Úvod > zahrada > Květinové novinky do každého interiéru

Květinové novinky do každého interiéru

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: zdroj uveden u foto
Květinové novinky do každého interiéru

Rádi byste svým zeleným svěřencům pořídili nového kamaráda? Chtěli byste něco neobvyklého, květinu, kterou nemá každý, ale zároveň máte obavy, aby její pěstování nebylo příliš složité? Máme pro vás pár žhavých tipů.
 
Zamioculcas zamiifolia
Pochází z Madagaskaru, což ho předurčilo k tvrdému životnímu boji o kapku vody. Příroda ho vybavila velkými podzemními hlízami, o jejichž existenci se přesvědčíte v momentě, když začnou deformovat stěny plastových květináčů. To je už nejvyšší čas na jeho přesazení. Má krásné, až metr dlouhé, zpeřené tmavozelené lesklé listy. Na pěstování není náročný. Hravě se vyrovná se širokým teplotním rozmezím, i když ideální je pro něj pokojová teplota.
 
Umístit ho můžeme i dále od okna, hlavně ne na přímé slunce a se zálivkou to také nepřeháníme. Během vegetace může být vydatnější, jinak spíše mírná. Množit ho můžeme dělením trsů, nesmíme však poškodit podzemní hlízy. Na výživu není náročný, stačí přihnojit 1 x za 14 dní roztokem vícesložkového hnojiva.


Zamioculcas zamiifolia
Zdroj: bahcevan.com

 

Hoya bella
Indonéská kráska je příbuzná známější voskovky Hoya carnosa. Ta je již dlouhá léta v domácnostech pěstovaná zpravidla navinutá na drátěné konstrukci. Hoya bella vytváří převislé výhony s drobnými oválnými sukulentními lístky, na jejichž koncích se vytvářejí něžné bílo-růžové květy. V bytě jí najděte světlé místo bez přímého slunce, ideální je východní nebo západní okno. Umístěte ji raději dále od zdroje vytápění, suchý vzduch jí moc nesvědčí, ačkoli nepotřebuje jeho doplňkové zvlhčování.
 
Substrát udržujeme mírně vlhký, v období vegetace přihnojujeme jednou týdně vícesložkovým hnojivem. Množit ji můžeme snadno, vrcholovými řízky, které zakoření i ve vodě.


Hoya bella


Hoya multiflora
Zdroj:
greencorner-al.ru

 

 

Sansevieria cylindrica
Tchýnin jazyk? Jakápak novinka, řeknete si. Ale ty tam jsou doby, kdy jsme pěstovali rostliny s širokými dlouhými listy, a díky kterým se jim přezdívalo tchýniny jazyky. Dnes jsou v kurzu „ďábelské růžky“, které pěstitelé laškovně splétají do dlouhých copánků. Naštěstí nároky na pěstování zůstaly stejné, vyrovná se se stínem i se sluncem, o zálivku si řekne jednou za čas a přihnojovat ho téměř nemusíme. Množí se dceřinými rostlinkami, které vytváří méně ochotně než běžně pěstované druhy.


Sansevieria cylindrica


Copánky z ďábelským růžků - Sansevieria cylindrica
Zdroj: vert-espace.fd

 

Medinilla magnifica
Těžko říci, kde se vzalo hanlivé české pojmenování tupoušek, medinilla je překrásná tropická kráska. Udivuje svými několik desítek centimetrů dlouhými hrozny květů, které jsou zakryty růžovými listeny. Některé druhy vytvářejí po odkvětu modré bobule. Listy jsou masité, s výraznou žilnatinou a celá rostlina je poměrně mohutná. Patří k pěstitelským oříškům, to znamená, že nejvíce se jí zavděčíte zimní zahradou nebo proskleným balkónem.
 
Vyžaduje celoročně pokojovou teplotu, nad 20 °C, a během vegetace vydatnou zálivku i přihnojování. Nezapomeňte občas porosit její listy. Množí se řízkováním, řízky vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost a vyšší teplotu.


Medinilla magnifica
Zdroj: aplus.plreklama