Úvod > zahrada > Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře

Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Foto: Grada
Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře

Rostliny jsou od nepaměti součástí našeho života. Promítají se ve všech jeho sférách a jistě nám dáte za pravdu, že svět bez nich by byl o mnoho chudší, ať již ve faktickém či přeneseném slova významu. Každá kultura tuto křehkou přirozenou krásu vnímá jinak. My dnes nahlédneme do tradičního pojetí Japonců a Číňanů…
 
Číňané a Japonci vnímají rostliny velmi ojedinělým a typickým způsobem příznačným pro tyto exotické země. Svůj vztah k nim promítají nejenom do výtvarného, ale také básnického umění, respektují je, dávají jim ve svém životě důležité místo.

 

Podstatu tohoto vidění rovněž odhaluje i celobarevná publikace autorů Věny Hrdličkové a Aleše Trnky, Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře, kterou vydalo nakladatelství Grada.
 Z velkého množství rostlin, obdařených symbolickým posláním, vybrali autoři knihy ty, které se pěstují i u nás. Jsou to bambus, borovice, slivoň, chryzantéma, pivoňka, lotos, broskvoň, sakura, javor, vrba, orchidej, kosatec a magnolie. Ve třinácti kapitolách doprovázených ilustracemi je každá rostlina představena v širším kulturním kontextu, zahrnujícím její roli v životě Číňanů a Japonců, využití v literatuře, výtvarném umění i jako dekoru na předmětech každodenní potřeby, či v kulinářství a medicíně, a v neposlední řadě v zahradní tvorbě. Kniha je určena čtenářům, kteří se zajímají o kulturu a tradice Japonska a Číny, i zahradním architektům, kteří hledají v těchto exotických zemích inspiraci. 

 

Pokud vás publikace zaujala a rádi byste se dozvěděli něco více o japonsko-čínském nahlížení na křehkou krásu květin i stromů, které je v mnohém inspirativní, v mnohém také utěšující a napomáhající znovunastolení harmonie a klidu našeho ,,já“, zkuste do 26. 1. 2010 odpovědět na následující otázku:
 
Jak zní doslovný překlad slova bonsai?
 
Nápovědu najdete zde v magazínu v rubrice Zahrada.
Soutěžní otázka

1. Odpověď na otázku je: 

 

Publikaci Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře vydalo nakladatelství Grada, 329 Kč.
 
A na co se mohou těšit 3 vylosovaní výherci? Nabízíme vám malou ukázku…

Po klepnutí na obrázek  se otevře soubor PDF v novém okněreklama