Úvod > zahrada > Adventní věnec – jak na to

Adventní věnec – jak na to

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto / Video: Jan Nachtigal
Adventní věnec – jak na to

Adventní věnec je neodmyslitelnou součástí vánoční výzdoby. I proto jsme dnes pro vás připravili psaný a video návod, jak si takovou ozdobu můžete vyrobit sami. Než se ale pustíme do práce, připomeňme si krátce, že adventem se nazývá doba přípravy na Vánoce. Samotné označení advent pak  pochází z latinského slova „adventus“, což znamená příchod. Myslí se zde na příchod Vykupitele Ježíše Krista. První začátky slavení adventu se objevují v jižní Galii a ve Španělsku kolem 4. století. Od 12. do 13. století se stal advent začátkem nového liturgického roku, který do té doby začínal s Vánocemi.

 

Datum první adventní neděle je pohyblivé. Je to proto, že poslední adventní neděle – čtvrtá – připadá vždy na neděli před 25. prosincem, který je hlavním vánočním svátkem. Advent vždy trvá do půlnoci 24. prosince.
K adventu se již neodmyslitelně pojí tradice adventních věnců. Jejich vznik hledejme v 19. století u německého teologa Johanna Heinricha Wicherna, který roku 1839 vyrobil předchůdce dnešních adventních věnců ze starého dřevěného kola s 19 malými červenými svíčkami a 3 bílými velkými svícemi. Každý den se zapalovala malá červená svíčka, v neděli velká bílá.

 

Ačkoli jste si nejspíš v minulých letech zvykli adventní věnce kupovat, což si takhle udělat hezké kreativní odpoledne a zkusit vytvořit takový věnec sami? Nejen, že budete mít radost z vlastnoručního díla, ale můžete si věnec barevně vyladit podle svých potřeb a navíc ušetříte.
Běžná cena se totiž pohybuje okolo 300 – 400 Kč a za tuto cenu můžete mít vlastnoručně vyrobené věnce dva.
 


Výroba korpusu pro adventní věnec

 

A jak na to?
Nejprve si připravíme a nakoupíme vše potřebné:
- slaměná kruhová podložka (velikost volíme podle konečné velikosti věnce)
- chvojí (z jehličnanů, které nám během 4 týdnů v interiéru neopadají – např. tis, jedle, zerav, nevhodný je například smrk)
- silnější vázací drát
- čtyři svíčky
- pomůcky k upevnění svíček (nejlépe podložky pod svíčky)
- stuhy, mašle, lýko
- přírodní materiál (kaštany, žaludy, bukvice, šípky, sušené pomeranče, oříšky aj.)
- další přízdoby (drobné vánoční kouličky, zvonečky, aj.)
 
K ruce si ještě připravíme následující nářadí:
- zahradnické nůžky na stříhání chvojí
- štípací kleště na drát
- tavnou lepící pistoli a náhradní náboje
 


Zdobení adventního věnce

 

Postup:
Nejprve si chvojí nastříháme na drobné větvičky (podle velikosti věnce 5-10 cm). Máme-li jich dostatek, můžeme se pustit do samotného vázání. První navážeme drátek k podložce a poté v jednotlivých řadách namotáváme řady větviček tak, aby nebyla vidět podložka. Ta nesmí být vidět ani z vnější ani z vnitřní strany kruhu věnce. Poté co obmotáme celý obvod podložky provedeme zakončení (dle videonávodu1), pokud bude věnec závěsný, vytvoříme očko.
 
Poté rozvrhneme podložky pod svíčky, tradičně do čtverce či vedle sebe. Na podložky umístíme svíčky. Nemusíme se držet jen tradičních tvarů válečků, krásné jsou i koule, krychle a jiné tvary. Nebojte se ani netradičních barev (kombinace zelené a krémové, vínovo-hnědé a  zlaté apod.). Podle vkusu zvolíme umělé či přírodní přízdoby a tavnou pistolí je přilepíme na chvojí. Vždy je umisťujeme do skupin, v žádném případě by neměly být roztroušené po celém obvodu věnce. Celé aranžmá můžeme nakonec zafixovat lakem na vlasy.

 

Nezapomeňte, že hořící adventní věnec musí být vždy pod dohledem dospělé osoby, aby nedošlo k neštěstí.
A teď už nezbývá než popřát klidný advent, který strávíte pohledem na váš rozzářený věnec.

 

Děkujeme za spolupráci SOŠ Bohemia Regia za umožnění natáčení.


Mohlo by se hodit


reklama