Úvod > volný čas > Připravujeme jízdní kolo na sezónu

Připravujeme jízdní kolo na sezónu

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: kola-scott.cz, SXC, ocbike.org
Připravujeme jízdní kolo na sezónu

Jarní slunce nám pomalu, ale o to jistěji, začíná ukazovat svou přívětivější tvář - a my se tak můžeme začít připravovat na další cyklistickou sezónu. Jedním z prvních úkolů v této souvislosti bude zkontrolovat stav kola po letošní zimě. Jakýkoliv dopravní prostředek, jenž není řádně prověřen, se totiž může stát doslova časovanou bombou. 

 

 

První řešení - cykloservis
První a jednodušší možností je odvézt své kolo do nejbližšího ověřeného cykloservisu, kde vše důkladně projdou, opraví závady a vaše kolo tak kompletně připraví na první vyjížďku. V takovém případě pouze doporučíme provést zkušební jízdu, při níž je třeba zkontrolovat citlivost brzd, schopnost přehazovačky plynule přecházet mezi všemi převodovými stupni a případné další nesrovnalosti. My si však v tomto článku zkusíme popsat, jak takovou základní revizi provést samostatně v pohodlí domovní garáže, nebo sklepa.
 
Co zvládnete v domácích podmínkách
V první řadě je nutné zkontrolovat všechny šrouby – zejména pak to, zda jsou dostatečně utažené a nevykazují mechanické poškození. Pečlivě prohlédneme také rám – neměly by se na něm vyskytovat praskliny, silná koroze nebo jiné závady. Následně přejdeme k plášťům. Je třeba zkontrolovat celý jejich povrch, zda nejsou sjeté (pozor i na malé prodřené plošky, které mohou vznikat při intenzivním brzdění). U sjetého pláště se snižuje kvalita jízdních vlastností a hrozí vyšší riziko defektu, který může být zvlášť ve vyšších rychlostech velkým problémem. 
 
Pokud je plášť staršího data výroby (starší než 3 roky), zkontrolujte také, zda není zteřelý. Máte-li sebemenší pochybnost, raději jej vyměňte – není to tak velká investice (řádově stokoruny) a vy se na svůj jednostopý dopravní prostředek budete moci spolehnout.

 

 

Chvála pumpičky
Následně přichází na řadu také huštění pneumatik - po několika měsících skladování kola ve sklepě nebo v kočárkárně je téměř jisté, že se vzduch v duších neudržel. Pamatujte však, že nebezpečí vám hrozí jak v případě podhuštění, tak i výrazného přehuštění. Proto tuto záludnost kontrolujte nejen po zimě, ale nejlépe před každým výjezdem! Výhodou je pořízení tlakoměru, ale možná vám bude stačit i pouhý odhad stiskem. Dbejte také na výplet – pokud sebou kolo v důsledku špatného vycentrování „háže“ do stran, je třeba provést odborné seřízení.

 

 

Nezapomeňte namazat
Další důležitý bod kontroly po zimě představuje řetěz a převodová soustava, kterou bude potřeba očistit a následně lehce promazat vhodným mazivem. Suchý řetěz totiž neznamená jen nepříjemné skřípání, ale také rychlejší opotřebení okolních součástek. „Unavený“ řetěz poznáte tak, že padá, nechce správně řadit apod. – v takovém případě bude vhodné provést jeho výměnu.
 
Brzděte!
Velmi důležitou součástí kola jsou brzdy – a tady bych si dovolil použít jednu větu, kterou s oblibou používá můj otec: „Jet to nemusí, ale brzdit ano“. Po zimě se mohla povolit nebo prošoupat lanka, brzdící gumové špalíky mohou být opotřebované apod. Zevrubnou kontrolu však vyžaduje i hydraulická kotoučová brzda! Zde bychom doporučili, v případě, kdy je s brzdovým systémem kola něco v nepořádku, raději navštívit servis, protože s nedostatečným brzděním by byl váš pohyb na dopravní komunikaci jeden velký hazard.
 
Sedíme, pružíme
Dále už zbývá snad jen vyzkoušet, zda je sedlo ve správné poloze a zda drží pozici, naprázdno otestovat odpružení (odpružená vidlice si rovněž čas od času zaslouží promazat), ještě jednou prohlédnout ráfky a pokud je vše v pořádku, tak jste připraveni na první jarní výlet! 
 
Bezpečnostní prvky
Doufáme, že našeho návodu využijete a v konečném důsledku se tak budete cítit bezpečněji.  Sluší se připomenout, že kolo by mělo obsahovat základní bezpečnostní prvky – odrazky, pro jízdu v noci nezapomeňte použít přední a zadní světlo. V žádném případě nevyjíždějte na kole bez přilby a nikdy na kolo nenasedejte v podnapilém stavu. V takovém případě vám k bezpečné jízdě nepomůže ani sebelepší seřizování.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama