Úvod > volný čas > Do Athén nevozte sovy, ale sebe! Město bohů každého uvítá s otevřenou náručí

Do Athén nevozte sovy, ale sebe! Město bohů každého uvítá s otevřenou náručí

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC
Do Athén nevozte sovy, ale sebe! Město bohů každého uvítá s otevřenou náručí

Rčení nosit nebo vozit sovy do Athén je ekvivalentem českého „nosit dříví do lesa“. Athény jsou totiž dodnes plné výjevů sov, jakožto symbolu bohyně Athény, jíž je město zasvěceno. A čím jsou ještě charakteristické? Svou jedinečnou atmosférou s všudypřítomným bláznivým chaosem, pohostinností místních, skloubením starobylého ducha s moderním…zkrátka absolutní podmanivostí. 
 
Kolébka řecké historie a mytologie
Athény nejsou jen hlavním městem Řecka s třemi miliony obyvatel, ale také kolébkou evropské kultury. Bez nadsázky tu můžete zažít pocit, jakoby k vám bohové přímo promlouvali. A kdybyste je přeci jen chtěli poznat ještě blíž, navštívit můžete chrám boha Poseidóna přímo na břehu moře, chrám bohyně Niké i božského kováře, Héfaista.  Přímo pod architektonickou perlou – Akropolí, pak najdeme chrám nejvyššího Boha, Dia Olympského.

 

 

Agora a Plaka – dva gurmánské cíle
Zmoženi vedrem a návštěvou množství památek pod Akropolí, můžete přijmout místo v některé z malebných hospůdek v nedaleké čtvrti zvané Plaka. Ochutnat tu můžete třeba typický řecký gyros a vynechat byste neměli ani zdejší delikátní kávu. Ale pozor! Je dosti silná, skoro tak jako místní bylinný aperitiv Ouzo. Ten si nechte naservírovat raději až navečer, protože po jeho požití hrozí, že už se nikam dále nevydáte nebo si to aspoň nebudete pamatovat.
 
Chcete-li poznat šum a ruch typicky řeckého tržiště, jehož tradice sahá až do antiky, jedno najdete rovnou kousek od centra. Místní jej nazývají Agora, a seženete na něm snad všechny řecké speciality a ještě mnohem víc. Kupte si třeba některé z pověstných místních vín – vynikající je bílé víno Retsina nebo všechna vína pocházející z vinařství Boutari.
 
Bez návštěvy Pirea nesmíte za žádnou cenu odjet!
Pireas je hlavním přístavem Athén. Vydáte-li se na poznávací zájezd do Řecka, vzpomeňte si na nás, a určitě tento přístav navštivte. Snoubí se tu čilý cestovní ruch s možnostmi odpočinku v malebných kavárničkách a restauracích. Říká se dokonce, že by bylo hříchem, nenechat si tu naservírovat jednu z báječně upravených ryb. Skutečně zde všechny mořské plody připravují snad nejlépe na světě.

 

 

Další zajímavosti a památky k navštívení
Pod Akropolí najdete také nejstarší známé divadlo na světě, zasvěcené bohu všeobecného veselí, Dionýsovi. Konaly se zde premiéry všech velkých antických her. Mezi Starým a Novým městem najdete starobylou bránu, zvanou Hadriánův oblouk. Jste-li milovníky muzejních expozic, pak můžete strávit v Athénách zbytek života. Už jen na návštěvu Národního archeologického muzea, shrnujícího celou bohatou řeckou historii, doporučujeme nechat si celý jeden den.
 
Jednou z výhod návštěv Athén je, že je můžete navštívit v jakoukoli roční dobu. Výlet si sem můžete udělat z letní dovolené, třeba z poloostrova Evia. Z místních letovisek Amarinthos nebo Eretria pojedete do Athén jen asi 90 km. Krásné jsou ale i na jaře, vyrazit můžete třeba jen na eurovíkend. Proto neváhejte dlouho a vyrazte na last minute do Řecka třeba hned na Velikonoce!

   
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama