Úvod > volný čas > Zimní radovánky s dětmi

Zimní radovánky s dětmi

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Zimní radovánky s dětmi

Zatímco v létě trávíme většinu volného času s dětmi venku na procházkách, v parcích, na výletech, v zimě má řada lidí tendenci přebývat převážně v teple domova. Přitom je to velká škoda. Stejně jako léto, i zima nabízí nepřeberné množství venkovních aktivit, buď nás je naučí naše děti, nebo naopak my je. Takže hurá do sněhu…
 
Pokud jste byli zvyklí na aktivní sportování v zimě před dětmi, není důvod v tom nepokračovat i s nimi. Samozřejmě úměrně jejich věku a dovednostem. Budete se divit, nakolik to bude bavit nejenom vaše ratolesti, ale i vás samotné!
 
Sáňky/boby/klouzáky
Báječná aktivita, kterou lze provozovat i s těmi nejmenšími. Skvělá zábava pro děti i dospělé. Batolátka ocení tahání na saních či bobech a pozorování cvrkotu kolem, větší děti si poradí samy. Že vás nebaví stát dlouhé hodiny v zimě pod kopcem a sledovat dovádějící ratolesti? Vezměte si svůj „dopravní prostředek“ a blbněte s nimi! Děti budou za vaši hravost rády a vy si cestou do kopců hezky protáhnete tělo!

 

 

Lyže
U tohoto sportu mají někteří rodiče tendenci vše uspěchat. Očekávají od svých potomků, že jim to půjde rychle a hned během prvního pobytu na lyžích se rozjezdí. Ovšem pozor! Nejenže lyžování v brzkém věku (nedoporučuje se začínat dříve než v době, kdy se dítě zcela bez problémů pohybuje samo – tedy 2,5 – 3 roky) neúměrně zatěžuje dětské tělíčko, ale naše přehnané ambice mohou u potomka zbytečně vyvolat celkový odpor k lyžím. V začátcích počítejte s tím, že se prcek s lyžemi spíše jen seznámí, naučí se na nich stát a pohybovat po rovince. Ono je totiž potřeba si zvyknout třeba i jenom na samotné lyžáky.
 
Pokud už máte pocit, že dítě nějaké základy zvládá samo, doporučujeme umístit je do některé z lyžařských školiček a zanechat v rukou oborníků. Nejenže se naučí správné návyky a základy (ty my sami už máme sice zaběhnuté, ale neumíme je předat), ale také s autoritou cizího člověka bude méně zlobit a více poslouchat.
 
Brusle
U bruslí rovněž platí začátek někdy kolem 3 let a hlavně opět postupně. Nejprve si dítko přivyká na klouzavou plochu – lepší jsou začátky na hladkém povrchu krytých hal – rybníky málokdy nabízejí ideální podmínky. A zahájit bruslařskou dovednost na hrbolatém rybníku zakrytém přimrzlým sněhem není úplně lákavé. Obrňte se trpělivostí a vyrazte. Je fajn si s sebou vzít třeba i boby a až se děti nového poznatku nabaží, mohou si užít již známé radovánky. Bezvadná je také společnost podobně starých kamarádů.

 

 

Běžky
Záměrně jsme je zařadili až za brusle, na běžkování je totiž potřeba více umu a začínat s tímto sportem se nedoporučuje v předškolním věku. Běžky vyžadují velkou koordinaci a rovnováhu, optimální je postavit dítě na běžky v době, kdy už je schopno sjezdového lyžování. Stejně jako u předchozích sportů, i zde platí, že je nutné k dítěti přistupovat bez přehnaných ambicí. Pokud budeme příliš naléhaví, může se snadno stát, že potomek na tento sport zcela zanevře.
 
A jak je to s vybavením a celkovými zásadami pobytu venku v zimě?

 

 

Zde je naše desatero rad z vlastních zkušeností:
1) Kvalitní výbava: Sportovní vybavení je poměrně finančně náročné, proto v případě omezenějšího rozpočtu doporučujeme nákupy v bazarech, děti velmi rychle rostou (5 – 6 cm za rok, noha 1,5 – 2 cm za rok), a z druhé ruky můžeme vybrat kvalitu za rozumnou cenu. Vybíráme přesně na míru, žádné kupování „do foroty“. O správných rozměrech je dobré se poradit s odborníkem – lyže vybíráme úměrně výšce dítěte, neměly by být vyšší, než do úrovně podpaží. Všechno zakoupené vybavení necháme před vyzkoušením řádně zkontrolovat a seřídit v servisu.
2) Oblečení: Ať už jdete bobovat za barák, či lyžovat do Alp, vždy je potřeba myslet na kvalitní výbavu. Základem je nepromokavé oblečení (děti se na sněhu válejí), které by mělo být podmínkou. Na delší pobyty venku se vyplatí zainvestovat i do funkčního prádla. Pro malé děti jsou pravděpodobně vhodnější kombinézy, které zaručí, že se sníh nedostane do žádné skulinky, u předškolních dětí a školáků pak volíme raději kalhoty s kšandami, které zajistí důkladnou tepelnou ochranu zad. Pokud vyrážíte na hory, určitě si berte dvoje nepromokavé sety.
3) Rukavice: Opět nepromokavé, ideální jsou pro malé děti palčáky, nejenže se lépe oblékají, ale děti si v nich utvoří větší teplo. Kromě ochrany před zimou jsou rukavice také štítem proti zranění.
4) Helma: Velmi důležitý bod! I když se budete jen „plácat“ pod kopcem a dítě se ještě na svah samo nevydá, je NUTNÁ kvalitní helma! Myslete na to, i když jdete na lyže jen na chvilku. Pod helmy jsou ideální funkční kukly, které krásně sednou, zkrotí vlásky a chrání i krk.
5) Pitný režim: Ač mrzne, až praští, potřeba myslet na pitný režim. Mějte při sobě vždy vlažný čaj či vodu a dítěti je průběžně nabízejte. Pocit žízně je v zimním období nižší, proto se připomínejte.
6) Mít přehled: Minimálně ze začátku, ale ideálně neustále, mějte dítě na očích, sledujte ho, jak se pohybuje na sjezdovkách a učte ho ostražitosti a bezpečnosti. Ideální je jít příkladem, ty totiž táhnou. I u starších dětí je dobré mít přehled, kde se na svahu v daný okamžik pohybují.
7) Ochrana kůže: Do mrazivého počasí je potřeba se nejen řádně obléknout, ale také připravit pokožku na zimu. Děti mažeme speciálními přípravky do chladu, ideálně s UV faktorem. Počasí na horách je nevyzpytatelné, ze zamračeného rána se může stát během chvilky slunné dopoledne. Sluneční paprsky se navíc od sněhu odrážejí a může tak dojít snáze k podráždění pokožky.
8) Děti nepřetěžujte: Naše představy a ambice jsou naše představy a ambice. Touha udělat ze synka za víkend Alberta Tombu je prostě nereálná. Nátlaky a zbytečným přetěžováním dítěti akorát zimní sporty zprotivíte.
9) Buďte trpěliví: Nic není hned. To, co je pro vás samozřejmost, je pro dítě zcela nové. Musí si na vše nejprve zvyknout, seznámit se s novým pohybem a postupně vniknout do tajů techniky. Buďte proto trpěliví a vzpomeňte si na své krkolomné začátky!
10) Chraňte je: Stejně jako všechny zimní sporty, i okolní reálie jsou pro děti nové. Chraňte své děti a vysvětlujte jim riziková místa, ať jsou připravené. Vyhýbejte se bobování u sloupů či stromů, naučte děti správně nasedat na vlek, nepouštějte se na větší svahy, než jaké děti zvládnou, pomáhejte jim.

 

 

Uvidíte, že pokud se budete řídit těmito zásadami, budete mít brzy po ruce zdatné zimní parťáky – ať už na saně, lyže, brusle nebo běžky!
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama