Úvod > volný čas > Darujte krev, darujete život!

Darujte krev, darujete život!

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: SXC
Darujte krev, darujete život!

Nadpis dnešního článku jsme si vypůjčili, ale těžko bychom vymysleli přiléhavější. Krev je nejvzácnější tekutinou, někdy její důležitost možná podceňujeme, ale jen do chvíle než ji sami potřebujeme nebo ji potřebuje někdo z našich blízkých. Přitom bezpříspěvkové dárcovství krve by mělo být samozřejmostí v každé vyspělé společnosti. Nic nás nestojí a pro nemocné a zraněné má nevyčíslitelnou hodnotu. Kde tedy můžeme krev darovat, kdo je vhodným dárcem a jak vše probíhá?

 

 

Tajemství krve – Profesor MUDr. Jan Janský
Profesor Janský se narodil v Praze na Smíchově, vystudoval na gymnáziu a pokračoval na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Svou praxi zahájil na pražské psychiatrické klinice. Byl soudním znalcem a jeho posudky přispívaly k vážnosti oboru u soudu. Jako psychiatr se od počátku své lékařské praxe zabýval vztahem mezi shlukováním krve a duševními poruchami. Ač po několikaletém výzkumu dospěl k závěru, že tento vztah neexistuje, podařilo se mu na vzorku 3160 pacientů prokázat, že se dá lidská krev rozdělit do 4 základních skupin.
 
Krevní skupiny (dnes označované jako A, B, AB a 0) označil římskými číslicemi I., II., III. a IV. Krev se skládá z červených krvinek, které přenášejí z plic do tkání kyslík a podílejí se na přenosu oxidu uhličitého, bílých krvinek, které jsou součástí obranného systému organismu, krevních destiček, podílejících se na srážení krve, plazmy – tekuté složky krve, která obsahuje řadu bílkovin, cukrů, tuků i minerálů a podílí se na transportu živin a plazmatických bílkovin, jež představují z hlediska léčebného nejvýznamnější součást plazmy.

 

 

Proč darovat krev?
- nezištná pomoc druhým, která nás nic nestojí
- pravidelné sledování zdravotního stavu dárce – krevní tlak, zachycení poruch srdečního rytmu aj.
- mnoho zdravotních pojišťoven poskytuje svým dárcům vitamíny, minerální látky apod.
- Červený kříž oceňuje bezpříspěvkové dárce medailemi Prof. MUDr. Jana Janského (bronzová – 10 odběrů, stříbrná – 20 odběrů, zlatá – 40 odběrů) a zlaté medaile ČČK – za 80, 120 a 160 odběrů.

 

 

Kdo může být dárcem?
Darovat krev může v České republice každý člověk dlouhodobě žijící v ČR za předpokladu:
- je ve věku 18 – 65 let (první odběr se nedoporučuje ve věku nad 60 let s výjimkou autotransfuze)
- má platné zdravotní pojištění
- je dostupný na stálé adrese
- je schopen přímo komunikovat s pracovníky transfuzního oddělení
- neprodělal nebo netrpí závažnějším onemocněním, kdy by odběr znamenal riziko pro samotného dárce (dlouhodobá onemocnění vyžadující podávání léků, záchvatovité stavy s poruchou vědomí)
- nepatří mezi osoby s vyšším rizikem výskytu vybraných infekčních chorob (AIDS, žloutenka) a ani tyto choroby neprodělal
dále jsou konkrétně zmíněna riziková chování a specifikace dalších prodělaných nemocí ZDE

 

 

Příprava na odběr – den před odběrem
- upravte jídelníček – večeře by měla být lehká, s nízkým obsahem tuků
- nekonzumovat alkoholické nápoje
- dostatečně pijte nealkoholické nápoje a nevykonávejte fyzicky náročnou činnost

V den odběru
- lehce posnídejte (pečivo, marmeláda, nízkotučné mléčné výrobky – vyhněte se potravinám způsobující alergie – např. ořechy)
- dostatečně pijte – před odběrem minimálně 0,5 litru tekutin

 

 

Kam se dostavit?
Do nemocnic, které disponují transfuzním oddělením, zpravidla v časných ranních a dopoledních hodinách. Po příchodu předložíte průkaz dárce a bude vám odebrán kontrolní vzorek – 50 ml a poté vám lékař změří krevní tlak, probere s vámi dotazník dárce krve a aktuální zdravotní stav. Poté již vyčkáváte, až vás zavolá sestřička, důkladně si umyjete předloktí ruky, ze které bude krev odebírána, a položíte se na lůžko.
 
Odběr trvá 5 – 15 minut a odebírá se 450 ml krve. Během odběru máte zajištěn pitný režim. Po odběru pomalu vstanete z lůžka a je pro vás připraveno občerstvení – káva, ovocná šťáva, snídaně. Po odběru byste měli minimálně 15 minut sedět v klidu, zvláště chystáte-li se po odběru řídit auto. Ženy mohou krev darovat 4 x ročně a muži 5 x ročně.

 

 

Tak co, jdete do toho? Pokud ano, gratulujeme k nejlepšímu rozhodnutí, které jste tento rok udělali!reklama