Úvod > zahrada > Přírodní repelenty

Přírodní repelenty

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: essentialoilsforhealing.com, jamesdeandesign.com, upload.wikimedia.org, biodiversityexplorer.org, plantstamps.net
Přírodní repelenty

Otravují vás letní nálety hmyzu? Jste poštípaní od komárů a zvažujete, jak se jim ubránit? Možností je jistě mnoho, ale co dát pro tentokrát přednost přírodním prostředkům před chemií? Některé rostliny vylučují ze svých listů silice, které sice odpuzují hmyz, ale nám lidem voní velmi příjemně. Některé z nich, např. geraniol, se dokonce využívají při výrobě parfémů. A které rostliny to tedy jsou?


Plstnaté a voňavé listy - Pelargonium tomentosum

 

Muškáty jsou léty prověřené, oblíbené balkónové květiny, jak převislé  Pelargonium peltatum, tak vzpřímené neboli páskaté Pelargonium zonale. Naše babičky však měly v oblibě ještě další dva druhy Pelargonium grandiflorum (velkokvěté nebo také tzv. anglické muškáty) a Pelargonium graveolens (vonné muškáty). Po přeložení druhového jména gravis = silně, olere = vonět, nás jeho použití nenechá na pochybách.
 
V přírodě dorůstá až do metrové výšky, lodyha i srdčité dělené listy jsou plstnaté, květenství je uspořádáno v okolíku a má zpravidla bílou nebo narůžovělou barvu. Považuje se za rostlinu okrasnou spíše listem než květem. Šlechtění vonných muškátů má původ v Anglii, kde rostliny plnily funkci přírodních repelentů a okolí zpříjemňovaly citrusovou, mátovou, jablečnou nebo kořeněnou vůní. Kromě okrasné funkce se rostliny využívaly a dodnes využívají také v kosmetickém průmyslu a v kulinářství. Sušené lístky lze používat do pot-pourri.
 
Rostliny mají rozmanitě tvarované listy, texturu i květy. Jsou nejen velmi dekorativní, mimo to dokáží nahradit chemicky vyráběné osvěžovače vzduchu a mají výrazné repelentní účinky. Kromě P. graveolens se z dalších vonných muškátů pěstují P. tomentosum, P. odoratissimum, P. crispum či P. myrtifolium.


Vonné muškáty - Pelargonium graveolens

 

Znáte Plectranthus?
Jsme-li u muškátů, nesmíme zapomenout na rostlinu, která se s nimi často kombinuje v truhlíku. Plectranthus coleoides neboli molice je převislá rostlina až s dvoumetrovými výhony. Lístky jsou celokrajné, okrouhlé, bílo-zelené, ale existují i jednobarevné kultivary. Nejčastěji se kombinuje do truhlíku s červeně kvetoucími vzpřímenými muškáty a za vhodných podmínek (nižší teplota, dostatek světla) ho můžeme úspěšně přezimovat. Odpuzuje zejména hmyzí škůdce, a proto se dá použít v rámci ekologického zemědělství.


Molice nebo také moud - Plectranthus coleoides

 

Zkuste ,,Afričanku“
Tetradenia riparia je spíše pokojová rostlina. Příbuzná hluchavek pocházející z Afriky vytváří mohutné, až pětimetrové keře, kůra je světlá, odlupčivá, listy jsou oválné, vykrajované po promnutí silně aromatické. Květy jsou nápadné, bílé. Přes léto vyžaduje dostatek slunce, vláhy, výživy a vzduchu, proto ji po 15. květnu umisťujeme ven, např. na terasy, kde vás ochrání před hmyzem, na zimu (ke konci září) ji stěhujeme do světlých prostor s teplotou do 8 °C.


Tetradenia riparia - krásně kvete a příjemně voní
 

... a je tak slavná, že je i na poštovní známce Rwandy

 

Proti hmyzu poslouží i letničky
A protože je léto, nesmíme zapomenout na letničky. Povíjnice (Ipomoea purpurea) vás ochrání před mšicemi a mravenci, lichořeřišnice (Tropaeolum majus) před mšicemi, šalvěj odpuzuje hmyz a navíc slouží včelkám k získávání pylu. Pelyněk vyžene hmyz i mandelinku bramborovou.
 
Jak na mravence a mouchy v bytě
Poslední dobou se v domácnostech objevují problémy s mravenci. Jejich kolonie se neohroženě táhnou napříč bytem a chovají se zde jako doma. A víte, že nemají rádi citrón? Zkuste vymačkat několik kapek citronové šťávy na jejich cestičky.
 
Proti mouchám můžete na okna zavěsit bylinkový sáček s hřebíčkem nebo si dát na okno bazalku.
A nezapomeňte ani na levanduli a ořešák, to jsou léty prověřené repelenty.reklama