Úvod > zahrada > Dubnové kalendárium zahradnických prací

Dubnové kalendárium zahradnických prací

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: orst.edu, vertograd-s.ru, chickenmashfarm.com, arnica.csustan.edu
Dubnové kalendárium zahradnických prací

Hurá, je tu jaro, sluneční paprsky nás vytahují na procházku a k práci na zahradě. Ale do čeho se pustit nejdřív? Pokud i vy patříte mezi ty, kteří nevědí odkud začít, zkuste naše malé zahradní kalendárium, jež vám nepochybně napoví...
 
1. Nezapomeňte na begónie a jiné hlíznaté květiny
Nejpozději do poloviny dubna je čas pro výsadbu hlíznatých begónií. Ty jsou již narašené, takže bez problémů poznáte vrchní (důlek) a spodní (miskovitě prohnutou) část hlízy. Pokud chceme begónie rozmnožit, můžeme je před výsadbou ostrým nožem rozdělit na několik částí tak, aby každá část měla alespoň 1 nepoškozené očko.  Sázíme je do klasického zahradního substrátu na výšku hlízy.


Begonia x tuberhybrida - hlíznaté begónie jsou vděčné balkónovky do polostínu.

 

 

2. Rozmnožujeme trvalky dělením
Trvalka je rostlina, která na stanovišti vytrvá více jak 2 roky, někdy i desítky let, ale za předpokladu, že ji průběžně po 5 – 10 letech zmladíme. Zmlazení má vliv na zvýšení vitality rostliny, jejího vzhledu i kvetení. Dělení provádíme zpravidla před vyrašením, po odkvětu nebo ke konci léta. Vyjmuté rostliny rozdělíme ručně, nožem nebo větší trsy i rýčem. Před novou výsadbou nezapomeneme půdu obohatit o kompost.
 
3. Jarní výsadba trvalek
Vysazovat můžeme trvalky kvetoucí v létě a na podzim, výsadbu jarních trvalek raději odsuneme do doby, až budou po odkvětu. Vždy sázíme na hloubku, ve které rostliny rostly ve školce, zpravidla nikdy hlouběji, pozemek musí být před výsadbou odplevelený. Půdu, do které budeme sázet, můžeme obohatit o organické hnojivo případně o kompost. Volíme vždy předepsaný spon dospělých rostlin. Po výsadbě důkladně zalijeme a zálivku ještě v dalších dnech opakujeme
 
4. Vyséváme letničky přímo na stanoviště
Některé letničky nám usnadňují práci, protože je nemusíme předpěstovávat, ale můžeme je vysít rovnou na stanoviště. Výsev provádíme do zpracované, urovnané a odplevelené půdy. V dubnu vyséváme měsíček lékařský – Calendula officinalis, hlaváček letní – Adonis aestivalis, chrpu modrou – Centaurea cyanus, svlačec trojbarevný – Convolvulus tricolor, kalifornský máček – Eschscholzia californica, slézovec tříměsíční – Lavatera trimestris, mák vlčí – Papaver rhoeas aj.


Kalifornský máček je malý bráška klasických máků.

 

5. Vysazujeme popínavé rostliny – Clematis
Clematis nebo také plamének je rostlina popínající se pomocí listových úponků. Proto potřebuje řídkou konstrukci pro přidržení (drátěné pletivo, sítě, dřevěné nebo ocelové mříže apod.). Při výsadbě respektujeme pravidlo, že plaménky vyžadují „studené nohy“ a „teplou hlavu“. Kořenový systém by měl být zastíněný, například podsadbou trvalek, nadzemní část musí být osluněná, aby vyzrály výhony, na kterých se vytvářejí květní pupeny.
 
6. Péče o trávník
Poté, co sleze sníh, je nutné zkontrolovat stav vašeho trávníku, zkontrolujeme výskyt houbových chorob, zejména plísně sněžné, zjistíme, kde budeme muset provést dosetí, vyhrabeme hlušinu a nezapomeneme přihnojit. Také se připravíme na první sekání.


Plíseň sněžná je houbová choroba, objevující se po zimě, způsobená fuzárii.

 

7. Ochrana ovocných dřevin
U jabloní provádíme ochranu proti padlí jabloňovému, strupovitosti, u peckovin proti kadeřavosti broskvoní, u třešní a višní proti skvrnitosti listů třešní, nezapomeneme na ochranu angreštů proti americkému padlí.
 
8.   Kterou zeleninu sázíme v dubnu?
Začátkem dubna můžeme sázet hlávkový salát nebo rané kedlubny, vysévat můžeme mrkev. Přirychlujeme pažitku, provádíme výsevy ředkviček a věnujeme se předpěstování sadby teplomilných druhů zelenin.


Hlávkový salát je zelenina bohatá na vitamíny (B1, B2, B6, C, E) a minerální látky (železo, vápník, draslík, hořčík, sodík, aj.).reklama