Úvod > volný čas > Na kole Tureckem

Na kole Tureckem

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Turecká kulturní kancelář, Georges Jansoone, TravelPod, Trivago
Na kole Tureckem

Pokud patří cyklistika mezi vaše oblíbené koníčky, nemusíte se jí vzdávat ani o dovolené. Cyklistické stezky dnes využívají sportovní nadšenci nejenom v Čechách či na Moravě, ale také v zahraničí. Takovou méně tradiční destinaci pro skvělé bikování doplněnou o moře, hory, fantastickou gastronomii a kulturní zážitky představuje Turecká riviéra.
 
Jako všude, i v Turecku si lze kolo vypůjčit, ale není nad to, mít vlastní stroj, který s vámi navíc  může v pohodě cestovat i letadlem. Jízda na drátěném oři nabízí nespornou výhodu daleko bližšího seznámení s místem. A navíc, co si budeme povídat, v určitém smyslu je daleko pohodlnější.
 
Začneme na jihozápadním tureckém pobřeží asi 90 km jižně od Izmiru ve městě Kusadasi, odkud vyrazíme do Ephesu, k historicky významným místům Milet, Didyma a Iasos, a pak pokračujeme na poloostrovy Bodrum a Datca. 

 

Mekka dovolené Bodrum
V poklidné zátoce Iasos je čas na to si udělat přestávku, aby se nám pak lépe šlapalo po ulicích i cestách přes odlehlé vesnice až do města Bodrum. Tato prázdninová destinace už na první pohled okouzlí typickými bílými domy, které lemují barevné záplavy rozkvetlých bougainvilleí, a malebnou zátokou, která patří k nejkrásnějším na světě. Ve městě Bodrum je toho k objevování opravdu hodně: nádherný přístav, znak města – pevnost St. Peter, či místo posledního odpočinku krále Mausola, pojmenované Mauzoleum, ze kterého ale dnes už zbyly jenom trosky. Stavba byla ale natolik monumentální, že dokonce představovala jeden ze sedmi divů světa.
 
Úžasné panorama až k poloostrovu Datca
Zapádně od Marmaris vybíhá do moře téměř 80 km dlouhý poloostrov Datca. Na jeho západní polovině leží také stejnojmenné město Datca. K horskému průsmyku za Marmarisem vede nadmíru kouzelná cesta. Stojí za to sem vyšlápnout, protože z nejvyššího bodu se vám otevře nádherný výhled přes zátoku Gököva. Ve městě Datca život plyne klidným přímořským tempem.  Nikdo nikam nepospíchá, snad možná jen do některé z útulných taveren na šálek oblíbené kávy. 

 

Přes hory a doly oblastí Kappadokie
Cestovat na kole oblastí Kappadokie znamená jet přes jednu z nejstarších kulturních krajin světa. Jeskynní kostely v Ihlaře vrátí obdivovatele zpět do světa byzantských mnichů – v této oblasti existuje mnoho malých skalních kostelů, jejichž zdi ční až do výše 170 m a jsou vyzdobeny barevnými středověkými freskami.
Z Ohlady se pak můžete vypravit autobusem do vesnice Kaymakli, a odtamtud do podzemního města Derinkuyu, které do skály vytesali ortodoxní křesťané. Zatím je toto město zpřístupněno do hloubky 35 m, což odpovídá pěti poschodím.

 

Mustafapasa – venkovské sídlo bohatých
Z podzemního města se dostaneme do vesnice Mustafapasa, jedné z nejhezčích vesnic oblasti Kappadokie. Na začátku minulého století si zde bohatí obchodníci z Istanbulu stavěli skvostné venkovské vily z kvádrů tufu. Některé z nich se dochovaly do dnešní doby. Mustafapasa je ideálním výchozím bodem pro poznávání oblasti Kappadokie. Není bez zajímavosti, že se nachází blízko vinařského regionu Ürgüp.

 

Údolí cukrové třtiny
Další cyklistické túry nabízí nádherné údolí Pancarlik, nazývané také údolím cukrové třtiny. Krása tamní přírody vás doslova donutí zastavit a pokochat se jejím takřka nedotčeným výrazem. Navíc můžete ochutnat i plody olivovníků, meruněk a mandlovníků. Další město, rozkládající se na úpatí vysoké skály, které stojí za návštěvu, se jmenuje  Ortahisar s dříve vojenským hradem stejného jména. A teď už zpět do cyklistického sedla a pokračujeme do údolí Kizilcukur, nazývané také Červené údolí, které je kvůli své chráněné poloze jedno z nejteplejších údolí regionu. Kizilcukur je nejen přívětivé svým teplým podnebím, ale kvůli své barevné rozmanitosti jedno z nejhezčích údolí oblasti Kappadokie.

 

Pohádkové komíny ve vulkanické krajině
Další zastávkou by měla být malá vesnice Yesiloz, která leží na rovině vyhaslého vulkánu Erciyes. Tato hora je pátá nejvyšší hora Turecka (3.916 m) a je – společně s vulkánem – kvůli svým dřívějším erupcím v zásadě zodpovědná za jedinečnou tufovou krajinu Kappadokie. Turci nazývají jedinečné skalnaté kužely kvůli jejich pohádkovému vzhledu ,,peri bacalar" – pohádkové komíny. Pro další přestávku na oddych se hodí přehrada Damsa, jejíž břehy doslova lákají k odpočinku. Dál cesta pokračuje kolem ovocných sadů, kde leží kláštery Archangelos, Agios Stephanos a kostel Sahinfendi, vyzdobený řadou vzácných fresek, jejichž návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít. Po této prohlídce trasa dál pokračuje směrem k vesnici Avanos, kde se vyrábí keramika.

 

Na kole přes ,,Bílé údolí"
Tento region okouzluje bizardně tvarovanými skalami, které vděčí za svůj tvar souhře deště, větru a vody. Skála v údolí má obzvláště světlé barvy, takže si můžeme myslet, že procházíme měsíční krajinou. Cyklostezka vede přes vyschlé koryto řeky, na jejíž březích lze opět obdivovat různé skalní formace. Oblast Kappadokie je kvůli své krajinné kráse v každém případě vhodná pro cestování na kole, z něhož lze zde tuto bizardní přírodu nejlépe poznat. 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama