Úvod > zahrada > Znáte amarylis?

Znáte amarylis?

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto a zdroj: Holandská květinová kancelář, Květinářství – J.Vít a kol.
Znáte amarylis?

Vsadím se, že většina z vás se nad touto otázkou pousmála. Kdo by neznal jednu z nejkrásnějších interiérových cibulovin. Okolo Vánoc nás potěší nádhernými zvonci květů rozličných barev. Ale je to opravdu Amaryllis?
 
Nejprve je třeba si říci, že Amaryllis belladona je mrazuvzdorná cibulovina, kvetoucí na podzim s mohutným nachovým stvolem zakončeným květenstvím vonných čistě bílých a žlutě pruhovaných, deseticentimetrových květů. Ty připomínají lilie. Listy jsou pouze přízemní, páskovité a vyrůstají koncem zimy nebo na jaře. Pochází z Afriky.


Jednoduché aranžmá, v němž vynikne přirozená krása velkých květů.

 

Hvězdník
Květina, kterou pěstujete v interiéru, se jmenuje Hippeastrum x hortorum neboli hvězdník. Tyto rostliny s poměrně velkou cibulí a dužnatými kořeny mají velké květy na dlouhém stvolu. Vykvétají červeně, růžově, bíle, mohou být dvoubarevné i proužkované. Pocházejí z tropické a subtropické Ameriky.
 
Ačkoli patří s Amaryllisy do jedné čeledi (Amaryllidaceae – amarylkovité), venku byste s nimi rozhodně neuspěli. Nejsou totiž v našich podmínkách mrazuodolné. Na rozdíl od jiných vánočních květin nereagují na délku dne, to znamená, že je nemůžeme přimět ke květu úpravou světelných podmínek. Během vegetace jim vyhovuje teplota okolo 20 – 25 °C, v zimě 16 – 20 °C. Hvězdník zakládá během vegetace u květuschopných cibulí za každým čtvrtým listem květní pupen. V jedné cibuli mohou být 3 – 4 květní pupeny, z nichž vykvétají po období klidu 1 – 2, výjimečně 3 květenství se 2 – 6 květy. Vegetace rostlin musí být dostatečně dlouhá, od výsadby cibulí do jejich sklizně nejméně osm měsíců. Listy nezasychají ani po delším období sucha, proto se při ukončení vegetace odřezávají a na cibuli se ponechává jen „krátký krk“. Kořeny se zachovávají. Většinou se hvězdníky používají k rychlení. K tomuto účelu se používají cibule s obvodem minimálně 20 cm.
 
Pod povrchem substrátu by měla být pouze spodní třetina cibule, při hlubším sázení mohou mít tyto cibuloviny problém s některými chorobami. Pro načasování na období prosince, ledna se musí cibule  uvést do klidu nejpozději na konci srpna a po vyjmutí ze substrátu se ponechají dva týdny při teplotě 23 – 25 °C. Poté snížíme teplotu na  13 °C po dobu 8-10 týdnů (v jiných termínech je nutná teplota 15 °C po dobu 8-10 týdnů). Před výsadbou se můžeme ještě jednou zvýšit teplotu na 23 °C. Pokud byste chtěli použít květ do kytice jako řezanou květinu, je třeba ho sklízet v době, kdy obalové listeny květenství jsou nejméně z poloviny otevřeny a vrchní část poupat vyčnívá.


K moderním vázám se hodí i poněkud netradiční barvy hvězdníků − tento květ má lehce nazelenalou barvu a okvětní plátky zdobí jemné červené proužky.

 

Pravidla správné péče
A jak se o hvězdník po nákupu správně postarat, aby vám dlouho vydržel? Zkuste několik následujících tipů:
- umístěte ho na dobře viditelné místo, kde bude mít dostatek světla a tepla
- v průběhu vývoje květu zalévejte hojně a často otáčejte květináč pro stejnoměrný růst na všech stranách
- odkvetlé květy odstraňte
- rostlinu chraňte před průvanem


Květy nás lákají, abychom si vyzkoušeli jejich sametový povrch.

 

Co byste ještě měli vědět
I řezaný hvězdník vám dlouho vydrží. Jeho životnost ve váze je až dva týdny. Poupata se nerozvíjejí najednou, ale postupně, takže potěšení z květů trvá velmi dlouho. Stonek nadále roste i poté, co se všechny květy rozvinou. Pamatujte proto, že květiny musejí mít nad sebou dostatek místa, alespoň 20 cm.


Vánoční atmosféra je umocněna červenými květy, ale i doplňky ve zlaté barvě.

 

Stonky řezaného hvězdníku šikmo seřízněte a květiny vložte do čerstvé vody. Konce stonků seřezávejte o malý kousek po několika dnech, prodloužíte tím životnost květin. I v tomto případě nezapomeňte odstraňovat odkvetlé květy. Někteří milovníci hvězdníků je aranžují květy dolů, naplní stonek chladnou vodou a konec uzavřou navlhčeným kouskem vaty. Takto ošetřené vydrží květiny ještě déle. Dutý stonek obsahuje mnoho vody – až budete vyměňovat vodu ve váze, nechte květiny chvíli okapat. Květ roste intenzivně směrem ke světlu a může narušit rovnováhu kytice. Vázu je proto nutné pravidelně otáčet, aby se nepřevrhla.
Hvězdník přispěje k tomu, abyste měli Vánoce veselé a Nový rok šťastný!


Silné stonky svážeme do spirály a úvazek zpevníme provázkem. Při tomto postupu nám bude svázaná kytice stát sama. Dále si připravíme čtvercovou vázu, vystříhaná srdíčka, listy aspidistry, drátky, lepidlo, lepicí pásku a třpytky. 
 

Listy aspidistry podélně rozřízneme a vytvoříme na nich uzel. Takto svázané listy připevníme k úvazku, který tím zamaskujeme a dodáme kytici na bohatosti.
 

Detail listů aspidistry, které jsou zajímavě naaranžované okolo úvazku.
 

Na lepicí pásku položíme drátky, k vnější straně pásky přilepíme srdíčka. Pásku s drátkem poté obtočíme okolo stonků.
 

Kytice je hotová, nezapomeňte do vázy nasypat třpytky a dolít vodu.
 

Hotové aranžmá v sobě kombinuje dva odstíny červených hvězdníků, a proto vypadá velmi plasticky.

 reklama