Terje Insungset, i Tim staví ledové nástroje a jak sám říká, je to vlastně docela jednoduché. Stačí smíchat led a sníh a vzniklou ,,hmotu“ tvarovat stejně jako sochy. Co je podle něj spíš k obdivu je schopnost nástroj rozeznít, aniž by se rozpadl na kousky, a to přitom, že některé jsou vyrobené z ledu o průměru pár milimetrů není rozhodně nijak snadné.
 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama