Úvod > volný čas > Lanzarote – v objetí bílých domečků

Lanzarote – v objetí bílých domečků

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: Archiv autorky ; Video: Youtube.com
Lanzarote – v objetí bílých domečků

Každý typ architektury je zrcadlem myšlení a úrovně kultury společnosti, kterou obklopuje. Ostrovní styl života a tedy i staveb je založen na ekologickém základu, vycházejícím z místních zvyklostí a tradic. Vlivem masového rozvoje turismu se mnoho destinací vzdalo své původní identity a nastartovaly cestu rychlé komercionalizace. Naštěstí, existují i výjimky. Jednou z nich je ostrov ohně, Lanzarote...
 
365 slunečných dnů v roce
Lanzarote je čtvrtým nevětším ostrovem Kanárského souostroví. Má zvláštní tvar, jenž spisovatel Arozarena přirovnal k velbloudovi, který ztroskotal v Atlantiku.
Jeho bizarní krása, korunovaná sopečnými vrcholy a neobvyklými barevnými tóny krajiny, má schopnost svést i toho nejlhostejnějšího pozorovatele.

 

Tento magický ostrov nabízí 365 slunečných dnů v roce. Je obrazem čisté geologie, ve které se míchá podmořská a měsíční krajina, průzračné vody, žíznivá země a palmové oázy.

 

Lanzarote je tvořen víc než stovkou otevřených a vyschlých sopečných kuželů o rozloze 800 kilometrů čtverečných. Najdete zde zkamenělé řeky, teď již bez kouře a přitažlivou architekturu pokojného ticha, uchvacující svou krásou a spontánností.

 

Šťastný domov
Díky pečlivému a citlivému přístupu „otce ostrova“, Césara Manriqueho, tato destinace i dnes představuje ukázku harmonického soužití člověka s přírodou. Místní architektura vychází z charakteru krajiny a zvyklostí původních obyvatel.
Celý ostrov je posetý bílými stavbami, které kontrastují s okolním prostředím. Bílá chrání proti slunci a zároveň poskytuje neutrální prostor pro zvýraznění architektonických detailů, ke kterým patří například okenní rámy nebo dveře, natřené  modrým a zeleným odstínem.

 

Všechny stavby mají podobný půdorys, většinou ve tvaru obdélníka. Domy jsou zděné, postavené v minimalistickém duchu. Téměř každá domácnost disponuje terasou nebo zahradou s bazénem. Protože Kanárci milují zábavu, v okolí jejich příbytků se nachází také prostory pro barbecue a posezení s přáteli.

 

Nenáročný interiér
Typický lanzarotský dům má jednoduché dispozice a je vybaven světlovody. Ty slouží jako přirozený způsob klimatizace a osvětlení. Dominantními prvky interiéru jsou kámen, keramika, ratan, dřevo a textilie. 

 

Mezi oblíbené značky patří místní výrobce obkladů, dlažeb a sanity - Roca a Ikea, která zde před několika lety otevřela svůj obchod.

 

Jak je vidět, Lanzaroťané si na luxus nepotrpí. Zde neexistují velká architektonická studia nebo profesionální designéři. Každý si svůj domov zařizuje po svém. Lanzaroťané patří mezi národy estétů a mají přirozený smysl pro kombinaci barev, vzorů a materiálů. Není pak divu, že každý prostor představuje umělecký originál.  Příjemný prostor, vyzařující pohodu, otevřenost a nekonečný optimismus. 

 

Pod lanzarotskými věžičkami
Bílé věžičky kopulovitého tvaru patří k hlavním symbolům ostrova. Jsou součástí kostelů ale i obytných domů.

 

K tradiční architektuře můžeme zařadit také „fincas“, stará obydlí ve formě farem nebo statků, kde žili lidé společně se zvířaty. Při jejich budování se používala sláma, bahno a lávový kámen. Protože Lanzarote trpělo nedostatkem vláhy, každé obydlí bylo vybaveno sběrnou vody, zachytávající i sebemenší kapku blahodárného deště.   

 

Na podobné bázi fungují také vinice. Z révy, která má lávový základ, se vyrábí ušlechtilá lanzarotská vína specifické chuti.   

 

Pozor, jste v biosférické rezervaci!
Aby si Lanzarote udrželo status chráněné rezervace, musí dbát na přísné dodržování stavebních zákonů. K nim náleží i doporučení, které by měl obdržet každý návštěvník ostrova. Jde o soubor pravidel, která mají chránit jeho sopečný původ, pouštní podnebí a křehkou přírodu před necitlivými zásahy člověka.

 

Lanzarote je ideální destinace pro každého, kdo miluje zdravý, interaktivní způsob dovelené. Najdete zde nejenom zajímavou architekturu a přírodu ale také skvělé sportovní vyžití. Lanzarote je rájem pro surfaře, potápěče nebo cyklisty.

 

Naše doporučení:
Pokud se rozhodnete Lanzarote poznat na vlastní kůži, spojte se s experty na tuto destinaci. Dostatek informací vám poskytnou nejenom cestovní kanceláře v Čechách, zaměřující se na dovolené na Kanárských ostrovech, ale také travel společnosti, působící přímo na Kanárech.
 reklama