Úvod > zahrada > Listopadové kalendárium zahradnických prací

Listopadové kalendárium zahradnických prací

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Listopadové kalendárium zahradnických prací

Předpovědi počasí nám sice slibují, že listopad ukáže svou vlídnou a místy i slunnou tvář, ale nadcházející zima bude zřejmě hodně mrazivá. Nezapomeňte na své venkovní rostlinné svěřence a přikryjte je na zimu hřejivou peřinkou.
 
K zazimování můžeme využít čistě přírodní a dostupné materiály, které nám na zahradě vznikají jako odpad. Spadané listí, které zůstává mezi skupinami dřevin a pod keři vytváří přirozený půdní kryt, chrání kořeny před předčasným a hlubokým promrznutím a silně omezuje odpar vody. V průběhu zimy dochází k jejich rozkladu a tímto návratem organických látek do půdy zvyšujeme množství humusu v půdě. Listí můžeme použít i k zakrytí některých trvalek, nenecháváme ho však na trávníku a na cestách, mezi růžovými keři a u trvalek se zelenými listovými růžicemi. Pokud byste chtěli použít listí z ovocných dřevin, musíte zkontrolovat, jestli nevykazuje příznaky některé z houbových chorob, v takovém případě se k tomuto účelu nehodí a raději je ani nekompostujeme. 

 

Co schovat pod listí
Kryt z listí vyhovuje sasankám, bergéniím, vytrvalým slunečnicím, čemeřicím, plejónkám či prvosenkám. Z travin potom trsti rákosovité, pampové trávě, ozdobnici čínské či vousatcům. U travin je nejvhodnější ponechat stébla i přes zimu, předtím je svážeme pevně dohromady, v horní třetině, abychom odvedli dešťovou vodu ven.
 
Dalším vhodným materiálem je smrkové chvojí, kompostový humus nebo rašelina. Růžové keře nakopčíme ornicí do výše 15 až 20 cm. Brázdy můžeme vyplnit listím, rašelinou nebo hnojem. Stromkové růže (pokud to ještě jde) odvážeme od kůlu a pozvolným ohýbáním opatrně přikloníme k zemi a v blízkosti korunky upevníme dřevěným háčkem. Poté přihodíme zemí, alespoň 10 cm. Botanické druhy růží jako např. Rosa canina, Rosa rugosa či Rosa hugonis (viz. foto) zazimovat nemusíme. 

 

TRÁVNÍK
S nadcházející zimou ještě naposledy posečeme trávník na výšku 3 – 4 cm. Působíme tak preventivně proti plísni sněžné. Snažíme se ho udržovat čistý, bez listí, krtin či žížalích hromádek. Vyskytne-li se v trávníku mech, může to mimo jiné znamenat nepříznivý posun pH půdy do kyselejší oblasti, zpravidla pod 5. V tom případě povápníme 150 – 200 gramy mletého vápence na metr čtvereční.
 
TRVALKY
Trvalkový záhon důkladně vyčistíme, odstřihneme odkvetlá květenství a suché výhony. Mělce prokypříme půdu, aplikujeme organická hnojiva nebo 3 – 5 centimetrovou vrstvu kompostu, který nám bude zároveň sloužit i jako půdní pokryv a ochrana před zimou.
 
OKENNÍ TRUHLÍKY
Letničky nám pomalu zdecimovaly mrazíky, a proto je vytaháme a zkompostujeme. Prázdné truhlíky využijeme k výsadbě vřesů a vřesovců, okrasných kapust a zelí, chryzantém či jiných rostlin. Krásná jsou i podzimní aranžmá, jejichž základ tvoří větvičky různých druhů jehličnanů a plody okrasných keřů (kdoulovců, hlohyní, dřišťálů, brslenů, tisu, kaštanů, oříšků lísky obecné či turecké). Záleží jen na vaší fantazii.

 

NUTNÁ ÚDRŽBA NÁŘADÍ
Zkontrolujte nářadí, očistěte je a nakonzervujte, nechte nabrousit nože a nůžky. Uchovejte ho v suchém prostoru, kde nebude podléhat povětrnostním vlivům. Na jaře jen provedete nezbytnou inventuru, dokoupíte chybějící, případně zničené nářadí a hurá na záhony.reklama