Úvod > zahrada > Tipy pro vaše sazeničky

Tipy pro vaše sazeničky

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: earthlygarden.com, tinyfarmblog.com, floral.lctiweb.com, symbiom
Tipy pro vaše sazeničky

Výsevy největších jarních nedočkavců (begónií, petunií nebo lobelek) už máme za sebou, ale jak se o ně postarat dále tak, aby jim nic nechybělo? A jak je ochránit před chorobami, které na ně po vyklíčení číhají? Připravili jsme pro vás pár chytrých rad, díky nimž se budete v létě radovat ze záplavy květů za okny. (Názorný videopostup jarních výsevů najdete v našem článku)
 
1. Poté, co semínka vyklíčí, je nutné jim dopřát dostatek světla. Proto je umístěte co nejblíže oknu, ideálně na okenní parapet. Dejte ale pozor na studený vzduch proudící pod okny. Pokud máte pod okny ústřední topení, zajistíte tak sazeničkám dostatek tepla, ale nezapomeňte je více zalévat, aby výsev nepřeschnul.

 

2. V prvních dnech a týdnech po výsevu jsou sazeničky náchylné na tzv. „padání klíčních rostlin“. Sazenicím začne náhle černat kořenový krček, „padají“ na substrát a hromadně hynou. Může za to komplex půdních hub rodu Fusarium, Pythium, Rhizoctonia apod. Ochranou je prevence, tzn. udržovat substrát mírně vlhký, ale nepřelévat, případně využít fungicidního přípravku Previcur, který naředíme a provedeme zálivku. Působí i preventivně! Pokud jste spíše pro biologickou ochranu, nabízí se na trhu přípravek Symbivit, který funguje na principu mykorhizních hub. Ty kromě ochrany před houbovými chorobami pomáhají rychlejšímu růstu kořenového systému.

 

3. Nezapomeňte, že mají-li sazeničky rozvinuté děložní lístky, případně dva pravé lístky, je nutné je přepichovat (pikýrovat). Ve výsevním truhlíku je jim prostor těsný, mají málo světla, vytahují se a v porostu se nadměrně zvyšuje vzdušná vlhkost, což může vést k šíření houbových chorob.
 
Přepichovat (video zde) je můžeme do sadbovačů, truhlíčků, případně květináčů. Výhodou sadbovačů je vytvoření kompaktního kořenového systému, výhodou truhlíků je úspora místa. Rostliny nemocné, slabé případně deformované při pikýrování likvidujeme.  Zakrácením kořínků, zhruba o jednu třetinu, podpoříme rozvoj kořenového systému. K pikýrování volíme speciální substráty, ve kterých převládají kvalitní druhy rašeliny, ph se pohybuje mezi 5,5 až 6 a navíc mají nízkou vodivost. Mohou být obohaceny o některé mikroprvky, například molybden.


 

 

4. Po spotřebování zásobních látek ze semen budou vaše rostlinky potřebovat výživu. Hnojit můžete například pevným hnojivem Kristalon – start, které má zvýšený obsah dusíku a podpoří vývoj výhonů i kořenů. Zezačátku by měla být koncentrace slabší, později můžeme udělat silnější roztok hnojiva, nikdy ale nepřekračujeme dávku uvedenou v návodu.
 
5. Některé nádoby na předpěstování, například rašelino-celulózové květináče, spotřebovávají během předpěstování dusík, proto je nutné ohlídat, aby rostliny nezačaly žloutnout. V tom případě zvýšíme výživu dusíkem.
 
6. Všechny nádoby, které během předpěstování používáme, by měly být čisté a desinfikované. Stejně tak i nářadí, které používáme. Proto jsou vhodnější plastové nádoby, jelikož se lépe desinfikují. Naprosto nevhodné jsou z tohoto důvodu nádoby hliněné či dřevěné.
 
7. Dodržíte-li všechny výše uvedené zásady, úspěch je předem zaručen. Přejeme vám i vašim zeleným svěřencům rychlý nástup jara a hodně sluníčka.reklama