Úvod > zahrada > Perspektivní odrůdy slivoní do každé zahrady

Perspektivní odrůdy slivoní do každé zahrady

Rubrika: Ovoce a zelenina    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: zahradnictvi-tereza.cz, agriloucen.cz, hruska-skolky.cz
Perspektivní odrůdy slivoní do každé zahrady

Říjen je nejvhodnější dobou pro výsadbu ovocných stromů, slivoně nevyjímaje. Jak se ale vyznat v širokém sortimentu, který nám zahradní centra nabízejí? Připravili jsme pro vás přehled těch nejlepších slivoňových odrůd a podnoží, ze kterých můžete na českém trhu vybírat.
 
Slivoně jsou souhrnným názvem pro pomologickou skupinu švestek, pološvestek, slív, renklód a mirabelek. My se však dnes budeme věnovat pouze švestkám a pološvestkám. Zásadní rozdíl mezi těmito dvěma skupinami je ten, že pravé švestky mají menší, podlouhlé plody, dužninu tuhé konzistence a pecku snadno odlučitelnou od dužniny. Chuť je nezaměnitelná, sladká a velmi aromatická. Pološvestky jsou švestkám podobné. Plody jsou spíše kulovité, konzistence dužniny není tak pevná, pecka bývá hůře oddělitelná od dužniny.
 
Sortiment pološvestek
 
ANNA SPÄT
Růst stromů je středně silný až silný, stromy kvetou středně raně, odrůda je vhodným opylovačem pro ostatní odrůdy. Plody jsou větší, slupka je červená s hnědavě modrým odstínem s jemným ojíněním. Chuť je navinule sladká, aromatická. Pro dosažení kvalitních plodů je lepší ji situovat do teplejších poloh. Plodí pravidelně, řadí se mezi rané odrůdy.
Přednosti: tolerance vůči viru šarky švestky, za vhodných podmínek vysoké a rané sklizně kvalitních velkých plodů.
Nevýhody: nehodí se do vyšších poloh, hrozí zde poškození květů jarními mrazíky a plody bývají chuťově spíše průměrné.
 
ČAČANSKA LEPOTICA, ČAČANSKA NAJBOLJA, ČAČANSKA RANA
Odrůdy pološvestek pocházející ze Srbska. Plody jsou středně velké, zbarvení se liší podle odrůdy, chuť plodů je v teplejších polohách vynikající, na chladnějších stanovištích průměrná. Č. lepotica a Č. rana jsou ranější odrůdy, Č. najlbolju je lepší sklízet co nejpozději.
Přednosti: kvalitní odrůdy s pravidelnou a vysokou sklizní. Plody jsou vhodné i ke zpracování. Jsou tolerantní k šarce švestky a k moniliové hnilobě.
Nevýhody: dají se situovat do vyšších poloh, mírně se ale zhoršuje chuťová kvalita plodů.


ČAČANSKA NAJBOLJA

 

STANLEY
Odrůda byla vyšlechtěna v USA na počátku 20. století. Růst stromů je středně silný, v plné plodnosti jen slabší. Stromy kvetou raně a jsou dobrými opylovači.
Plod je poměrně velký, podlouhlý a k oběma koncům zúžený, dužnina je pevná a šťavnatá, chuť je navinule sladká a mírně aromatická.
Přednosti: tolerance k šarce švestky, odolnost vůči zimním mrazům, plody vhodné pro přímý konzum, zpracování i zmrazování.
Nevýhody: střední odolnost vůči jarním mrazíkům, větší citlivost k moniliové hnilobě.


STANLEY

 

Sortiment švestek
 
LÜTZELSACHSENSKÁ
Stromy kvetou raně a jsou cizosprašné, potřebují tedy opylovače ve formě jiných odrůd. Plody jsou menší velikosti, tvar je protáhlý, horní část plodu je tupě zakončena, slupka je fialově modrá. Chuť je sladce navinulá. Stromy jsou citlivější na zimní mrazy a citlivé vůči šarce švestky, odolnost vůči monilióze je průměrná. V nevhodných klimatických podmínkách jsou plody drobné a málo kvalitní.
 
DOMÁCÍ ŠVESTKA
Vznikla výběrem lokálních klonů pravých švestek, které se pěstovaly na území České republiky již od středověku. Plody jsou menší velikosti, slupka je pevná, chuť je sladce navinulá, středně aromatická a velmi dobrá. Pokud necháme přeplozovat, může se chuť plodů snižovat. Odrůda je odolnější vůči jarním mrazíkům, ale pouze středně odolná zimním mrazům. Je citlivá vůči šarce švestky, bývá často napadána puklicí švestkovou. Jedná se o naši nejpěstovanější odrůdu, ale hodí se jen do teplejších oblastí, je nutné zajistit zdravý, bezvirózní materiál a polohy, kde není vysoké riziko nákazy šarkou švestky.
 
HAMANOVA ŠVESTKA
Stromy jsou střední velikosti, chuť plodů je velmi dobrá, výnosy vysoké, sklízí se koncem srpna nebo začátkem září. Plody mají universální použití, hodí se do menších zahrádek s ohledem na menší intenzitu růstu a větší vhodnosti do méně příznivých klimatických podmínek. Méně trpí šarkou švestky a mohla by tak být dobrou alternativou ´Domácí švestky´.


HAMANOVA ŠVESTKA

 

Další perspektivní odrůdy švestek a pološvestek
 

Odrůda

Plody

Přednosti

Nevýhody

ELENA

Plody střední velikosti, silně aromatické, šťavnaté, dužnina dobře odlučitelná od pecky.

Tolerantní k šarce švestky.

Pravidelné a vysoké výnosy, odolnost vůči jarním mrazíkům.

ERSINGENSKÁ

Plody středně velké, červeně modré, ojíněné, dozrává koncem července.

Tolerantní k šarce švestky.

Vyžaduje teplé polohy a vlhké půdy.

HANITA

Plody dozrávají koncem srpna nebo začátkem září, jsou tmavě modré, podlouhlé, aromatické, dužnina má vynikající chuť.

Tolerantní k šarce švestky, vysoké a pravidelné výnosy, odolná k pozdně jarním mrazíkům.

 

HERMAN

Plody dozrávají v polovině července, jsou tmavě červeně modré, středně velké až velké.

Mrazuvzdorná, vhodná i do vyšších poloh, květy odolávají dešťům, tolerantní vůči šarce švestky.

Nutná probírka, jinak hrozí

předčasný opad plodů.

KATINKA

Plody jsou středně velké, tmavě fialové, výborné chuti.

Plody se hodí zejména pro zpracování, např. v pekařství.

Není dostatečně ověřena její odolnost vůči šarce švestky.

PRESIDENT

Jedna z největších pozdních odrůd švestek, dužnina je sladká, šťavnatá, plody dozrávají ve druhé polovině září.

Ve vhodných polohách vysoké a pravidelné výnosy.

Citlivá k monilióze, středně odolná vůči šarce švestky, vhodná jen pro teplejší oblasti.

TOP

Pozdně zrající odrůda, která přichází do plodnosti v polovině září. Intenzivně zabarvená a aromatická slupka, plody sladké s osvěžující kyselinou.

 

Pokud je v době kvetení deštivo, špatně odkvétá.

TOPPER

Dozrává začátkem až v polovině září. Plody jsou velké, se značným obsahem cukru i kyselin.

Slabší vzrůst, vhodná pro intenzivní výsadby.

Středně odolná vůči šarce švestky.

VALOR

Odrůda kanadského původu, velmi chutné plody s vysokým obsahem cukrů i kyselin, dozrává koncem srpna až začátkem září.

Bohaté výnosy a rané sklizně.

Středně odolná vůči šarce švestky.


 


Vybrali jste si už svou odrůdu? Pokud ano, nezapomeňte se zeptat, na jaké podnoži je vaše odrůda naštěpovaná. Při výběru respektujte půdní podmínky, do kterých ji budete vysazovat.
 
Zde je malý výběr z podnoží:

MY-BO-1 – myrobalánová podnož, stromy mají silný růst, podnože mají dobrý kořenový systém, takže dobře kotví v půdě. Je vhodná do sušších oblastí a půdy s vyšším obsahem vápníku.

S-BO-1 – slivoňová podnož, je slabšího vzrůstu a zaručuje bohatou plodnost. Hodí se půdy s dostatečnou zásobou vody v půdě.

MY-KL-A – intenzita růstu oproti semenáči je o 30 % slabší, vyznačuje se vysokou mrazuvzdorností a snáší i těžší a zamokřené půdy.

St. Julien A – podnože zeslabují růst o 30 – 35 % oproti semenáči. Kořenový systém je mělčí, ale dobře kotví v půdě. Podnož je vhodná do úrodných půd s dobrou zásobou vody (nesnáší sucho).

Pixy- podnož slabého až zakrslého růstu, mělce koření, vyžaduje opěrnou konstrukci, nesnáší sucho.


PRESIDENT

 

Nyní už máte informace kompletní, tak neváhejte a vydejte se pro svou švestku či pološvestku do ovocné školky. Máte nejvyšší čas!reklama