Úvod > volný čas > Poznejte krásu stromů

Poznejte krásu stromů

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Euromedia Group, SXC
Poznejte krásu stromů

Zima pomalu končí, s každým dne se prodlužuje den a to je jasná známka, že se blíží jaro. Sluce, zelenající se tráva a první jarní květiny jsou další předzvěstí jara. Výlet do rozvíjející se přírody je zcela jasný. Jarní les má své kouzlo, zvláště máte-li své místo, svůj strom, kde je vám dobře…
 
Jsou okamžiky, kdy obejmutí stromu a přijmutí jeho energií se stává samozřejmostí. Ostatně, les, pokud není určen jen pro průmyslovou těžbu, byl našimi předky uctíván.
Třeba letošní jaro může být tím okamžikem kdy k lesu a k jednotlivým stromům najdete novou cestu. Pochopíte, že stromy jsou skutečným uměleckým dílem přírody.
K tomu vám může dopomoci také kniha Krása stromů autora Michaela Jordana, kterou vydala Euromedia Group, k. s., Knižní klub.
Publikace nabízí nádherný pohled do světa stromů, jejich charakteristických vlastností.
Autor Michael Jordan nezkoumá stromy pouze z pohledu botanika, ale připojuje spoustu faktů, příběhů i pověstí spjatých s jednotlivými druhy stromů, a odhaluje tak jejich nesmírný ekologický i kulturní význam.

 

 

Více jak 200 unikátních fotografií zobrazuje nejpůsobivější stromy světa snad ve všech barvách, které dokáže příroda vytvořit. Zachycuje detaily, jako jsou květenství, plody a borka stromů v bizardních tvarech.
Na fotografiích jednotlivých druhů stromů je zachyceno i prostředí, v němž žijí. V textovém doprovodu jsou uváděny informace o jejich původu, ale také celá řada dalších informací jako je stáří a velikost stromu, případně historické souvislosti se stromem nebo i báje domorodců, spojující se s daným druhem stromu.
 
Jen pro ukázku několik údajů: například o Muškátovníku vonném. Muškátový oříšek používaný jako koření v kuchyni je plodem stálezeleného subtropického stromu, který se vyskytuje pouze na ostrovech Ambon a Banda v moluckém souostroví. Arabští kupci ve středověku odmítali prozradit, kde jej nakupují. Později, v 17. století se dokonce vedla válka kvůli ovládnutí vývozu muškátového oříšku do Evropy.

 

 

Pozornost si zaslouží i sekvojovec obrovský, který dosahuje výšky až 90 m, průměr má až 17 m, obvod kmene pak 53 m. Borka u báze může dosahovat až metrové tloušťky, což stromu skýtá účinnou ochranu proti lesním požárům. Nejstarší známý exemplář sekvojovce obrovského je starý asi 3 500 let.

 

 

Zajímavý je i další představitel jehličnanů, borovice těžká. Má výstižné jméno, protože z každého stromu se získá velké množství dřeva. Původní domovinou je v Severní Americe. Může dosáhnout výšky až 72 m při průměru kmene 3,75 m. Jedná se o dlouhověký strom, který může ,,žít“ až 400 let.
 
Stromy jsou ušlechtilým uměleckým dílem přírody, jejich rozsochaté větve, drsná textura spletité kořeny kmenů a neobyčejná různorodost plodů z nich činí architektonicky výjimečná díla přírody.
 
Autor knihy, Michael Jordan, napsal již řadu knih s přírodovědnou tematikou. Odborným poradcem byl Tony Kirkham  vedoucí arboreta Královských botanických zahrad v Kew v Londýně a světově uznávaný odborník na stromy.
Publikaci Krása stromů vydala Euromedia Group k.s., Knižní klub. Více
http://www.bux.cz/knihy/135751-krasa-stromu.html.reklama