Úvod > zahrada > Lednové kalendárium zahradnických prací

Lednové kalendárium zahradnických prací

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: kipeo.net, wikimedia.org, argonstudios.com
Lednové kalendárium zahradnických prací

Vánoce za námi a my se pomaličku ale jistě blížíme k jaru. V supermarketech vystřídaly primulky, hyacinty a narcisky ryze zimní květenu jakou jsou vánoční hvězdy a bramboříky. Pohlaďte svoji duši i oko a kupte si svého jarního posla domů. Každé ráno, když se na něj podíváte, vám udělá radost. Ale potom se hned pusťte do práce, také v lednu je doma i na zahradě spousta práce.
 
V OKRASNÉ ZAHRADĚ

• Rostliny venku v nádobách nezapomeňte za bezmrazých dnů důkladně zalít, v zimě trpí častěji přísuškem než nízkými teplotami a tak by se vám mohlo lehce stát, že do jara uschnou.

 

 

• V případě bohaté sněhové nadílky projděte zahradou a setřeste z konifer a jiných dřevin sníh. Pokud je sněhu nedostatek, ostrý mráz a slunečno, potom se musíme postarat o zimní ochranu. Půdu přikryjeme listím a rašelinou, stálezelené rostliny příliš vystavené slunci, které ještě dostatečně nezakořenily, zastíníme chvojím, pytlovinou či stínící fólií. Zimní přikrývku potřebují i skalničky.

• V zimě nezapomeňte na ptáčky. Nejenže vás potěší svým švitořením, ale navíc mnoho z nich funguje jako biologická ochrana a zbaví vaše zahradní rostliny a dřeviny škůdců. Přikrmujte je kvalitním zrním, starým pečivem, ovocem, ovesnými vločkami nebo lojem, zapomeňte na zbytky z kuchyně, zvláště ty mastné a prosolené. Do krmítek nepatří ani zbytky cukroví.

 

 

V BYTĚ

• Průběžně kontrolujte balkónové květiny na zimovišti. Posbírejte suché listy, zkontrolujte, jestli se na spodní straně listů nevyskytují škůdci, případně proveďte postřik vhodnými insekticidy. Mírně zalévejte, v žádném případě nehnojte!

• Pokud vám odkvetla vánoční hvězda, můžete ji seříznout a umístit na světlé a chladnější místo s teplotou 15 – 18 °C. Mírně ji zalévejte, s přesazením počkejte až na jaro.

• Vysévat můžete první letničky – begónii stálekvetoucí a lobelku drobnou – zde najdete naše instruktážní video.
 
 
V OVOCNÉM SADU

• Během bezmrazých dnů můžeme provádět řez jádrovin, lísky a drobného ovoce. Teplota musí být nad nulou, během průklestu odstraňujeme konkurenční, poškozené, křížící se větve se špatným úhlem nasazení. Pečlivě si prohlédněte letorosty, pokud na nich uvidíte příznaky některé z houbových chorob nebo zimní hnízda škůdců, ihned je odstraňte. Větší rány můžeme ošetřit stromovým balzámem, drobnější řezné rány ponecháme bez ošetření.  V žádném případně neřežeme peckoviny, ořešák a mandloň.

 

 

• V zimě, zvláště k jejímu konci, jsou ovocné dřeviny často ohrožovány silným slunečním zářením, po kterém následuje mrazivá noc. To jsou nejlepší podmínky pro tvorbu tzv. mrazových desek, nevratných poškození, která vznikají na kmeni. Proto je chráníme nátěrem bílou barvou, omotáním pytlovinou nebo zakrytím prknem ze směru převládajícího slunečního záření (z jižní strany).


• Chceme-li koncem zimy a na jaře roubovat, je teď nejvyšší čas obstarat si rouby dobrých ovocných odrůd. Pro rouby peckovin je nejlepší doba od ledna do počátku února, pro jádroviny od poloviny ledna až do poloviny února. Vybereme letošní, zdravé výhony, silné jako tužka, z dobře osluněných míst stromu, které založíme do půdy na stinném, před větrem chráněném místě. Až do počátku roubování nesmějí rouby ani zaschnout ani vyrašit.

 reklama