Úvod > zahrada > Moderní retro aneb jsou vaše květiny IN?

Moderní retro aneb jsou vaše květiny IN?

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto a zdroj: Holandská květinová kancelář
Moderní retro aneb jsou vaše květiny IN?

Nenašel by se mezi námi snad nikdo, kdo nemá doma alespoň jednu pokojovou květinu. Většinou na nás vyhlížejí ze svých plastových či hliněných květináčů, větší parádníci mají keramické obaly. Ale dovedete si představit, že by květina mohla tvořit dominantní prvek v obývacím pokoji či kuchyni? Že by se jednalo o skutečné umělecké dílo? Máme pro vás pár tipů, jak si květiny naaranžovat ve skutečný umělecký skvost.
 
Pojďte si spolu s námi přiblížit pokojové rostliny na pozadí retro interiéru s moderním nádechem, kde se osvědčené designové kousky kombinují s moderními prvky. Rostliny, které takový prostor doplňují musí být výrazné, aby mezi ostatními dominantními předměty nezanikly. Důležitou roli hrají ostré čepele a výrazná žilnatina listů, stejně jako jejich barvy.
 
První kousek se jmenuje latinskoamerická láska. Hlavní roli v něm hraje Beaucarnea recurvata, česky zvaná sloní noha. Její dlouhé listy se stáčí a kroutí do všech stran a vytváří kaskádu vlásků okolo mohutného kmene. Ten je ve spodní části ztlustlý a odtud získala rostlina své české pojmenování. Sloní noha pochází z Ameriky a jako správná polopouštní rostlina se vyrovná s nedostatkem vláhy i vzdušné vlhkosti. Po celý rok s vámi bude spokojeně žít i ve vytápěném pokoji.

 


Zelený relikt je název pro kapradinu parožnatku – Platycerium superbum. O rostlině, která na Zemi roste přes pět set milionů let a která přečkala i éru dinosaurů, nelze říci, že by trpěla nedostatkem schopnosti přežít. Nejlépe se jí bude dařit na stinném a vlhkém stanovišti. V přírodě sice roste v korunách stromů, ale u vás doma se spokojí i s květináčem. Nezapomeňte, že substrát nesmí nikdy vyschnout. Pozor také dejte na její plstnaté listy, které nikdy neotírejte hadříkem, abyste nesetřeli ochranný film.

 

 

Také se Vám na zámcích líbí tvarované buxusy a jiné dřeviny? A víte, že ne všechny jsou mrazuvzdorné a některé dokonce můžete mít i doma? Jedním z nich je Cupressus macrocarpa ´Goldcrest´, který vás potěší zlatým zbarvením a při troše snahy se bude vinout vzhůru jako zelený had. Daří se mu na světlém místě, při nižší teplotě okolo 10 – 15 °C. Nesnáší suchý vzduch, takže nebude vhodným obyvatelem panelákových bytů, ale verandou nebo zimní terasou se mu jistě zavděčíte. A nesmíme zapomenout na malého souseda. Ve spodní části se krčí Nephrolepis exaltata ´Bostoniensis´.

 

 

Řeknete si, co na fíkusu, ten už se pěstuje odnepaměti. Ale co takhle panašovaný kultivar s listy hrajícími růžovou, zelenou a šedou barvou. Kontrast vytvářejí červená žebra. Fíkus je skromný podnájemník. Vyžaduje dostatek světla bez přímého slunce a pravidelnou zálivku. Jen průvan a přelití mu nesvědčí.
 
A kdopak je to v sousedství? Zdá se že chce někdo fíkus trumfnout barvou svých listů. Kroton (Codieum variegatum) je jednou z nejbarevnějších rostlin okrasných listem. Aby se nám ale vybarvil je nutné mu zajistit dostatek světla bez přímého slunce a dostatek tepla. A pokud mu zvlhčíte vzduch podpiskou s oblázky, bude vám vysloveně vděčný.

 

 

Kaktusy jsou velmi atraktivní svými prapodivnými tvary. Když sesadíte více druhů, získáte mexickou „skalku“, zde s ozdobou z peří v pozadí. Nejlépe se kaktusům daří v hrubozrnném, písčitém substrátu, na slunném stanovišti a při velmi skromné zálivce.

 

 


Dieffenbachii do nedávejte do bytu s malými dětmi či neposednými zvířaty. Ale jinak je to nádherná brazilská kráska, speciálně kultivar ´Green Magic´. Svými mohutnými listy odpaří mnoho vody, čímž zlepší mikroklima vašeho bytu.

 

 

 A zbytek výstavy si vychutnejte bez komentáře, přejeme příjemný zážitek.


 reklama