Úvod > volný čas > Do Tuniska za památkami

Do Tuniska za památkami

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Do Tuniska za památkami

Chystáte se do Tuniska na dovolenou a nechcete celý pobyt strávit v hotelu nebo u moře? Máte rádi památky a architektonické kousky? Pak pro vás máme tip – klášterní stavby nazývané Ribáty.
 
Co to vlastně je – Ribát…
Slovo Ribát  pochází z arabštiny ze slova „rabata“, což znamená obsadit – pevnost. Ribát je tedy mohutná klášterní pevnost, která je postavena poblíž přístavu. Je to v podstatě něco mezi hradem a klášterem. Tyto stavby budovali Arabové jako součásti dlouhé obranné linie, táhnoucí se podél afrického pobřeží Středozemního moře. Pomocí Ribátů kontrolovali vstup do přístavu a z vysoké věže – Nador – vysílali a přijímali signály.

 

Ribáty bývaly sídlem islámských mnichů – rytířů, kteří tvořili duchovně náboženské sdružení. Dobrovolníci, kteří se přihlásili ke službě v pevnosti, žili jako mniši a praktikovali náboženské rituály. K jejich povinnostem patřila ochrana před nevěřícími a boj za islámskou víru.

 

Ribát v Sousse
Je pokládán pro svou geometrickou stejnorodost za jeden z nejhezčích a patří k těm nejzachovalejším v Tunisku.
Založen byl v osmém století našeho letopočtu, v době, kdy město neustále ohrožovaly nájezdy křesťanů z Itálie, na podnět aghlabitského emíra jako další článek z řady obranných klášterů. Stavba  poskytovala přístřeší cestovatelům i obchodníkům a v mimořádném období –  v nebezpečí také místním obyvatelům.V dobách míru se Ribát využíval jako studovna.

 

Jeho výstavba byla pravděpodobně zahájena v roce 787 po Kristu a završena v roce 821. V tomto roce byla také dostavena pozorovatelna – Nador, která měří 27 m a sloužila také jako maják pro předávání zpráv. Dnes se z něj otevírá okouzlující podívaná na celé město a Velkou mešitu, kterou stojí za to také navštívit.
Po vybudování kasby - vojenské pevnosti - v jihozápadní části Medíny, pozbyl Ribát z části svého vojenského významu a začal chátrat. V roce 1722 byl zrestaurován a upraven na koránskou školu. Další restaurační práce proběhly v padesátých letech dvacátého století. 

 

Ribát v Monastiru
Je jeden z největších a také nejkouzelnějších, původně byl znám jako Ribat de Harthma. Prohlídka tohoto komplexu vám zabere téměř dvě hodiny a nudit se nebudete. Není proto divu, že si ho oblíbili filmaři. Natáčelo se zde množství scén známých filmů – například  Dobyvatelé ztracené archy, Ježíš Nazaretský nebo Život Briana od Monty Pythonů.

 

Jako ostatní Ribáty i tento sloužil k ochraně města a  k obraně pobřeží proti křesťanským křížovým tažením.
Za zmínku stojí mohutné obranné zdi dokončené v 11. století našeho letopočtu, ve kterých byly  vybudovány ubytovací prostory vojáků. Všimněte si také cimbuří, které v některých částech lemovalo hradby. To skýtalo ochranu lučištníkům, kteří stříleli šípy z hradeb.
Původně se vcházelo do Ribátu kteroukoli z jeho čtyř stran. Každá z nich byly střežena mohutnými baštami. Ty se  neustále rozšiřovaly a to dokonce i v 19. století.

 

Výhled z každé věže nebo ochozu je nezapomenutelný, z jedné strany je vidět na širé moře, z druhé na město, hřbitov, ale také uvidíte blízké mauzoleum prvního prezidenta Habíba Burghíby a hrob neznámého vojína.
V původní modlitebně se nyní nachází muzeum islámského umění.
 
K Ribátu v Sousse nebo v Monastiru se dostanete jednoduše levným taxi nebo můžete pro zpestření vyzkoušet místní autobusovou dopravu.

 

Prohlídka je bez průvodce a časově neomezená, takže nemusíte nikam spěchat, užívat a nasávat atmosféru.
 
A nezapomeňte se vydat na jedno či dvoudenní výlet na Saharu, kde můžete navštívit krásné oázy, projet se na velbloudovi a zastavit u ohromujícího amfiteátru El Djem. Nebo se vydáte do hlavního města – Tunisu, navštívit již zmíněnou Medínu – staré město? A určitě nevynechejte muzeum Bardo, kde vás pohltí množství mozaik. Poslední zastávkou pak může být např. římská památka Antoniovy lázně a modrobílá čtvrť Sidi bou Said.reklama