Úvod > zahrada > Odkud se berou řezané květiny

Odkud se berou řezané květiny

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: vaarmij.nl, picasaweb.google.com, castrovalleyflowershops.com, thecorls.com
Odkud se berou řezané květiny

Kdy jste naposledy někomu darovali květiny? K narozeninám, svátku nebo výročí? Česká republika nepatří mezi země, kde je zvykem brát řezané květiny jako nezbytnou součást interiéru. Mezi největší evropské „květinové spotřebitele“ patří Švýcarsko, Norsko, Nizozemí či Irsko. Zatímco Švýcaři investují do řezaných květin 77 Eur ročně a Norové 63 Eur, v České republice je to 14 Euro na osobu na rok.
 
Kromě ekonomické situace každého státu, zde hraje roli zvykovost a způsob propagace použití řezaných květin v interiéru v jednotlivých zemích. Cena květin se pak formuje podle toho, zda jsou v dané zemi pěstovány, nebo jsou předmětem dovozů z velkých dálek.
 

 

Zatímco se produkce hrnkových květin na českém trhu zvyšuje, renesance pěstování řezaných květin bohužel nenastává. Na vině jsou hlavně vysoké náklady na jejich pěstování v nepříznivých obdobích roku, kdy by byly tuzemské řezané květiny nekonkurenceschopné těm zahraničním. Jsme tedy odkázáni na dovoz, někdy i z hodně exotických zemí. Mezi největší dovozce květin do Evropy patří Keňa, Izrael, Kostarika, Kolumbie, USA, Ekvádor, Zimbabwe a Guatemala. V rámci Evropské unie je to Nizozemí, následované Spojeným královstvím a Německem.

 

Květinová burza
V praxi to vypadá tak, že většina mimoevropských dovozců obchoduje své produkty na největší květinové burze v Aalsmeeru v Nizozemí. Aalsmeerská burza byla založena 5. 1. 1912 jako Centrální Aalsmeerská aukce, bezprostředně po založení aukční síně v Amsterdamu (4. 12. 1911). Potřeba založení aukce pramenila z nutnosti spojit síly většiny pěstitelů jako reakce na konkurenční sílu zprostředkovatelů. Za ta léta prodělala bouřlivý vývoj a dnes se může pochlubit těmito parametry:
 
• průměrný denní prodej – více než 20 milionů květin
• denní obrat – 6 milionů EURO
• roční obrat téměř 2 miliardy EURO
• burza zaměstnává 700 zaměstnanců
• denně se burzy aktivně účastní okolo 7 000 obchodníků
• prodejní plocha 999 000 m2, (v blízké době dojde k rozšíření pěstební plochy nad 1 mil. čtverečních metrů) – unikátní plocha je dokonce zaznamenána v Guinessově knize rekordů, jako největší obchodní komplex.
• z budovy denně odjede 2000 kamionů do všech koutů světa
• vydražené květiny jsou z burzy transportovány letecky přímo z blízkého letiště Schiphol

 

Jak se obchoduje s květinami
Obchodování na burze není nijak snadné. Květinové zboží prochází nejdříve kontrolou jakosti a zdravotního stavu a v brzkých ranních hodinách je předmětem aukčního obchodování. Pokud si najde svého zájemce, putuje do kamiónů nebo do letadel blízkého letiště Schiphol. Během několika hodin se dostává do velkoobchodu v cílové zemi. Velkoobchodní firmy v České republice uskutečňují průměrně dvě dodávky týdně. Rostliny jsou zde ošetřeny a umístěny do chladicích boxů. Nedočkavě pak vyhlížejí maloobchodníky, kteří si sem přicházejí vybrat zboží do svých prodejen.
 
Uvědomíte-li si, kolik lidských rukou se květin během jejich dlouhé cesty dotkne, nepřekvapí vás jejich konečná cena. Zarážející však může být, že jejich nákupní cena ve velkoobchodě je zhruba poloviční oproti cenám, za které je koupíme v květinářství. Ceny růží se ve velkoobchodní síti pohybují od 15 do 35 Kč, jaké je však naše překvapení, když za jednu růži zaplatíme v květinářství od 45 do 120 Kč (pozn. 120 Kč – reálná cena zjišťovaná na sv. Valentýna).

 

Jak správně nakupovat řezané květiny
Nakonec pro vás máme pár dobrých rad týkajících se nákupu řezaných květin:
 
• květiny kupujte v kamenných obchodech, ideálně s chladicími boxy (při umístění venku mohou podléhat nepříznivým vlivům – vyšší nebo nízká teplota, vítr, mechanické poškození)
• květiny kupujte pouze tam, kde se vám věnují, při výběru na vás nespěchají, nesnaží se vám za každou cenu vnutit mnoho zbytečných přízdob jen proto, aby nesmyslně navýšili cenu celé vazby
• nenechte si vnutit květiny, které jsou vám „podezřelé“ – povadlé, s otrhanými, povadlými okvětními plátky (zcela běžná praxe), s poškozenými listy
• ke každé řezané květině patří výživa pro řezané květiny, v dobrém květinářství vám ji dají zdarma a nezapomeňte, že by vám v kterémkoli ročním období měli kytici kvalitně zabalit do papíru
• nakupujte jen v čistých a upravených květinářstvích, jen zde máte dobrý předpoklad toho, že se květinám věnují, to že jsou květiny označeny cenou, by mělo být samozřejmostí, bohužel je mnoho obchodů, kde vám pak cenu výsledné vazby ušijí na míru – od pohledu.
• kupujete-li květiny za účelem výzdoby interiéru, nenechte si je vázat s doplňkovou zelení (kapradiny, asparágus atd.), šetříte tak své financereklama