Úvod > zahrada > Jedovaté rostliny v domě a na zahradě

Jedovaté rostliny v domě a na zahradě

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: zdroj uveden u foto
Jedovaté rostliny v domě a na zahradě

Možná se vám to už někdy stalo, vaše ratolest přiběhla ze zahrady nebo parku s červenou případně modrou pusou, protože se právě občerstvila bobulkami z neznámého keře či byliny. Popsat je nedovede a vy začnete šílet z představy otravy apod. Startujete auto, voláte sanitku  a snažíte se dopátrat, co to vlastně snědlo.
 
Zní to jako z hororu, ale přitom k tomu vůbec nemuselo dojít. Jistě, venku se podobným situacím nejspíš neubráníte, ale na zahradě a doma si můžete pomoci správným výběrem rostlin. A které jsou obzvláště nebezpečné?
 
Jedovaté pokojové květiny
Nejznámější jedovatou rostlinou je Dieffenbachia seguine, případně další druhy D. maculata apod. Pěstuje se pro ozdobné panašované listy a díky svému vzrůstu patří mezi nádherné bytové solitéry. Její šťavelové krystalky ovšem způsobují silné opuchnutí sliznic, takže po pozření nenásleduje smrt způsobená toxickými látkami, ale udušením, jako kdyby vás bodla včera do jazyku.


Dieffenbachie může v krajních případech způsobit smrt udušením
Zdroj: plantes-botanique.org

 

Možná vás překvapí, že jedovatý je i brambořík – Cyclamen persicum. Hlíznatá květina okrasná květem, kterou si často kupujeme o Vánocích, obsahuje zejména v hlízách jedovaté triterpensaponiny, jež vyvolávají prudké podráždění žaludku a trávicího traktu.
 
V poslední době se stal oblíbenou pokojovou rostlinou kroton - Codiaeum variegatum. Má listy různých tvarů, od laločnatých přes kopinaté či oválné, a nejrozmanitější barvy zpravidla žluto-červeno-zelené. Všechny části rostliny obsahují látky chemicky příbuzné esteru kyseliny forbolové, který je typický pro čeleď, do níž jsou krotony řazeny. Bezbarvé mléko může při potřísnění vyvolávat dotykové ekzémy.
 
Na terasách začínají nakvétat oleandry – Nerium oleander. Jejich jedovatost je známá již od středověku. Všechny části obsahují vysoce účinné kardenolid-glykosidy, které vyvolávají nevolnost, prudké průjmy a bolesti hlavy.


Konvalinky - jarní uvítací výbor
Zdroj: ausgardener.com.au

 

Voňavé konvalinky nenechají na jaře nikoho chladným. Snítku kvítků si dáme do vázičky a umístíme do místnosti, kde se zdržujeme, ale nespíme, silnou vůní by nás rozbolela hlava. Ale víte, že i konvalinky jsou celé jedovaté? Obsahují kardenolidy působící na srdce. Po požití vyvolávají podráždění žaludku a střev s nevolností a zvracením, občas se ale objeví poruchy krevního oběhu. Poté, co konvalinky odkvetou a vy je vyhodíte, vylijte ihned vodu, ve které byly umístěny! I ta je jedovatá.
 
Doma si ještě dejte pozor třeba na jmelí, aglaonemu, andělské trumpety nebo všechny okrasné lilky.


Krásné, ale nebezpečné - andělské trumpety
Zdroj: johnbokma.com

 

Jedovaté rostliny na zahradě
Břečťan popínavý je oblíbenou rostlinou, která se svými příčepivými kořínky přichycuje podkladu a tím může zakrýt i poměrně nevzhledná místa. Na stinných místech ho můžeme použít jako náhradu trávníku. Typické jsou pro něj tří až pětilaločnaté listy, ale během vegetace vytváří i tzv. plodné výhony, které se vyznačují tím, že listy jsou spíše oválné (jev  se nazývá heterofylie). Po odkvětu se na břečťanu vytvářejí jedovaté bobule obsahující saponiny a glykosidy. Při požití malého množství dochází k podráždění trávicích orgánů, k nevolnostem a zvracení. Větší množství vyvolává křeče a velmi úporné, až život ohrožující průjmy. Charakteristický je i výskyt vyrážky.
 
Podobné příznaky jsou i při otravě vistárií čínskou, nejlákavější pro děti jsou její semena, ukrytá v luscích.


Vistárie čínská ukrývá po odkvětu v luscích nebezpečná semena
Zdroj: gflora.com

 

Zimostráz vždyzelený neboli krušpánek je nebezpečnou rostlinou také pro domácí zvířata. Listy a kůra obsahují jedovaté alkaloidy, které způsobují silné křeče, průjmy a ochrnutí centrálního nervového systému.
 
Pěstujete fazol šarlatový a není vám jasné, jak by mohl být jedovatý, když jiné druhy fazolí s oblibou konzumujeme? Jedovaté jsou syrové fazole, obsahující jedovaté bílkoviny, vařením se tyto látky zničí.

O tisu jsme se zmiňovali již dříve, ale mezi jedovaté dřeviny patří i škumpa ocetná (způsobuje kožní alergie), štědřenec odvislý (nebezpečná jsou zejména hnědočerná semena obsahující jedovaté alkaloidy, které mohou vést až ke smrti ochromením dýchání), ptačí zob obecný (nebezpečné jsou zejména jeho modré bobule), bobkovišeň lékařská, zeravy, trnovník akát, pámelník, lýkovec jedovatý, jalovec klášterská chvojka, jalovec viržinský, cesmína obecná, janovec metlatý, rojovník bahenní, kustovnice (Pozor, neplést si s kustovnicí čínskou, zvanou goji, která je naopak lidskému organismu velmi prospěšná vzhledem k látkám, jež obsahuje.) nebo brslen evropský.


Štědřenec odvislý neboli zlatý déšť
Zdroj: wikimedia.org

Z planých rostlin si dejte pozor na sasanku hajní, kokořík mnohokvětý, rulík zlomocný, náprstníky, oměje, árony, ocúny, pryšec chvojku, upolín evropský, čičorku pestrou, lilek potměchuť, sněženku podsněžník nebo hlaváček jarní.
 
Tím však výčet zdaleka nekončí. Informujte se u svého zahradníka, jestli není rostlina, kterou hodláte zakoupit jedovatá, pokud si necháte zahradu navrhnout zahradním architektem a upozorníte ho, že máte děti, neměly by se zde tyto rostliny vyskytnout.reklama