Úvod > zahrada > Říjnové kalendárium zahradnických prací

Říjnové kalendárium zahradnických prací

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Říjnové kalendárium zahradnických prací

Na babí léto to zatím nevypadá, ale i přesto nesmíme na zahrádku zapomenout. Říjen je ideální dobou pro výsadby dvouletek, cibulovin, trvalek nebo okrasných dřevin, ale i kouzelným časem procházek přírodou, která se halí do žlutých, oranžových a červených kabátků.
 
KVĚTINOVÝ ZÁHON
Letničkové záhony už začínají poškozovat první přízemní mrazíky. Proto je vytáhneme ze záhonů, a pokud nejeví příznaky nějaké choroby, můžeme je zkompostovat. Pokud bychom sestříhali jejich nadzemní části, poslouží nám kořeny ponechané v zemi jako zdroj humusu.
 
V říjnu máte poslední možnost vysadit dvouletky. Macešky, sedmikrásky, pomněnky, prvosenky a hvozdíky vysazujeme na odplevelené a vyhnojené záhony.
Zatímco cibuloviny můžeme ještě vysazovat na pozemek, hlíznaté květiny musí už z půdy ven. Stonky jiřin odstřihneme zhruba 10 – 15 cm nad zemí, trs obryjeme ze čtyř stran a zdvihneme z půdy, ideálně rycími vidlemi. Uvolněnou zeminu setřeseme a hlízy postavíme stonky dolů, aby vytekla voda a hlízy oschnuly. Přezimujeme při 5 °C, ve tmě na dřevěných deskách nebo ve vlhké rašelině. Podobně zazimujeme i dosny, nezapomeneme ani na hlíznaté begónie.

 

OKRASNÉ DŘEVINY
Pokud chcete mít na své zahradě příštím rokem podzimní ohňostroj barev, vybírejte z následujících druhů:
Dřeviny okrasné listy – Acer japonicum (červená), Acer palmatum (žlutá, růžová), Amelanchier laevis (oranžovo-šarlatová), brsleny (karmínová), Parthenocissus quinquefolia (červeno-fialová), Corylopsis spicata (žlutá), Kerria japonica (žlutá), Hamamelis japonica (žlutá), Aesculus parviflora (žlutá), Actinidia arguta (žlutá), Gikgo biloba (žlutá), Catalpa bignonioides (žlutá), Berberis thunbergii (červená) a další.
 
Dřeviny okrasné plody:
Pyracantha coccinea (oranžová, žlutá), Viburnum rhytidophyllum (červená), Cotoneaster sp. (červená), Actinida arguta (zelená), Gleditsia triacanthos (hnědá – lusky), Berberis thunbergii (červená), Euonymus sp. (červená) a další.
 
Pokud bude v říjnu málo srážek, nesmíme zapomenout důkladně zalít všechny stálezelené keře.

 

VŘESY A VŘESOVCE
Dva podobné názvy, za kterými se skrývají dvě jiné rostliny. Nejčastěji se u nás pěstují vřesovce z rodu Erica. Vytvářejí nízké polštářovité keříky s čárkovitými listy v přeslenech. Vyžadují chráněné stanoviště s kyselou písčitohumózní zeminou, na zimu zakrýváme chvojím, zejména při nedostatečné sněhové přikrývce. Calluna neboli vřes je přirozenou součástí českých borů a březin. Dorůstá do výšky 40 cm a kvete od července do září, růžově nebo fialově, u nás je plně mrazuvzdorný.

 

PÉČE O TRÁVNÍK
Z trávníku průběžně odstraňujeme spadané listí a ovoce. Během října posekáme ještě dvakrát a nezapomeneme vyhrabat stařinu. Vyskytne-li se mech, aplikujeme chemické přípravky a naposledy před zimou přihnojíme hnojivem s vyšším obsahem draslíku a fosforu, což nám zaručí správné přezimování trávníku.
 
V OVOCNÉ ZAHRADĚ
- češeme pozdní odrůdy jablek, hrušek a švestek
- u ostružin odstřihneme odplozené výhony a přikopčíme kořenový krček
- vysazujeme maliníky, rybízy, jostu, borůvky, lísku a angrešty
- výsadby jahodníků v říjnu bohatě zaléváme
- z jabloní odstraňujeme plody napadené moniliovou hnilobou
 
Nakonec pro vás máme pár tipů na výlet. 9. října můžete v Dendrologické zahradě v Průhonicích oslavit Den stromů, 7. října vás zve do Botanické zahrady hl. města Prahy v Troji RNDr. Pavel Sekerka na provázení Podzim v zahradě, 14. 10. vás zve kurátorka japonské zahrady Ing. Kamila Skálová na Japonskou zahradu v barvách a 21. 10. se s Petrem Horáčkem seznámíte s listnatými stromy. A jestli jste nestihli Zahradu Čech v Litoměřicích, vypravte se na Zemědělce do Lysé nad Labem (od 7. do 10. října).

Tak krásný podzim!
reklama