Úvod > zahrada > Květnové kalendárium zahradnických prací

Květnové kalendárium zahradnických prací

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Květnové kalendárium zahradnických prací

Jaro už je v plném proudu a my se dostáváme k veselejší části zahradnických prací. Přípravu půdy již máme za sebou a naše záhony nedočkavě očekávají květinovou smršť.
 
PÉČE O SKALKU
Právě v dubnu a květnu bývá skalka nejkrásnější, v plném květu, a aby kvetla co nejdéle, je nutné ji pravidelně odplevelovat, případně, je-li sucho, zalévat. Bohužel si nemůžeme pomoci herbicidy, takže nás čeká tvrdá ruční práce, ale pohled na rozkvetlou kaskádu růžových, žlutých či bílých koberečků nám to jistě vynahradí.
 
ODSTRAŇUJEME ODKVETLÉ KVĚTY PIVONĚK A CIBULOVIN
Nezapomeneme na odstřihávání odkvetlých květenství, např. pivoněk. Následná tvorba semen by je příliš vysílila a negativně by ovlivnila tvorbu květů v dalším roce. Zároveň odstraňujeme odkvetlá květenství cibulovin (narcisů, tulipánů, řebčíků aj.)


Knap-Hill azalka ´Golden Flare´

 

OSAZUJEME TRUHLÍKY
Po 15. květnu je již nejvyšší čas přestěhovat osázené truhlíky ven, nehrozí nám již mrazíky, a proto se nemusíme bát poškození rostlin. A jaké kombinace zvolit pro tento rok? Co třeba truhlík v modrém, do kterého můžete zkombinovat lobelky, otočník, nestařec, petunky, svlačce, povijnice aj. Nebo truhlík v růžovém z begónií, aster, ostruhatek či karafiátů? Někteří dají přednost muškátové klasice, na východní či západní okna jasně patří fuchsie. A nezapomeňte, že po 15. květnu můžete stěhovat ven i hlíznaté begónie, které jste sázeli v březnu.


Blankytně modrá svlačce trojbarevného (Convolvulus tricolor)

 

SÁZÍME JIŘINY
Není krásnější rostliny na sklonku léta, než je právě jiřina. Ale abychom se dočkali jejích květů, je nutné ji v květnu vysadit. Můžete s tím začít hned na začátku měsíce, jiřiny jsou sice citlivé na přízemní mrazíky, ale minimálně 10 dní jim potrvá, než se objeví jejich výhony nad zemí. A po patnáctém květnu jim už žádné nebezpečí nehrozí. Výsadbovou jámu můžeme obohatit kompostem nebo chlévským hnojem, nezapomeneme na zálivku a oporu pro rostliny.
 
TVARUJEME  ŽIVÉ PLOTY
Květen je nejvhodnější čas k tvarování živých plotů vytvořených z časně kvetoucích dřevin. Nezapomínáme na to, že vždy musíme udržovat lichoběžníkový tvar, jedině tak zajistíme dostatek světla i spodním partiím. Pokud bychom tak nepostupovali, spodní část by se nám vyholila. Koruna tvarovaného živého plotu se má zužovat od paty o 10 cm na každý metr výšky.
 
PROVÁDÍME OCHRANU RŮŽÍ PŘED CHOROBAMI A ŠKŮDCI
Krásné počasí vylákalo velké množství škůdců. Proto provádíme postřiky proti mšicím, pilatkám, z chorob proti černé skvrnitosti (DISCUS, DITHANE, SYLLIT) a proti padlí (BAYCOR, DISCUS, RUBIGAN). Proti padlí je nutné zasáhnout s předstihem, podle vývoje počasí (nejvíce mu svědčí teplé, vlhké jaro). Objeví-li se již bílý moučnatý povlak, je boj dosti svízelný.


Rosa hugonis - jedna z botanických růží

 

OVOCNÁ ZAHRADA
- zkontrolujeme úvazky u stromů, aby nezaškrtily tloustnoucí větve
- provádíme řez broskvoní, případně jiných peckovin
- ke konci měsíce provádíme řez ořešáku královského
- plodné výhony ohýbáme do podvodorovné polohy, čímž podpoříme plodnost
- provádíme přeroubování višní, slivoní, meruněk, hrušní a jabloní
- koncem měsíce, v nejteplejších oblastech sklízíme nejranější třešně (srdcovky)'
 
ZELENINOVÁ ZAHRADA
- začátkem měsíce vysazujeme do nevytápěných skleníků či fóliových krytů rajčata, papriky, lilky či skleníkové okurky
- v polovině května je můžeme vysazovat přímo na pozemek (kromě skleníkových okurek)
- vysazujeme bylinky, některé druhy vyséváme přímo na stanoviště
- pro podzimní sklizeň vyséváme na venkovní záhony pozdní zelí, květák či kapustu


Rhododendron yakushimanum ´Schneewolke´ - sněhová nadílka v květnureklama