Úvod > zahrada > V ovocné školce podruhé aneb vyberte si svoji jabloňovou odrůdu

V ovocné školce podruhé aneb vyberte si svoji jabloňovou odrůdu

Rubrika: Ovoce a zelenina    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: zdroj uveden u foto
V ovocné školce podruhé aneb vyberte si svoji jabloňovou odrůdu

Zhruba polovinu produkčních sadů v České republice tvoří jabloně, rozkládají se na ploše téměř 9000 hektarů. Z celkové spotřeby 87 kilogramů ovoce na osobu na rok zaujímají jablka podstatnou část - a to 25 kg z celkového podílu. Není se co divit. Jabloním se u nás daří, jsou typickými zástupci mírného pásma a narozdíl od meruněk či broskvoní najdeme díky širokému sortimentu vždy vhodnou kombinaci odrůdy a podnože do různých poloh a nadmořských výšek.


Angold
Zdroj:sempra.cz

 

Ale jak se v nepřeberném množství odrůd a odnoží zorientovat? Pomůže vám následující tabulka.
 

ODRŮDA

VZHLED

PŘEDNOSTI

NEDOSTATKY

RUBÍN

Plody jsou velké, kulovité, dužnina je krémová a navinulá, chuť je nadprůměrná.

Sklízíme koncem září až do poloviny října.

Možnost skladování od listopadu do února, rezistentní vůči strupovitosti, silná mrazuodolnost.

 

RUBINOLA

Jedním z jejích rodičů je právě Rubín. Plody jsou středně velké, slupka je suchá a hladká. Sklízí se v druhé polovině září

Plody atraktivního tvaru, dlouhá skladovatelnost (do února až dubna), pravidelná, každoroční sklizeň.

 

VANDA

Kvalitní zimní odrůda s ploše kulovitými plody, dužnina je bílá, velmi šťavnatá, s vyšším podílem kyselin. Sklízí se od první poloviny září.

Skladovatelnost od října do ledna, vysoce odolná strupovitosti.

Odrůda náchylná k hořké pihovitosti (fyziologická porucha způsobená nedostatkem vápníku).

SELENA

Základní barva plodu je zelenožlutá, na osluněné straně přechází do oranžové až rubínově červené barvy, slupka je tenká a hladká. Plody jsou šťavnaté, s příjemně rozloženými kyselinami. Dozrává v druhé polovině září.

Skladovatelnost do ledna až do února, plody vydrží ve vysoké kvalitě, není náchylná k skládkovým chorobám. Vysoce odolná strupovitosti.

 

ANGOLD

Kříženec ´Antonovky´a ´Golden Delicious´. Plody mají vynikající chuťové vlastnosti, jsou poměrně velké, žlutočervené, křehké a šťavnaté.

Skladujeme až do března.

 

LORD LAMBOURNE

Plody mají střední velikost a jsou ploše kulovitého tvaru. Dužnina je žlutavě bílá, křehká, šťavnatá, chuť je vynikající, ceníme si zejména jejího aroma. Sklízíme v druhé polovině září.

Pravidelné a vysoké výnosy, vysoce odolná vůči padlí.

Krátká sklizňová doba a doba skladovatelnosti, v případě nekvalitního školkařského materiálu může trpět gumovitostí dřeva. Středně odolná vůči strupovitosti.

JAMES GRIEVE DOUBLE RED

Plody jsou středně velké až velké (některé dosahují hmotnosti až 180 g). Základní barva je žlutozelená, krycí barva je světle červená. Dužnina je krémová, šťavnatá, sladce navinulá, velmi dobrá.

Plastická, nenáročná podzimní odrůda vhodná téměř do všech poloh, spolehlivě plodí, kvalita plodů je velmi dobrá. Odolná strupovitosti a padlí.

Není vhodná pro dlouhodobé skladování, hodí se spíše k přímému konzumu. Odolnost vůči rakovině je nižší.

JONAGOLD

Plody jsou středně velké až velké (některé dosahují hmotnosti až 190g). Tvar plodu je kulovitý až vysoce kulovitý, základní barva je žlutá, krycí barva je oranžově červená s mramorováním. Dužnina je chruplavá, šťavnatá a velmi jemná. Dozrává počátkem října.

Pravidelná a vysoká plodnost, dobrá skladovatelnost plodů za předpokladu správného termínu sklizně.

Hodí se jen do teplejších poloh, s lepšími půdami a dostatkem vláhy, případně doplňkovou závlahou. Vzhledem k velikosti plodů vyžaduje probírku a důslednou chemickou ochranu vůči houbovým chorobám.


 

 


Rubinola
Zdroj:skfruit.sk

Výčet odrůd není samozřejmě vyčerpávající, spíše jsme se vás snažili seznámit s nejpěstovanějšími a nejoblíbenějšími odrůdami, ostatně k jablkům a jabloním se zcela určitě ještě vrátíme v některém z příštích článků, ve kterých se budeme věnovat podnožím nebo skladování a zpracování plodů.


Nezralé plody odrůdy ´Lord Lambourne´
Zdroj: woodbridgefruittrees.com.au
 

Odrůda ´Lord Lambourne´po sklizni
Zdroj: gardenaction.co.ukreklama